Dolar
ABD Doları 1.000
Euro
Euro 1.000
Sterling
Sterling 1.000
Altın
Altın 1.000
BOLU ÇOK BULUTLU
20,6
ÇOK BULUTLU

GÖYNÜK’TE “TÜRK MUTFAĞI HAFTASI” ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

GÖYNÜK’TE “TÜRK MUTFAĞI HAFTASI” ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

(HABER MERKEZİ ) – Türk mutfağının tarihi ve kültürel mirasını tanıtmak amacıyla düzenlenen “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri, “Aşçılar diyarı” olarak bilinen Bolu’da başladı.

Tarihi Gazi Süleyman Paşa Hamamı yanında düzenlenen etkinliğe, Bolu Valisi Erkan Kılıç ve eşi Ayşe Elif Kılıç, Göynük Kaymakamı Talha Battal, Göynük Cumhuriyet Başsavcısı Seçil Yargıcı Battal, Belediye Başkanı Ali Oral ve eşi Ruhan Oral, Bolu Kent Konseyi Başkanı Remzi Kocaman ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde ve Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinesinde Türk Mutfağı Haftası, 21-27 Mayıs 2024 tarihlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Türk Mutfağı Haftası kapsamında Göynük’te Bolu’nun yöresel lezzetleri tanıtıldı. Göynük merkezde stantlar kuruldu, restoranlarda çalışan aşçılar ve kadınlar Göynük’ün yöresel lezzetlerini tanıttı. Bu yöresel lezzetler arasında tas kebabı, su böreği, pide, ekmek ve gözleme gibi ürünler yer aldı.

Programda konuşan Vali Kılıç, Bolu mutfağının Türk mutfağında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Türk mutfağının zenginliklerini yaşatmanın ve gelecek kuşaklara aktarmanın önemini vurgulayan Vali Kılıç, etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Göynük’ün tarihi ve kültürel zenginlikleri arasında Akşemseddin Hazretleri’nin ebedi istirahatgahının da bulunduğunu belirten Vali Kılıç, bu tür etkinliklerin, bölgenin tanıtımına büyük katkı sağladığını ifade etti.

Konuşmanın ardından, kentin coğrafi işaretli ürünleri ve yöresel lezzetleri tanıtıldı.

Kurulan stantlarda, ziyaretçilere Bolu’nun gastronomi mirası hakkında bilgi verildi ve çeşitli tatlar ikram edildi.

Türk Mutfağı Haftası boyunca sürecek etkinliklerde, ziyaretçiler hem Bolu’nun hem de Türkiye’nin zengin mutfak kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulacak.

Program kapsamında çeşitli atölye çalışmaları, tadım etkinlikleri ve seminerler gerçekleştirilecek.

Boludabolu Avatar
Melih Mermer
22 Mayıs 2024
Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir