Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Mustafa ÇAKIR

1417 görüntüleme
Karadeniz kökenli bir ailenin çocuğu olarak Düzce'ye bağlı bir dağ köyünde dünyaya gelmişim. Yokun çok; varın yok olduğu yılları gördüm. İlkokul dördüncü sınıfta Sivrihisar/Eskişehir kazasındaki dayımın yanına taşındım. Sonra Bolu'ya taşındık; ortaokul ve liseyi bitirdiğim bu şehri çok sevdim. Ailem halen burada yaşıyor. Köklü dostluklar kurdum. 
Sivrihisar/Eskişehir Atatürk İlkokulu, Bolu 50.Yıl Ortaokulu ve ardından Bolu Endüstri Meslek Lisesini bitirdim. Mühendislik eğitimi almak için gittiğim Avusturya'da Alman Dili ve Kültürü üzerine eğitim almaya karar verdim. Türkiye'ye dönüp Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Alman Dili Eğitimi alanında lisans ve aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde yükseklisans eğitimleri aldım. Bu eğitimlere paralel olarak Viyana Üniversitesinde Alman dili ve Avusturya kültürü alanında önlisans yaptım; Türkiye'deki yükseklisans eğitiminden sonra germanistik dalında doktora düzeyinde eğitim aldım. Dilbilim ve dil öğretimi uzmanı oldum. Örgün eğitimin yanı sıra açık ve uzaktan öğretim alanlarında çalıştım. Açıköğretim sistemi içinde lisans tamamlama programında ders kitapları, televizyon programları, alıştırmalar ve benzeri çalışmalar yaptım. Almanca ve İngilizce biliyorum.

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde asistanlık, doktora sonrasında ise anabilim dalı başkanlığı, bölüm başkanlığı, Köln/Almanya'da Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programları Koordinatörlüğü, Bozüyük MYO müdürlüğü, Eskişehir Turizm ve Otel İşletmeciliği YO müdürlüğü görevlerinde bulundum. Turizm Fakültesi ile açık ve uzaktan öğretim tekniği ile eğitim verilen Konaklama İşletmeciliği, Turizm ve Seyahat Hizmetleri, Kültürel Miras ve Turizm programlarının kuruluşunda aktif görev yaptım. Üniversiteye Türk Mutfağı Araştırma Birimi, Turizm Araştırma Birimini kazandırdım. Skal International Eskişehir Kulübü adlı uluslararası turizm profesyonelleri derneğinin kurucu üyeleri arasındayım. Çalıştığım bütün birimlerde genç akademisyenlerin yetiştirilmesine öncelik verdim. Dilbilim, dil öğretimi, kültürlerarası iletişim, çeviribilim, bilim etiği gibi lisans ve lisans üstü düzeylerde olmak üzere değişik alanlarda uzmanlık dersleri verdim; tezler ve projeler yönettim. Anadolu Üniversitesi Yurtdışı Türkler Araştırma Merkezi müdürlüğü görevini yaparken, aldığım davet üzerine MEB'na geçtim ve üçlü kararname ile Türkiye Cumhuriyeti Münih Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği görevine atandım. Ulusal ve uluslararası düzeyde onlarca kitap, makale, bildiri vb. yayınım var. Her şeyi bilen değil; görev ve sorumluluk alanına giren konuları öğrenmeye ve öğrendiklerini uygulamaya çalışan; yönetim görevlerinde ortak akıla önem veren, özel hayatında ise kendi halinde bir yurttaşım. Yayınlarıma http://mustafacakir.academia.edu adresinden; blog yazılarıma http://mustafacakir.info adresinden ulaşılabilir. Günlük hayatım, mesleki ve sosyal faaliyetlerim https://www.facebook.com/m.tschakyr adresinden takip edilebilir. 

Evliyim; biri kız olmak üzere iki çocuk babasıyım.
Türkiye-Avusturya arasındaki bilimsel ve kültürel ilişkilere katkılarımdan dolayı Avusturya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından Birinci Derece Devlet Liyakat Nişanı ile taltif edildim. Eskişehir Valiliği tarafından kültürel çalışmalardan dolayı teşekkür beratı aldım. Eskişehir turizm profesyonellerini/ orta ve üst düzey yöneticilerini bir çatı altında buluşturan Skal International Eskişehir kurucu üyelerindenim. Eskişehir Türk Ocağı mensubu; Darüşşafaka düzenli bağışçısıyım.
Okumayı ve yazmayı yaşam biçimine dönüştürmüş; özel hayatında ilkeleri olan sorumlu bir yurttaş olmaya; bilimsel bilgiyi üreterek, tabana yayarak çoğaltmaya, bilgiyi süs olmaktan çıkarıp rehber olarak benimsetmeye çalışıyorum. Hayattaki en büyük mutluluğum eğitim alanında yaptığım yatırımların olumlu sonuçlarını görmektir. Geleceğe ilişkin en büyük umudum ise milletimizin sağduyusu ve Türk gençliğidir.