Dolar
ABD Doları 1.000
Euro
Euro 1.000
Sterling
Sterling 1.000
Altın
Altın 1.000
BOLU ÇOK BULUTLU
20,7
ÇOK BULUTLU

BOLU’DA TURİZM TEMSİLCİLERİ TÜRK MUTFAĞI ETKİNLİĞİNDE KÖYLÜ KADINLARA MİSAFİR OLDU

BOLU’DA TURİZM TEMSİLCİLERİ TÜRK MUTFAĞI ETKİNLİĞİNDE KÖYLÜ KADINLARA MİSAFİR OLDU

Bolu Gelincik Hanımeli Kadın Kooperatifi, “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında Bolu’da faaliyet gösteren turizm tesislerinin temsilcilerini ağırladı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinesinde düzenlenen Türk Mutfağı Haftası dolayısıyla “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” etkinliği gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, merkeze bağlı Demirciler köyünde yaşayan kadınlar tarafından kurulan kooperatifin sosyal tesisinde düzenlenen etkinlikte, insanın var oluşuyla başlayan yeme içmenin, eşsiz bir deneyim ve araştırma alanı olduğunu söyledi.

Bir kaşığın içinde kimyadan sağlığa, sosyolojiden sanata kadar birçok şifrenin saklı olduğunu belirten Doğanay, “Yiyip içtiklerimiz; milli kimliğimiz, coğrafi deneyimimiz ve medeniyet tasarrufumuzdur. Ulusal mutfağımız toplumumuzun aynasıdır.” dedi.

Turizmin, bugünün dünyasında kitle hareketi olmaktan çıktığını, turistlerin tarihi yerlerini gezip kültürünü yaşadığı yerleri daha yakından tanımak istediğini anlatan Doğanay, “Daha bilinçsel hareket ediyorlar ve yöresel tecrübeleri kendi tecrübelerine de katmak istiyorlar. Gastronomi artık bir seyahat motivasyonu oldu. Dünyada gastronomi şehri diye anılan şehirler hızla artıyor.” diye konuştu.

Doğanay, “gastronomi kenti” ve “aşçılar diyarı” olarak bilinen Bolu’nun fındık şekeri, kabaklı gözleme, Bolu keşi, Kızılcık tarhanası, manda kaymağı, patatesli ekmek gibi 22 yöresel ürününün coğrafi işaret aldığını kaydetti.

Kooperatif Başkanı Emine Özdoğan da 52 kadınla kurdukları kooperarifin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından davetlilere köylü kadınların yaptığı gözleme, börek, yaprak sarması gibi ürünler ikram edildi.

Ayrıca, Bolu’da bulunan turizm tesislerinin açtığı stantlar da gezilerek, yöresel yemeklerin tadımı yapıldı.

Etkinliğe, Bolu vali yardımcıları Remzi Oğuz Yılmaz ve Ercan Ateş, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Can, daire amirleri, ilde faaliyet gösteren turizm tesislerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Boludabolu Avatar
Melih Mermer
23 Mayıs 2024
Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir