Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Özay ÖZENÇ

17457 görüntüleme

Özay ÖZENÇ (Termal Otel Genel Müdürü)

 

Doğum: 30 Mayıs 1974, Zonguldak

Okul: Karabük TED Koleji, Ereğli Anadolu Lisesi, Adnan Menderes Üniversitesi

Meslek: Turizmci

Bulunduğu Görevler: Termal Otel Genel Müdürü, Boluspor Yönetim Üyesi, BAKTOD Kurucu Üye, BOGİAD Üyesi,

 

 

EĞİTİM HAYATI

30 Mayıs 1974 Karadeniz Ereğli doğumluyum. İlkokulu Karadeniz Ereğli’de okudum. Karabük TED Koleji’nde 1 sene okuduktan sonra yatay geçiş ile Ereğli Anadolu Lisesi’ne geçtim. 1993 yılında da mezun oldum. Daha sonra Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Otelcilik bölümünü bitirdim. Üniversite döneminde 1994 – 1999 arası ilk olarak Antalya Dedeman’da çalışmaya başladım, sonra Fethiye’de Hisarönünde, Green Forest Otelinde bar servis şefliği yaptım. Hem restoran hem de bar bana bağlıydı. Yeni bir oteldi, otelin açılışını birlikte yaptık. İkinci stajım, Fethiye’de güzel bir otelde oldu. Üniversitenin ardından kısa dönem askerlik yaptım. 

ÇOCUKLUK HAYATI

Çocukluk hayatım Ereğli’de geçti. Çocukluğumda sosyaldim, çevremiz sosyaldi. Rahattık, lojmanlar bölgesindeydik, imkanlar çok fazlaydı. Dolayısıyla, rahat bir gençliğimiz, çocukluğumuz oldu. Çocukluğumdan beri yüzmeyi severim. Zıpkınla balık avında grup olarak Türkiye üçüncülüğüm var. Deniz kenarında büyüdük, arkadaşlarımla devamlı dalıyorduk. Zıpkını elimize aldığımızda ilk olarak derelere gittik. Sonra baktık, arkadaşlarımız daha büyük balıklar avlıyor, sonra da denize yöneldik. Arkadaşlarımızın tekneleri vardı, teknelerle açılmaya başladık. Biraz daha profesyonel yapalım dedik. En son bu işin profesyonel kısmında Ereğli Demir Çelik Fabrikasında çalışırken, Erdemir’in spor bölümü vardı. Bölümde basketbol, futbol, hentbol, halter vardı. Genel müdür yardımcısına rica ederek, zıpkınla balık avı federasyonuna bağlı dalış bölümünü açtırdık. Erdemir adına yarışmalara katıldık. O sıra grup olarak Türkiye üçüncülüğümüz oldu. Turizmi seçmem tamamen ailemin isteği ile oldu. Memnunum. Turizm zor, 7/24 çalışılan bir yer. Otelcilik kolay değil ama zevkli bir meslek.

 

 

AİLE HAYATI

Eşim ile 2004 senesinde evlendik. Ereğli Demir Çelik fabrikasında tanıştık. O da satış planlamada uzmandı. Bir sene sonra çocuğumuz oldu. 13 yaşında Mehmet Efe adında bir oğlum var. Annem ev hanımı, babam İstanbul Yıldız Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun. O da benim gibi Erdemir’de çalışmış. Abim Yıldız Üniversitesi Makine Mühendisliğinden mezun. O da Erdemir’de çalışıyordu fakat ayrıldı. Şu an Kıbrıs’ta Cratos Otelin teknik müdürlüğünü yapıyor.

 

İŞ HAYATI

Askerden sonra Ereğli Demir Çelik fabrikasında çalışmaya başladım. 2001- 2008 arası orada yönetim sistemleri geliştirme müdürlüğünde kalite uzmanı olarak çalıştım. Sertifikaların olduğu, kayıt yönetim sistemlerinin, standartların olduğu bir bölümdü. O süreçte kalite yönetim sistemleri yazılım sorumlusu ayrılınca, eğitim müdürlüğünde kalite standartları ile ilgili İSO’lar, iş sağlığı güvenliği eğitimleri veriyordum. Ereğli Demir Çelik fabrikası konumla çok alakalı bir yer değildi. Aslında işe ilk girdiğimde, sosyal hizmetler lojmanlar bölümü diye girdim. Orada 1040 kişilik lojmana ve restoranlara bakıyorduk. Sonra bir bölüm değişikliği oldu ve Erdemir’deki süreç bu şekilde geçti. Orası herkesin girmek istediği bir yer ama kolay bir yer değildi. Birilerinin mutlaka bir referans olması gerekiyor. O dönem için öyleydi, şimdi de hemen hemen öyledir.

Evlendikten sonra Bolu bizim için daha rahat olur diye 2009 senesinde buraya geldik. Buradaki ilk işyerim de Termal Otel, 2009’dan beri de burada yönetici olarak çalışıyorum.

 

 

HEDEFLER

Otel adına spor alanında daha iyi bir yere gelmek istiyoruz. Şu an halihazırda gelen Süper Lig takımları, 1. Lig takımları var. Suudi Arabistan’dan, Mısır’dan gelen takımlar var. Çoğu milli takımları bile aldık. Daha iyi takımlar da gelebilir Bolu’ya. Bu da tesisle, yapılaşma ile olabilecek durumlar. Burada da devletten destekler alınabilir diye düşünüyorum. Kışın havanın soğuk olması nedeniyle, takımların hepsi Antalya’yı tercih ediyor. Yazın da Bolu’yu tercih ediyorlar. Bolsantur AŞ olarak, daha iyi tesisler ve kapsamlı tanıtım yapıldığı zaman çok daha iyi olabilir. Şu an Bolu’da buna imkan var. Bolu’da da biz bunu başarabiliriz diye düşünüyorum.

 

 

SİYASİ, STK HAYATI

BOGİAD üyeliğim var, Boluspor’da üç senedir yöneticiyim. Daha önceden de zaten kayınpederim Boluspor başkanlığı yaptı. Hem onu temsilen, hem de kendim sevdiğim için Boluspor’da yöneticilik yapıyorum. BAKTOD üyeliğim var. İlk kurulduğu günden beri üyesiyim. HOBİLERİ

Öncelikli hobim yüzme. Kayak, dalış yapmak, balık tutmak ve zıpkınla balık avı. Bolu’da mercan diye bir balık var, biz de çok seviyoruz. Etrafımızdaki insanlar da avlamayı çok seviyor. Yarım saatte gidebildiğimiz yerler var, oralarda balık tutabiliyorum. Balık sezonunda da vakit buldukça Karadeniz’e gidiyorum.

 

HAYATTAN BEKLENTİLER, ENDİŞELER

Öncelikli hedefimiz, çocuğumuza iyi bir gelecek sağlamak. İlk başta sağlık tabi, her şey olumlu gitsin, çocuğum kariyer sahibi olsun. Sakin bir yere yerleşip, huzurlu bir şekilde hayat sürmek. Bu benim çocukluğumdan beri bir hayalimdir. Eşim de aslında bunu istiyor. Sağlıkla ilgili bir endişe olursa olur, yoksa çözülmeyecek hiçbir sorun yok hayatta.