Dolar
ABD Doları 1.000
Euro
Euro 1.000
Sterling
Sterling 1.000
Altın
Altın 1.000
BOLU ÇOK BULUTLU
12
ÇOK BULUTLU

Milletvekili İsmail Akgül, Bolu’nun sorunlarını TBMM’ye taşıdı

Milletvekili İsmail Akgül, Bolu’nun sorunlarını TBMM’ye taşıdı

Türkiye Büyük Millet Meclisinin 21’inci Birleşiminde gündem dışı söz alarak Bolu’nun sorunlarını dile getiren MHP Bolu Milletvekili İsmail Akgül, insan sağlığı ve çevreyi tehdit eden ilçelerdeki çöp sorununun yapılacak tesis ile çözüleceğinin müjdesini verdi.  

Akgül, tarımsal sulamadan, ORKÖY projelerine, Çele barajının 2024 yılı yatırım planına alınmasından 250 yataklı Bolu Merkez Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesine kadar pek çok konuyu aktardı.

 HERKESİ BOLU’YU GÖRMEYE DAVET ETTİ

Konuşmasına, Orhan Veli’nin yol türküleri şiiri ile başlayan Akgül; “Cennet vatanımızın her köşesi bizim için çok güzeldir lakin Bolu’muzun ayrı bir güzelliği vardır. Orhan Veli, Yol Türküleri şiirinde Bolu’muzdan “Bu dağlardan geçmedinse/Bu sulardan içmedinse/Yaşamadım deme be, ahbap.” diyerek bahseder. Hâlâ Bolu’nun suyunu içmeyen, ormanlarını ve göllerini görmeyen milletvekillerimiz, vatandaşlarımız varsa hepinizi Bolu’ya davet ediyorum. Başta, Bolu’nun manevi babası merhum İzzet Baysal olmak üzere bugüne kadar Bolu’muza hizmet eden, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“İZİNLERİ ALINDI, HİBE KREDİSİ ONAYLANDI”

Milletvekili Akgül, Yüzde 50’si hibe, yüzde 50’si İLBANK kredisiyle yapılacak olan tesisin izinlerinin alındığını belirterek; “Bolu’muz dağlarıyla, ormanlarıyla, Abant’ıyla, Yedigöller’iyle, yaylalarıyla doğa turizminin başkenti olmaya adaydır ancak bazı taleplerimiz de vardır. Bolu merkezde ve ilçelerimizde çöpler vahşi depolama alanlarına dökülmektedir. Vahşi depolama alanları görüntü kirliliğinin yanında insan sağlığını ve çevreyi ciddi anlamda tehdit etmektedir. İnsan sağlığını ve çevreyi koruyabilmemiz, Bolu’muzun doğal güzelliklerini gelecek nesillere aktarabilmemiz için acilen katı atık ve bertaraf tesisleri faaliyete geçirilmelidir. Bolu’nun tüm ilçelerinin çöpünün toplanacağı ve enerjiye dönüştürüleceği bu tesis için, bugüne kadar büyük adımlar atıldı. Yüzde 50’si hibe, yüzde 50’si İLBANK kredisiyle yapılacak olan bu tesisin bütün izinleri alındı, hibe kredisi onaylandı, yapım ihalesine çıkılacağı günü beklemekteyiz.” şeklinde konuştu.

“ÇELE BARAJI’NI 2024 YATIRIM PROGRAMINA ALARAK MÜJDE VERECEĞİZ”

Çele Barajının hayata geçirilmediği için Karadere suyunun Gölköy suyuyla karıştırılarak şebekelere verildiğine dikkat çeken Milletvekili Akgül;  “İlimizin doğusundaki sular Ankara’ya geliyor, ilimizin batısındaki sular ise Melen Çayı Projesi’yle İstanbul’a gidiyor. Bu nedenle göller diyarı Bolu’muzda yıllarca artezyen suyu içtik. Cumhur İttifakı’yla birlikte önce Gölköy Barajı yapıldı, ardından da DSİ Karadere Suları Projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında 3.700 metre uzunluğunda 5 metre genişliğinde 4 metre yüksekliğinde tünel açıldı, 12,7 kilometre şebeke döşenerek Karadere suyu Bolu’ya kazandırıldı ancak Çele Barajı hayata geçirilmediği için Karadere suyu Gölköy suyuyla karıştırılarak şebekelere verilmektedir. Yani Bolulu vatandaşlarımız memba suyu içsin diye bugüne kadar yapılan yatırım, harcanan emek Çele Barajı hayata geçirilmediği için amacına ulaşamadı. Bu konuda Tarım ve Orman Bakanımızın hassasiyetini biliyoruz, inşallah Çele Barajı’nı 2024 yatırım programına alarak hemşehrilerimize müjdesini vereceğiz.” dedi.

“ORKÖY PROJELERİNDEN BOLU’YA DAHA FAZLA PAY AYRILMALIDIR”

Milletvekili Akgül, Orman ve Köy İlişkileri Dairesi Başkanlığı (ORKÖY) projelerindn Bolu’ya daha çok pay ayrılması gerektiğini vurgulayarak; “Bolu ilimizin yüzde 60’ı orman, yüzde 35’i tarımsal alandır. Bu nedenle, orman köylülerimize ve çiftçilerimize verilecek destekler çok önemlidir. Orman köylümüz kışın köyünde kalamıyor, köye geri dönüşü sağlayabilmek için ORKÖY projelerinden Bolu’ya daha fazla pay ayrılmalıdır. Bolu’da köyleri canlandırabilmemiz ve üretimi artırmamız için bu olmazsa olmazımızdır” diye konuştu.

“TARIMSAL SULAMANIN ARTIRILMASIYLA ÜRETİM ARATACAKTIR”

Tarımsal sulamanın artırılmasıyla birlikte tarımsal üretim de artacağını ileri süren Milletvekili Akgül, sulama projelerinin bir an önce hayata geçirilmesini ifade etti. Akgül; “2023 yılı kamu yatırımları programı kapsamında ilimizde iki adet sulama projesi vardır. Yapımına 2013 yılında başlanılan ve 2027 yılında bitirilmesi öngörülen Gerede Dörtdivan Depolama ve Sulama Projesi’yle 15.523 hektar tarım arazisi suya kavuşacaktır. Yapımına 2016 yılında başlanılan ve 2027 yılında bitirilmesi öngörülen Seben Taşlıyayla Sulama Projesi’yle 3.280 hektar alan sulanacaktır. Tarımsal sulamanın artırılmasıyla birlikte tarımsal üretim de artacaktır. Bu nedenle sulama projeleri bir an önce hayata geçirilmelidir. Bolu ilimizde ulaştırma haberleşme alanındaki kamu yatırımları Bolu-Mudurnu yolu, Gerede-Yeniçağ yolu, Yeniçağ-Gerede Ayrımı-Mengen yolu, Kazan-Kızılcahamam-Gerede yolu, Göynük-Dokurcun Ayrımı-Mudurnu yolu projeleridir. Bu projelerin ödeneklerinin de aktarılarak yol çalışmaları hızlandırılmalıdır”  şeklinde konuştu.

“BOLU İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİP BİR PROJE GELİŞTİRİYORUZ”

Konuşmasının sonunda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile Bolu Ovası Tarımsal Kalkınma Projesi’nin bolu için önem arz ettiğini kaydederek; “İlimizdeki kamu yatırımlarından biri de 250 yataklı Bolu Merkez Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesidir. Bu projenin temeli atılmıştır, inşallah, 2026 yılı sonuna kadar da bitirilecektir. Köye geri dönüşü sağlamak ve Bolu’nun daha verimli ve üretken bir tarım şehri olması için “Bolu Ovası Tarımsal Kalkınma Projesi” adı altında Bolu için hayati öneme sahip bir proje geliştiriyoruz. İnşallah, bu projemizi hayata geçireceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Meclisimizi ve aziz Türk milletimizi saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi Bolu Milletvekili İsmail Akgül, TBMM kürsüsünden Bolu’ya yapılacak her türlü yatırımın ve hizmetin hızlandırılması noktasında destek vererek konuların takipçisi olacaklarının sözünü verdi. Bolu’nun sorunlarını TBMM’de dile getirmek için elinden gelen gayreti göstereceğini söyledi.

Boludabolu Avatar
BoludaBolu
15 Kasım 2023
Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir