Dolar
ABD Doları 32.2062
Euro
Euro 35.0008
Sterling
Sterling 40.8932
Altın
Altın 2510.5509
BOLU ÇOK BULUTLU
14
ÇOK BULUTLU

SENEM SEVAL

SENEM SEVAL(İç Mimar)

Doğum: 11 Haziran 1989 Bolu

Okul: Gazipaşa İlköğretim okulu ana sınıfı, Sakarya İlköğretim okulu 1.sınıf ve 8.sınıf arası,İzzet Baysal Anadolu Teknik Lisesi bilgisayar bölümü, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bilgisayar programcılığı,Lefke Avrupa Üniversitesi İngilizce İç Mimarlık
Meslek: İç Mimar

Çocukluk Fotoğrafları

Çocukluk Hayatı

 Ailemin ilk çocuğuydum o yüzden el bebek gül bebek büyüdüm. Annem ile babam genç yaşta anne baba oldular. Her zaman benimle birlikte büyüdüklerini söylerler. Çocukluğum çok güzel geçti. Mutlu bir çocuktum. Bolu Akpınar mahallesinde doğdum. Dedem, babam hepimiz Akpınar’da doğmuşuz, büyümüşüz. Çocukluğum Karaçayır mahallesinde geçti. Deprem sonrası korktuğumuz için kendimize müstakil ev yapıp taşındık. Biraz yaramaz bir çocuktum ilkokul dönemlerimde. Erkek çocuğu gibiydim sürekli patene, bisiklete binerdim.Benden 6 yaş küçük kardeşim var ismi Mert, kendisi Kıbrıs’ta iç mimarlık okuyor. Küçüklüğümde sporla çok ilgilendim. Badminton, voleybol oynadım uzun süreler. Deprem zamanına denk geldi devam ettiremedik imkanlar bu kadar geniş değildi. Üniversiteye başladığımda uzun süre Latin Amerikan danslarıyla ilgilendim. Üniversitede eşli danslar topluluğundaydım. O dönem çok büyük bir ilgi vardı. Şimdi bitti tabii. 

Okul Fotoğrafları

Okul Hayatı

Okul hayatımda hep aktiftim. Nerede sanatsal faaliyetler varsa ben oradaydım. Tiyatroda, izcilikte yer aldım. Kamplara gittim. Başarılı bir öğrenciydim. Liseye başladığımda babam hemen ingilizce kursuna yazdırdı. Pazartesi okul açıldı ben Cumartesi ingilizce kursuna başladım. Dört sene aralıksız ingilizce eğitimi aldım. Teoride doyduğum ingilizcede bir çok sertifikam oldu. Artık pratik gerektiği için yurtdışına gitme hevesim çok oldu. Daha sonra Kıbrıs’a gittik. 1 sene süren hazırlık eğitimini yarım dönemde bitirerek fakülteye başladım. Daha sonra 2 buçuk senede mimarlık fakültesini bitirdim. Fakülte %100 ingilizceydi. Sınavlara da jüriye de ingilizce olarak hazırlanıyorduk. Derslerde ingilizce anlatılıyordu. Yabancı hocalarımız çok fazla vardı. Amerika, Kanada, İran’dan gelen çok fazla hocalarımız vardı. Fakülteye geçtikten sonra çok isteyerek okuduğum bir bölüm olduğu için hep üstten ders alarak bitirdim. Ortalamam 3,70 civarındaydı. Şeref belgesi aldım.İç mimarlıktan önce iki yıllık bilgisayar programcılığı okumamın bana faydaları oldu. Autocad, Ps gibi programları lisans eğitimim boyunca rahatlıkla kullandım.

Aile Hayatı

Annemin adı Ayşe, babamın adı Adnan. Babam Arçelik’ten emekli müdür, annem esnaflık yapıyordu, dükkanı vardı. Kıbrıs’a gideceğimiz için kapatmak zorunda kaldı. Zeytinyağı, sabun gibi doğal ürünlere ilgisi olan bir insan, işletmesi de o yöndeydi. Babam 56 annem 50 yaşında. Annem ve babam beni hep insanlara yardım sever olmamı önemseyerek yetiştirdi. Babamın mesleği normalde işletme fakat amcam Bolu’nun ilk inşaat mühendislerinden Ayhan Seval. Bu sebeple diğer kuzenlerimden de mimar çok fazla var. Bizde kardeşimizle aile mesleğimizi devam ettiriyor gibi olduk. Amcamın Bolu’ya katkıları çok fazladır. Bir dönem belediyede çalıştı ardından kendi işini kurdu. Kardeşim şu an okumaya devam ediyor bitirmek üzere. Yurt dışı hayalleri var. Birbirimize destek olmaya çalışıyoruz. O da kendini farklı alanlarda geliştiriyor bende öyle. Ortak alanlarda birleştirmeyi düşünüyoruz. 

İş Hayatı

İlk stajımı Evin Mimarlık şirketinde Naci Yörük’ün yanında yaptım. Orada şantiye ile ilgili baya deneyimlerim oldu. İkinci stajım ofis stajıydı. Onuda Kent İnşaat’ta Feridun Yılmaz’ın yanında yaptım. Feridun abi bana bu konuda çok destek oldu. Bolu’da iç mimarlık alanındaki eksiklikleri söyleyerek şu yönlerde kendini geliştirebilirsin dedi. Mezun olduktan sonra 6 ay kadar Düzce’de Vorman projesinde çalıştım. Tamamen yurt dışına yapılan bir projeydı. Diğer ülkelerde satış ofisleri oluyordu. Satış ofisleri tasarımlarını, villaların, otelde iç mekanların tasarımlarını yaptım. Bu projeler işi öğrenme konusunda beni çok geliştirdi. Fuar stant tasarımları yaptım. Projenin mimari maketleri yurt dışına birçok ülkeye gidiyordu. Mimari maket üzerinde ilk deneyimim burada oldu. Okulda yapıyorduk fakat bu kadar profesyonel değildi. Bolu’da milli parklara yedi göller tanıtım maketi yaptım. Yedigöller’e kişisel olarak yaptım. Yedigöller tanıtım merkezi kuruluyordu orada ki tanıtım maketini yaptım. Yedigöller’e gelen insanların gezi planlarını oluşturması için yaptık. Yedigöller de nereler gezilir diye animasyon hazırladık. 360 fotoğraflar hazırlayarak sanal gerçeklik gözlükleriyle sanki o anlarda geziniyormuş hissi vererek sunum yaptık. Düzce’de çalıştığım firmada kolumdan bir sıkıntı geçirdiğim için sağlık sorunlarım sebebiyle ayrıldım. Ailemin desteğiyle kendi ofisimi açma kararı aldım. 2020 Ocak ayı ile Senem Seval İç Mimarlık adıyla ofisimi açtım. 

Aile Fotoğrafları

Hedefler

Benim ilk mezun olduğumda hedeflerim toplu sitelerde müteahhitlerle çalışarak insanlara iç mimari açıdan daha kolay ulaşmaktı. Senem Seval İç Mimarlık olarak bir mimari mekanın içinde kullanıcılara işlevsel, yapısal ve estetik ölçütlere göre zevk alacakları yaşam alanlarına uygun ve kaliteli tasarımlarla sunmayı hedefliyorum. Güzel değişik tasarım isteyenlere, iş yerlerinde ya da evlerinde kendini özel hissetmek isteyenlere dokunmak istiyorum. Bolu’ya gerçekten iç mimarlık anlayışı ve mesleğinin ne olduğunu projelerimle göstermek istiyorum. 

Boludabolu Avatar
BoludaBolu
18 Şubat 2020
Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir