Dolar
ABD Doları 1.000
Euro
Euro 1.000
Sterling
Sterling 1.000
Altın
Altın 1.000
BOLU ÇOK BULUTLU
20,7
ÇOK BULUTLU

BOLU’DA 5 AYDIR ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN İŞÇİLER İSYAN ETTİ!

BOLU’DA 5 AYDIR ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN İŞÇİLER İSYAN ETTİ!

(HABER MERKEZİ) – Bolu’da 5 aydır asgari ücret ile çalışan SEDAŞ çalışanları, sendikaya ücrette iyileştirme yapamadığı için, SEDAŞ’a ise hak ettikleri ücretleri vermediği için tepki göstererek iş yavaşlatma kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) ile Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ) arasındaki toplu iş sözleşme görüşmeleri Ocak ayında başladı. Ocak ayından bu yana taraflar sık sık bir araya gelerek istişarelerde bulundu ve görüşmeler yapıldı. Ancak taraflar arasında henüz sözleşme imzalanamadı.

5 aydır asgari ücretle çalışan SEDAŞ işçileri hem sendikaya hem de SEDAŞ’a karşı isyan başlattı. Sendikaya haklarını koruyamadıkları konusunda sitemde bulunan işçiler SEDAŞ’a ise hak ettikleri ücretleri vermedikleri için tepki gösterdi.

İddiaya göre, yapılan toplu iş görüşmelerinde SEDAŞ, çalışanlarına Ocak ve Şubat ayı enflasyon maaşını vermek istemeyince görüşmeler tıkanma noktasına geldi.

Geçtiğimiz aylarda CEZZ grubu yerine gelen Torunlar A.Ş ve Akkök Holding’den büyük beklentileri olan SEDAŞ çalışanları 15 yıllık çalışan enerji işçisine 26 bin TL verildiğini ifade ederek iş yavaşlatma eylemlerine başladıklarını söyledi.

“BU İŞ ŞEHRİ KARANLIKTA BIRAKMAYA KADAR GİDER”

Sakarya, Düzce, Bolu, Kocaeli ve Gebze Bölge Müdürlükleri olarak yaklaşık bin çalışanın olduğu Tes-İş sendikasına bağlı işçiler, ücretlerinde iyileştirme yapılmazsa, “Bu iş şehri karanlıkta bırakmaya kadar gider” dedi.

Boludabolu Avatar
Melih Mermer
23 Mayıs 2024
Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir