Dolar
ABD Doları 32.2056
Euro
Euro 35.1159
Sterling
Sterling 40.9186
Altın
Altın 2500.7003
BOLU AZ BULUTLU
22,5
AZ BULUTLU

Memur ve emekliler, zam için nefesini tuttu! İşte son hesaplamalara göre masadaki rakamlar

Memur ve emekliler, zam için nefesini tuttu! İşte son hesaplamalara göre masadaki rakamlar

Asgari ücretin ardından gözler memur ve emeklilere yapılacak zamma çevrilmiş durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 Temmuz’da 6 aylık enflasyon oranlarının belirleneceği güne işaret ederken, en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Memur zammında yüzde 85’i aşan bu artış, aynı şekilde yansıyacak olursa memur emeklisi de 14 bin 670 liranın üzerinde alacak. Öte yandan SKK ve Bağ-Kur’da ise farklı parametreler söz konusu. Uzmanlar en az 1000 TL’lik bir artış öngörülüyor.

Asgari ücret yüzde 34 zamla 11 bin 402 TL olmasının ardından gözler memur ve emeklilere gelecek zamma çevrilmişti. Bir süredir süren meraklı bekleyişin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine sonrası bu konuda değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Memur maaşlarına yapılacak zam sürecini yürütüyoruz. 5 Temmuz günü 6 aylık enflasyon oranlarının belli olmasıyla birlikte memur ve emeklilerimize verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Böylece emekliye zam ve memur maaşı düzenlemesi için tarih belli oldu. Çarşamba günü 6 aylık enflasyon rakamları belli olacak. Bununla beraber SSK, Bağ-Kur emeklileri ve memurlar için refah payı hariç zam oranı kesinleşecek. Daha sonra ek zam düzenlemeleri kamuoyuna duyurulacak.

1. torba yasa bu hafta içinde Meclis Başkanlığına sunulacak. Ardından düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçecek ve Genel Kurul’da oylanarak yasalaşacak. Son olarak 15 Temmuz öncesi Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, CumhurbaşkanıErdoğan’ın seçim beyanı olduğu için en düşük memur maaşının 22 bin lira olmasının torba yasa teklifinde yer alacağını aktarmıştı. Işıkhan, “Zaten iki konu vardı. En düşük memur maaşının 22 bin lira olması ve emekli aylıklarında yapılacak iyileştirme, Cumhurbaşkanı’mızın seçim beyanı olduğu için biz bunu torba yasada sunacağız. Meclis tarafından kısa sürede geçmesini sağlayacağız. Meclis tatile girmeden Allah nasip ederse çıkarmayı düşünüyoruz, temmuz ayında inşallah.” diye konuştu.

Bu durumda yapılacak düzenleme ile evli ve 2 çocuklu bir memurun en düşük maaşı 11 bin 848 liradan 22 bin liraya yükselecek. Taban aylıkta zam oranı yüzde 85,68 olarak kayıtlara geçecek.

En düşük memur maaşının yüzde 85’i aşan artışla 11 bin 848 liradan 22 bin lira bandına yükselmesiyle birlikte, bu artış aynı oranda memur emeklisine de yansıyacak. Bu rakam da 14 bin 670 liranın üzerinde olacak. Bu rakamın altında kalan memur emeklisi maaşları yine bu düzeye yükselecek. Bunun dışında diğer birçok emekli memurun maaşının 17 bin lira bandına çıkacağı göze çarpıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 Temmuz’u işaret ederek “6 aylık enflasyon oranlarının belli olmasıyla birlikte memur ve emeklilerimize verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz” dedi. Bu açıklamadan sonra memur ve emekliler nefesini tuttu. Seçim vaatleri ve Bakan Işıkhan’ın sözlerinden yola çıkılarak en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağı kesin gibi görünürken, bu artış oranıyla birlikte memur emeklisi de 14 bin 670 liranın üzerinde alacak. SKK ve Bağ-Kur’da ise en az 1000 TL’lik bir artış öngörülüyor.

Boludabolu Avatar
BoludaBolu
04 Temmuz 2023
Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir