Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Mustafa YAMAN

20139 görüntüleme

Mustafa YAMAN (Kuyumcu)

 

Doğum: 1972 Bolu

Okul: Abant İlkokulu, orta ve lise eğitimi Bolu İmam Hatip Lisesi, Mısır El Ezher Üniversitesi Hadis Bölümü mezunu…

Meslek: Esnaf (Kuyumcu)

Bulunduğu görevler: Bolu Kuyumcular Derneği üyeliği, Bolu İlim Yayma Cemiyeti üyeliği, İlahiyat Vakfı üyeliği, İHH üyeliği…

 

ÖĞRETMENLİKTEN KUYUMCULUĞA

 

Mısır El Ezher Üniversitesi mezunu…

Bir süre öğretmenlik yaptı fakat 28 Şubat sürecinde görevden alındı…

Sonra ticarete atıldı, market işiyle başladığı ticari hayatını kuyumculuk sektöründe devam ettiriyor, bir yandan da inşaat sektöründe kendisini deniyor…

Sivil Toplum Kuruluşlarında aktif rol üstlense de siyasi parti üyeliği hiç olmadı…

Müzik dinlemeyi ve seyahat etmeyi çok seviyor…

Bolu’nun tanınmış ve sevilen esnaflarından Yaman Kuyumculuk sahibi Mustafa Yaman’ın hayat hikayesi…

 

1972 yılında Bolu’da doğdu Mustafa Yaman. İlkokulu Abant İlkokulunda okuduktan sonra ortaokul ve liseyi Bolu İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Daha sonra Mısır El Ezher Üniversitesi Hadis bölümünde okudu ve 1994 yılında oradan mezun oldu. Bir dönem öğretmenlik yaptıktan sonra 28 Şubat’ta görevden alındı. Mustafa Yaman o süreci ve sonraki hayat hikayesini şu şekilde özetledi;  

KÖROĞLU MAHALLESİ’NDE DOĞDU

Ben Bolu Merkez doğumluyum. Köroğlu Mahallesinde doğdum. Yaklaşık 12 – 13 yıl kadar orada kaldık sonrasında Çıkınlar Mahallesinde yeni bina yapmıştık oraya taşındık. İki kardeşiz, Annemin Adı Müşerref Yaman, Babamın ismi Sefer Yaman. Tek kardeşim var Huri Cesaretli başka da kardeşim yok. Çıkınlar Köroğlu Mahallesine yakın olması nedeniyle ikisi de bana aşina olan yerler. Orada uzunca bir süre kaldım. Evlilik hayatım da orada oldu. Sonrasında 2008 yılına kadar hep orada yaşadım. Yaklaşık 36 yaşıma kadar o bölgedeydim. 2008 yılında Beşkavaklar Mahallesinden bir evimiz oldu oraya taşındık 10 yıl oldu. Çocukluk hayatım güzel geçti. Kendi çapımızda mutluyduk. Hayırla anıyorum, muhabbetle hatırlıyorum o günleri. 

28 ŞUBAT MAĞDURU

Ben 1994’te okulu bitirdim. Sonrasında kısa dönem askerliğimi yapıp geldim. Ondan sonra bir müddet öğretmenlik işim oldu benim. Gazipaşa İlköğretim Okulunda bir müddet öğretmenlik yaptım. Sonrasında 28 Şubat süreci oldu. Biz yurtdışı çıkışlı olduğumuz için bizim görevden uzaklaştırılmamız talep edildi hükümet tarafından sonrasında mahkeme falan açtık, aleyhimize bir karar diye üçe iki sonuçlandı. Bir üst mahkemeye ihtiyaç görmedik, o zamanki konjonktür bizim lehimize değildi. Sonrasında da 1997 senesi ile beraber sürekli ticaretin içindeyim. Market işi ile beraber kuyumculuk işimiz de o dönem vardı. Her ikisinde de aktif çalıştım. Yaklaşık 14 yıldır sürekli kuyumcudayım. Marketçilik deneyimim de var daha önceden o sektörde de çalıştım. Yaklaşık 1 – 1.5 yıldır da inşaat sektöründe kendimize bir iş sahası açtık. Şu an Gölyüzü Mahallesinde son aşamasına geldiğimiz bir binamız var. Bu şekilde ticari faaliyetlerimiz devam ediyor.

AİLE HAYATI

Eşimle 1993 Temmuz’da evlendik eşimle. Eşimin ismi Şükran Yaman. Eşim Bolu Lisesi mezunudur. Dönem dönem yanımızda çalıştı ama kendisi ev hanımıdır. İki oğlum var biri üniversiteyi yeni bitirdi, uluslararası ilişkiler mezunu. Ya master yapacak ya askere gidecek. Küçük oğlum Tarık abisi ile aynı bölümde onlar o da bu sene birinci sınıfı bitiriyor. İki oğlum var Ahmet büyüğü, Tarık da küçüğü.

STK’LARDA OLDUKÇA AKTİF

Siyasi parti üyeliğim yok. Ama STK’larda üyeliğim mevcut. Bolu Kuyumcular Derneğinde üyeyim, bununla beraber Bolu İlim Yayma Cemiyetinde üyeyim, İlahiyat Vakfında yine üyeliğim var, İHH’da üyeliğim var. 

HOBİLERİ

Ben müzik dinlemeyi çok severim. Fırsat buldukça, özellikle araçla seyahat ederken devamı radyom açıktır. Onun haricinde fırsat buldukça seyahat etmek diyebiliriz.

HEDEFLERİ

Aslında benim hedeflerim farklıydı. Okulun bitiminde öğretmenlik hayatına başladık. O sahaya kendimizi hazırladık görevden alınma dönüm noktası oldu bizim için. Sonrasında ticareti nasip etti Allah. Babam bir açılım yapmıştı sağ olsun. Biz bir mağduriyet yaşamadık çok şükür. Bazı arkadaşlarımız maalesef işsiz kaldılar. Ama biz görevden alınmamızın akabinde işimiz mevcut olduğu için bu dönüm noktası oldu. Hedefler farklı noktalara döndü ama herhangi bir şikayet de yok bizim nasibimiz böyleymiş.

HAYATTAN BEKLENTİLERİ

Hayattan öncelikle sağlık bekleriz. İşimizdeki başarının devamını isteriz. Evlatlarımızın da iyi günlerini görmek isteriz. Bunlar bizim özelde şahsi taleplerimiz ama ülkemizin adına istenilen şeyler hepimizin müşterek istediğimiz şeyler. Mutlu, huzurlu bir ülkede yaşıyoruz halimize şükürler olsun. Uzun yıllardan beri gerginlik yok. Eski ile kıyaslandığında herhangi bir kutuplaşma yok. Farklı görüşten komşularımızla biz burada muhabbetle uyum içinde günü geçiriyoruz. O manada mutlu bir ülkede yaşıyoruz devamı bu yönde olsa gerek, ülkemize Allah sağlık afiyet versin, temennilerimiz bunlar.

SEKTÖRDE 24. YIL

Bizim ana faaliyetimiz kuyumculuk sektörü. 1995 yılından beri bu işle uğraşıyoruz. 23 senemiz bitti 24. Yılı çalışıyoruz. Fakat onun öncesinde asıl işimiz marketçilikti. Ama baktığınızda buranın hacmi daha büyük. Eski ile kıyaslandığında daha geri planda kaldı. Orada da güven esaslı bir ticaret yaptığımız için yaklaşık olarak 35 senedir market işimiz devam ediyor. Orada kız kardeşimin eşi, eniştem demiyorum, kardeşim oldu artık Mustafa Cesaretli. O oranın sorumlusu ben buradayım. Ana faaliyet konumuzun bu olması nedeniyle benim yoğunluğum burada. İnşaat sektörü ile ilgili 1 yıllık bir deneyimimiz var. Ona da bakacağız verim alınabilirse devam edecek, herhangi bir memnuniyetsizlik durumunda devam etmeyiz.