Dolar
ABD Doları 1.000
Euro
Euro 1.000
Sterling
Sterling 1.000
Altın
Altın 1.000
BOLU ÇOK BULUTLU
13,4
ÇOK BULUTLU

Sektörleri ayrı dertleri aynı

Sektörleri ayrı dertleri aynı

Haber: S.Sevgül Kaba

Bolu esnafını, yasakların tekrardan gelmesi kötü etkiledi. Bolu’da bir çok işletme sahibi bu durumdan memnun değilken tek istedikleri yasakların bir önce kalkması. Ekonomik açıdan zor durumda olan esnaf son gelen yasaklar ile ilgili gazetemize konuştu. 

Cafe sorumlusu olan  Yaşar Somun “Uzun bir süre kafeler kapalı kalmıştı. Daha sonra sadece bir ay açık kaldı. Açık kaldığı zaman ise saat akşam 7 den sonra kapatmak zorunda kaldık. Bizim aslında iş yaptığımız tam o saatlerdi. Şimdi ise tekrardan kapatılacak. Kafe açıp kapamak o kadar kolay değil aslında. Biz tekrardan açılınca çok fazla masraf yaptık ve sadece bir ay açık kaldı. Bu bizim zararımıza oldu. Biz yasağın genişletilmesini beklerken tamamen yasaklar tekrar geldi. Bir ayda zararımızı zaten çıkaramadık. Tekrardan yasaklar gediği için maalesef kapatmak zorundayız. Biz buradan ekmek yiyoruz. Kahramanmaraş’tan buraya geldim ekmek paramı kazanmak için ama tekrardan gelen yasaklar bizi kötü etkiledi. Ramazan sonrası  için tam açılma bekliyoruz. Tanıdığımız bir çok işletme bu süreçte kapanmak zorunda kaldı. ” dedi.

Giyim sektöründe işletme sahibi Fatih Kolyiğit, pandemi süreci biz esnafları çok olumsuz etkilediğini ve hafta sonu yasaklarının tekrar gelmesi maddi açıdan büyük zarar verdiğini belirterek “Bir aylık rahatlama süreci bizi tabi maddi olarak etkiledi kazancımız biraz daha arttı. Ama tekrar yasakların gelmesiyle önümüzdeki süreçle ilgili düşünceli ve endişeliyiz. Bankaların verdiği destekten yararlandık.  1 aylık rahatlama sürecinde cumartesi gününün açık olmasıyla en azından bankaya geri ödemelerimizi yapıyorduk. Ramazan ayı geliyor ve yasakların tekrar gelmesi hiç iyi olmadı. Bu konuda temennim pandemi sürecinin bir an önce bitmesi.” ifadesinde bulundu.

Enis Bayrak , cafe işletme sahibi olarak pandemi sürecinde ilk cezayı esnaflara kesildiğini ve farklı bir çözüm yolu bulunabileceğini söyleyerek” Pandemi başında ilk kapatılan kurumlar bizler olduk. İlk ceza faturasını bize kestiler aslında. Bu konuda daha farklı bir çözüm yoluna gidilebilirdi. Denetimleri çok daha sıkı tutup açık kalabilirdik. Ekonomik olarak çok zor durumdayız. Herhangi bir destekten faydalanmadık. Sadece bankaların verdiği kredilerden yararlandık. Bu desteklerin de bir sürü prosedürleri var ve çok sürüncemede kalıyor. Verilen destekler ise zaten yeterli değil. Kapanan çok fazla cafe oldu bu süreçte . Biz elimizden geldiğince dayanmaya çalışıyoruz. Bir aylık bir rahatlamada tam iş yapıyoruz derken kredi ödemelerimiz başladı bu sefer ve tekrardan yasaklar geldi. Ne olacağını bizde bilmiyoruz. Bu konuda temennim eşit şartlarda adil bir şekilde piyasada rakabet etmek. Bir çok şeyin adil olmasını istiyoruz. Elimizden geldiğince kolluk kuvvetlerine sağlık çalışanlarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Biz de sürekli açık olmak istiyoruz ama bu pandemi döneminde de yapabileceğimiz çok bir şey yok aslında. ” dedi.

Giyim sektöründe işletme sahibi olan Fazilet Hanım, pandemi süreci ile ilgili bir değerlendirme yaparak” 1 aylık rahatlama süreci aslında çokta esnafı etkilemedi. İnsanlar ekonomik olarak çöktü. Hiç bir destekten yararlandınız. Çok fazla kapanmaya giden işletmeci tanıdığım oldu. Ben de kapatmayı düşünmüştüm. Bu şekilde nereye kadar dedik. Kiramı bile karşılayamıyorum. Her giderimi cebimden ödüyorum. Direniyorum ama eşimin desteğiyle. Daha fazla direnecek gücüm kalmadı. Benim temennim ya tamamen belli bir süre kapatacaklar. Bir kapat bir aç hiç bir şeye etkisi yok yada esnafa gerçekten yüksek bir miktarda destek verilecek. Vahim durumdayım. Bir an önce bu süreç bitsin ve normal hayatımıza dönelim. Bu kısıtlama bir an önce bitsin. Her şey normalleşsin” ifadesinde bulundu.

Bir kadın girişimci olan cafe ve restaurant işletme sahibi Emine Kendirci bu sürecin küçük esnafın belini büktüğünü belirterek” Pandemi döneminin  ilk başlarında iki ay işletmemi kapattım. Olan bu süreçte bizim gibi küçük esnafın belini büktü. Kapanmayı düşünmedik değil ama belirli bir müşteri portföyü var onların desteğiyle ve paket servisle devam ettik. bir aylık bir rahatlama sürecinde bir rahatlama yaşamıştık. Paket serviste  bizim için ayrı bir gider oluyor. Paket servis kullandığımız plastik kapların fiyatları arttı. Benim bir tane elamanım var onu pandemi dönemine işten çıkartmadım kendi cebimizden de olsa döndürmeye çalışıyoruz.  Bir çok arkadaşım işletmesini kapattı bu süreçte. Ya tam kapanma olsun her yerde bu virüs bitsin ve öyle tekrar açılalım. Çünkü bir kapat bir açıl bizi daha çok psikolojik olarak yoruyor. Küçük esnafı kapattılar tatil yerleri hep açık kaldı. Temennim inşallah bu süreçten bir an önce kurtulmak. ” dedi.

Bolu’nun risk haritasında çok yüksek riskli grupta yer almasıyla birlikte yasakların tekrardan geri gelmesi Bolu esnafını fazlasıyla etkiledi. Son bir ay da cumartesi günü yasaklarının kalkmasıyla rahat bir nefes alan esnafın bu rahatlaması kısa sürdü. Ekonomik açıdan çok zor duruma kalan esnafın tek temennisi bu sürecin bir an önce bitmesi ve yasakların kalkması.

Boludabolu Avatar
BoludaBolu
02 Nisan 2021
Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir