Dolar
ABD Doları 1.000
Euro
Euro 1.000
Sterling
Sterling 1.000
Altın
Altın 1.000
BOLU GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI
17,9
GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI

Dev GES Projesi

Dev GES Projesi

Bolu Belediyesi ana binasında kullandığı elektriğin yarısını güneş enerjisinden elde edecek. 

En son teknoloji kullanıldı

Artan elektrik maliyetlerine çözüm arayan Bolu Belediyesi, belediye ana binasının çatısına Güneş Enerji Santrali (GES) kurmaya karar verdi. Yapılan araştırma sonucu 900 m2’lik çatıya çok sayıda en son teknolojik solar panellerden yerleştirildi. Devreye alınan paneller elektrik üretmeye başladı.

Yatırımı 1,5 yılda amorti edecek

Bolu Belediyesi kurulan bu GES ile yıllık ortalama 360.000 kWh elektrik üretecek. Sadece 1,5 yılda kendi yatırımını amorti edecek GES ise belediye ana binasının yıllık elektrik giderinin yüzde 50’sini karşılayacak.

“Tasarruf nasıl yapılır bazıları görsün”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Artan elektrik maliyetlerine karşı Belediye Ana Hizmet Binamızın çatısına GES kurmaya karar verdik. Yaptığımız detaylı araştırmayla, 900 metrekarelik çatımızı solar panellerle donattık. Bu sayede senede ortalama 360.000 kWh elektrik üreteceğiz. Bu da belediye ana hizmet binamızın yıllık elektrik giderinin yüzde 50’sine tekabül ediyor. Yani ana binamızda kullandığımız elektriğin yüzde 50’sini bedavaya getireceğiz. GES ise sadece 1,5 yıl gibi kısa bir zamanda yatırımını amorti edecek. Belediye nasıl yönetilir, tasarruf nasıl yapılır bazıları görsün.” diye konuştu.

Bolu Belediyesi çatısına yerleştirilen güneş panelleri ile elektrik üretimine başlanıldı. Çatıya kurulan GES ile belediye ana binasının yıllık elektrik giderinin yüzde 50’sini karşılayacak. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “GES sadece 1,5 yıl gibi kısa bir zamanda yatırımını amorti edecek. Belediye nasıl yönetilir, tasarruf nasıl yapılır bazıları görsün” dedi.

Boludabolu Avatar
BoludaBolu
29 Ocak 2024
Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir