Dolar
ABD Doları 32.2056
Euro
Euro 35.1159
Sterling
Sterling 41.0340
Altın
Altın 2500.7003
BOLU HAFİF SAĞANAK YAĞIŞLI
16,3
HAFİF SAĞANAK YAĞIŞLI

Bolu’nun uzaydaki temsilcisi Burak Yağlıoğlu, öğrencilerle bir araya geldi

Bolu’nun uzaydaki temsilcisi Burak Yağlıoğlu, öğrencilerle bir araya geldi

(Haber: Oğuzhan Eke) – Türkiye’nin Milli Uzay Programı Ay Araştırma Projesi yöneticisi Bolulu Dr. Burak Yağlıoğlu, Bolu’da konferans verdi. Yağlıoğlu, “Ayın kutup bölgelerinde su olduğu bulundu” dedi.

Bolulu Uzay Mühendisi Dr. Burak Yağlıoğlu, Bolu’da konferans verdi. Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda öğrencilerle bir araya gelen Dr. Yağlıoğlu, burada Ay Araştırma Programı (AYAP) hakkında bilgi verdi.  Öğrencilere sorular yönelten Yağlıoğlu, ay hakkında bildiklerini aktardı.

Yakın dönem içerisinde ay yüzeyinde su bulunduğunu da ifade eden Yağlıoğlu, “Sıcaklık bu bölgelerde, eksi 248 dereceye kadar düşüyor. Bu bölgelerde o yüzden bazı maddeler, bileşenler milyarlarca yıl boyunca hiç bozulmadan kalabiliyor. Özellikle buz, su gibi… Ayın kutup bölgelerinde su olduğu bulundu. Bunlar yaklaşık 14 – 15 yıl önce keşfedildi. Ayın kutup bölgelerinde su olduğu yaklaşık 15 yıl önce keşfedildi. Özellikle güneş ışığını almayan kraterlerde suyun varlığına dair ölçümler, işaretler elde edildi” diye konuştu.

RASAT ve GÖKTÜRK-2 milli yer gözlem uydularının geliştirilmesi ve operasyonları ile TURSAT 6A Milli Haberleşme ve İMECE Milli Yer Gözlem uydularının geliştirilmesine katkı veren Dr. Burak Yağlıoğlu, Türkiye’nin Ay Araştırma Projesi’nde proje yöneticisi olarak görev alıyor.

Boludabolu Avatar
Melih Mermer
22 Nisan 2024
Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir