Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Mustafa ALTINDAL

13794 görüntüleme

Mustafa ALTINDAL (Köroğlu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Odası Başkanı)

Doğum: 10.01.1976/Ankara

Okul: Ankara Yeşil Hız İlkokulu, Ankara Güdül Lisesi

Bulunduğu Görevler: Bolu Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı, Köroğlu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Odası Başkanı, Bölge Birliği ve Denetim Kurulu Başkanı

ÇOCUKLUK HAYATI

10 Ocak 1976 yılında Ankara Güdül’de doğdum. Ankara Yeşil Hız İlkokulu’nda eğitim aldım. Zeki bir çocuk olduğum için 1. Sınıftan 3. Sınıfa geçirdiler beni. 2. Sınıfı okumadım. Ankara Güdül Lisesi’nde öğrenimime devam ettim. Lise mezunuyum. Maddi durumumuz olmadığı için mecburen liseden sonrasını okuyamadım.

Çocukluk hayatımı Ankara’da geçirdim. Ailemin maddi durumu iyi değildi. Köy hayatında yaşayıp büyüdüm. Annem bağ bahçeyle uğraşıp oradan kazandığı paralarla bizi büyütmeye çalıştı. Liseyi bitirdikten sonra dayımın vesilesiyle Bolu’ya geldim. 

İŞ HAYATI

İlk işim olarak Bolu’da pazarcılık yapmaya başladım. Bolu’da annem babam yoktu. Yalnız başıma ayaklarımın üzerinde durmaya çalıştım. Maddi durumum iyi olmadığı için bir çok zorluk çektim. Evim barkım olmadığı için yeri geldi tezgahlarda yattım. İlk olarak birinin yanında çalışmaya başladım. Daha sonra küçük bir tezgah kurdum orada limon ve maydanoz satmaya başladım. Askere gidene kadar süreç biraz zorlu geçti. 1999 yılında askerden geldiğimde evlendim. Evlendikten bir hafta sonra depremi yaşadık. Depremden sonra tekrardan sıkıntılı günler yaşamaya devam ettik. 2000 yılına kadar zorlu süreçlerden geçtik.

Pazarcılık yapmaya devam ettim. Gece gündüz çalışıp uğraştım. İşime sahip olmaya çalıştım. Yavaş yavaş işlerimi büyüttüm. Pazarcılıktan toptancılığa geçtim ve toptancılık yapmaya başladım. Halde dükkanım var. İlk olarak ortak çalıştım. Toptan askeriyeye ve büyük yerlere mal verdim. Daha sonra işimizi gücümüzü düzelttik. Hala sebze, meyve ticaretiyle uğraşıyorum. Toptancı halinde halcilik yapıyorum.

STK HAYATI

Ben Manavlar Odası Başkanlığı serüvenime yeni başlamıştım. Esnaf kefalet adı altında ikinci bir kooperatif kurmaya ihtiyaç duyuldu. Gölcük’te Murat Abak başkanımızın lokantasında toplantı yaptık. Ben henüz yeni başkan olduğum için kenarı çekilip oraya oturdum. O toplantıda yeni kuracağımız kooperatifin başkanı rahmetli Nihat Alpak Öztürk olmuştu. Nihat Başkanım herkese teşekkür ettikten sonra kiminle çalışmak istediği sorulmuştu. Yönetim 5 kişiden oluşuyordu. Nihat Başkanım ‘müsaade ederseniz yardımcı olarak Manavlar Odası Başkanı Mustafa Altındal’ı yardımcım olarak seçmek istiyorum’ deyip beni seçmişti. Orada çok şaşırmıştım ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Yardımcılığına bu şekilde başlamış oldum. 6 ay sonrasında Nihat başkanım amansız bir kalp krizi nedeniyle vefat etti. Bu olaya çok üzüldük fakat tabii ister istemez hayat devam ediyor ve tekrar bir toplantı düzenlendi.  Yönetimdeki arkadaşlarım sen yardımcısın ve başkanlığa da sen devam et dediler. O toplantıdan sonra beni uygun gördükleri için başkanlık aklımın ucundan geçmezken 2014 yılında bu şekilde başkan oldum. Daha sonra Bölge Birliğinin seçimine katıldım ve orada Denetim Kurulu Başkanı oldum. 

AİLE HAYATI

İki tane çocuğum var. Biri Ankara’da Okul Öncesi Öğretmenliği Üniversite 2. Sınıfta okuyor. Biri ise lise 2. Sınıfta eğitim hayatına devam ediyor. Eşim ise Bolu’lu. 25 yıldır Bolu’da ikamet ediyorum. Fanatik Bolusporluyum. Biz iki kardeşiz. Bir tane abim var polis olarak görev yapıyor.

ALBAY TATÜ LAKABININ HİKAYESİ

Albay Tatü lakabım ise lise yıllarında yabancı bir dizide esmer, haylaz, yaramaz biri vardı. Tatü lakabım beni ona benzettikleri için oradan geliyor. Albay lakabım ise askeriyeye mal getirip götürürken orada bir albayımız vardı o da albay diye seslenirdi bu şekilde Albay Tatü olarak kaldı. Bolu’da beni Mustafa diye bilmezler genelde Albay Tatü diye bilirler. 

HAYATA BAKIŞ AÇISI...

Herkesin hayal ve hedefleri vardır tabii fakat ben her şeye nasip kısmet neyse o olur diye bakıyorum. Önümdeki işimde daha başarılı nasıl olurum bunu düşünerek hareket ediyorum. Bu hayatta çalışırsan, dürüst olursan, helal lokma yersen, kalbin iyi niyetli olursa, kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapmazsan, anne baba duası alırsan, garibanları ve kimsesizlere yardımcı olursan her şey yolunda ilerliyor, ben ona inanıyorum.