Dolar
ABD Doları 1.000
Euro
Euro 1.000
Sterling
Sterling 1.000
Altın
Altın 1.000
BOLU AÇIK
14,1
AÇIK

Başkan Özcan, “Tüketen değil, üreten ve kazandıran belediye olduk”

Başkan Özcan, “Tüketen değil, üreten ve kazandıran belediye olduk”
Bolu Belediyesi son 5 yılda “üreten belediyecilik” anlayışını benimseyip, Köroğlu Tarımsal Üretim Kooperatifi’ni kurdu ve 2 fabrikayı hizmete açtı. Kooperatif bünyesinde kültür mantarı yetiştiriciliği hamlesi başlatıldı. Bolu, kurulan dev mantar üretim tesisleri ve onlarca sözleşmeli üretici ile 5 yılda Türkiye’deki mantar ihtiyacının yüzde 10’unu tek başına karşılar hale geldi. Bolu Belediyesi, Anabolu Konserve Fabrikası ve Kıbrıscık Kompost Üretim Fabrikası’nı da Bolu’ya kazandırdı. Bolu Belediyesi kurduğu Konserve fabrikası ile yurtdışına ihracat yapan 2 belediyeden biri oldu. Kıbrıscık’taki Kompost Üretim Fabrikası ise mantar üreticilerinin hammadde ihtiyacını uygun fiyatlı karşılar hale geldi.
“Üreten belediyecilik anlayışını benimsedik”
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 5 yılda Bolu Belediyesi’nin üreten bir belediye haline geldiğini söyledi.  Belediyeciliğin yol ve kaldırım yapmaktan ibaret olmadığını vurgulayan Özcan, “Üreten belediyecilik anlayışını benimseyip, Köroğlu Tarımsal Üretim Kooperatifi’ni kurduk. Bu kooperatifle 3 yılda hem üretim yaptık, hem de 150 kişiye istihdam sağladık. Kültür mantarı üreticiliğini başlattık. Boluluların alım garantili kültür mantarı üreticiliğine girip, kazanç elde etmelerini sağladık. Kurduğumuz dev üretim tesisleri ve sözleşmeleri üreticilerimizle sadece 3 yılda Bolu’yu Türkiye’deki mantar ihtiyacının yüzde 10’unu karşılar hale getirdik. Bunların dışında Anabolu Konserve Fabrikası ve Kıbrısçık Kompost Üretim Fabrikası’nı da Bolu’ya kazandırdık. Onlarca çeşit konserve üretiminin yapıldığı Anabolu Konserve Fabrikası ile Bolu Belediyesi Türkiye’den yurtdışına ihracat yapan 2 belediyeden biri olma başarısı gösterdi. Kıbrıscık ilçemize bugünkü değeriyle 100 milyon TL yatırım yaparak kazandırdığımız Kompost Üretim Fabrikası da kültür mantarı üreticilerimizin uygun fiyatlı hammadde ihtiyacını karşılıyor. Bu tesis ayrıca onlarca Kıbrıscıklı hemşerilerimizi de iş sahibi yaptı. Üreten belediyecilik anlayışıyla hayata geçirdiğimiz bu ve benzeri projeler sayesinde 5 yılda ‘belediyeciliğin yol ve kaldırım yapmaktan ibaret olmadığını’ herkese gösterdik.” diye konuştu.

Bolu Belediyesi kurulan tarımsal üretim kooperatifi ve 2 fabrikayla 5 yılda üreten belediye haline geldi. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Hayata geçirdiğimiz bu ve benzeri projeler sayesinde 5 yılda ‘belediyeciliğin yol ve kaldırım yapmaktan ibaret olmadığını’ herkese gösterdik.” diye konuştu.

Boludabolu Avatar
BoludaBolu
05 Şubat 2024
Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir