Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Mahmut Aytaç ÖZER

19720 görüntüleme

Mahmut Aytaç ÖZER (Eczacı – Mina Eczanesi Sahibi)

Doğum: 1 Ekim 1973 Adana

Okul: Adana Cebesoy İlkokulu, Adana Gazi Ortaokulu, Adana Borsa Lisesi, Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu…

Meslek: Eczacı

Bulunduğu görevler: Türk Eczacılar Birliği üyesi, ayrıca söz konusu birlikte yaklaşık 6 sene il temsilciliği yaptı…


BOLU’NUN ECZACI DAMADI

Aslen Adanalı ama eşi Bolulu olduğu için tanışmış Bolu’yla. Sonra da sevmiş ve mesleğini burada idame ettirmek istemiş…

Eczacılık değil de tıp kazanmak istemiş aslında ama işini çok seven bir Eczacı…

İki çocuk babası, ailesine düşkün biri…

Yapmak istediği çok şey var. Erken emekli olup onları hayata geçirmek istiyor bir bir…

Bitki yetiştirmeyi çok seviyor mesela. Onun için bahçesinde vakit geçirmekten büyük haz alıyor…

Vakit buldukça ney üflüyor, birde saat koleksiyonu ile ilgileniyor…

Hayattansa sadece ‘sağlık’ bekliyor…

Bolu’da yıllardır Eczacılık yapan Mina Eczanesi sahibi Mahmut Aytaç Özer’in hayat hikayesi…

1 Ekim 1973 tarihinde Adana’da dünyaya gelen Mahmut Aytaç Özer, dört erkek kardeş olarak Adana’da iyi bir çocukluk hayatı geçirdi. Annesi Ayten Özer’i henüz küçükken kaybetti. Baba Bayram Özer büyüttü çocukları. Bir Abisini (Ahmet Miraç Özer) Adana’da bir kazada kaybetti Özer. Abilerinden birisi Çukurova Üniversitesinde öğretim görevlisi, küçük kardeşi de Tarım Bakanlığında müfettiş olarak görev yapıyor. Doktor olmak isterken eczacı olan ama mesleğini de çok seven Mahmut Aytaç Özer bakın nasıl özetliyor hayat hikayesini; 

NASİP ECZACI OLMAKMIŞ

Mesleğe Gaziantep’te 5. Zırhlı Tugay’da askerliğimi bitirdikten sonra Bolu’ya gelerek eczanemi başladım. Niye Bolu’ya geldim? Eş durumundan. Eşim buralı. 1998’den beri buradayım. Eczacılık benim çok istediğim bir şey değildi aslında. Ben Gülhane Askeri Tıp Akademisini tercih ettim, gözüm bozuktu almadılar. Aslında benim tercihim tıptı. Nasip buymuş, sevdiğim bir meslek şu an. İşe başlayınca daha çok sevdim. Çok net bir tercih değildi, ama yine dünyaya gelsem bu mesleği tekrardan isterdim.

AİLE HAYATI

Eşimle üniversitede tanıştım. Daha sonra okul bittikten sonra evlendik. İki tane oğlum var. Rüzgar Deniz Özer küçüğü, büyüğü Hazar Özer. Biri 17 yaşında nasipse bu sene sınava girecek. O da eczacı olmak baba mesleğini devam ettirmek istiyor, anne de eczacı. Bunu devam ettirmeyi düşünüyor. Belki Allah ömür verirse, erken emekli olmak istiyorum. Ömür billah çalışmak değil de hobilerim çok fazla uğraşmak istediğim şeyler çok fazla. Yapmak istediğim şeyler çok fazla. Erken emekli olup, oğlumla beraber bir eczane işletebiliriz. Hazır meslek olduğu için o yüzden olmak istiyor belki.

6 YIL TEMSİLCİLİK YAPTI

Türk Eczacılar Birliğinde yaklaşık 6 seneden beri il temsilciliği yaptım. Yorgunluk var sevmiyorum. Tembel bir adam değilim aksine aktifim ama ben görevimi yaptığımı düşünüyorum. 6 sene boyunca fazlasıyla yaptığımı düşünüyorum. O yüzden görevi bir arkadaşıma devrettim. O da başarıyla devam ettiriyor. 

TÜRKİYE’DE SİYASETE İNANMIYORUM

Ben Türkiye’de siyasete çok fazla inanmıyorum. İnsanlar koltukla buluştuklarında bambaşka bir insan haline geliyorlar. Siyasi fikir de kabul etmiyorum. Dünyada iki fikir kabul ediyorum. Dünyada iki ırk var, iki siyasi fikir var, iki dil var, iyi ve kötü. İki din biliyorum, iki dil biliyorum, iki ırk biliyorum iyi ve kötü. Kötü insan baban dahi olsa kötüdür, kardeşin dahi olsa kötüdür. İyi insan düşman dahi olsa iyidir.

HOBİLERİ

Bitki yetiştirmeyi çok seviyorum. Bu bitki de bahar gelince bostan yapmayı, ciddi anlamda bir bahçem var bana göre ciddi 800 m² orada ağaçlarım var. Aynı bahçede tavuklarım var. Bu hobi değil aslında her insanın muhakkak bir bahçesi bir hayvanı olmalı. Ülkede et sıkıntısı var, gidiyoruz, abuk subuk ülkelerden et satın alıyoruz. Bundan 20 sene önce dünyanın tahıl deposu iken, dünyanın en iyi hayvanlarını güneydoğuda doğuda yetiştirirken, şu an yurtdışından et alıyoruz. Ama sen 10 tane tavuk yetiştirsen, başkası 10 tane yetiştirse, ülkede et sorunu kalmaz. Hobi sayılırsa bu var. Bunun haricinde ney üflüyorum. Çocukluk yaşlarımdan beri, aileden gelen bir şey bu. Kendimi rahatlatacak, sevecek şekilde ney üflüyorum. Dayıdan, daha öteden gelen bir silsile ile ney üflüyorum. Yaklaşık 20 -25 seneden beridir de Adana’da babamın dükkanı Kuruköprü’deydi. Orada eski saat tamircisi vardı. Oraya ben gider gelirdim. O da bana bozuk saatleri verirdi yap diye. Ondan kalma bir eski saat merakı, var. Gücümüz yettiğince alıyorum. Osmanlı döneminden cep saati dediğimiz ufak tefek tamirler, camı temizlerim yapılacak ayarlarını yapıyorum. Böyle oluşturduğum bir saat koleksiyonum var diyebilirim.

HAYATINDAN MEMNUN

Ben hep hayatımı yaşadım. Kimse beni döndürmedi, dönmek için bir sebep yok. Ben buradayım, mutluyum. Burada küçük bir dünya kurmuşum. Saat benim için mutluluk, birini ele geçirdiğim zaman özellikli bir saat bulduğum zaman dünyalar benim oluyor. Veya dükkanımın arkasında ney üflüyorum yada denizi çok severim, benim hayatım zaten böyle dönüyor. Hayatın dönüm noktası da bana komik geliyor. Gayet memnunum hayatımdan sabit olursa hayatın bir kıymeti kalmaz.

KORKULARI

Ben iftiradan korkarım, başka hiçbir şeyden korkmam. Günümüzde insanlar çok zayıf, hiçbir insan kuvvetli değil, kuvvetli gibi gözüküyor. Ölümden hiç korkmam, hepimiz öleceğiz. Hayat çok kısa. Hiçbir şeyden korkmam ben. Hayattan sağlık beklerim, başka hiçbir şey beklemem. Parayı zaten kazanabiliriz.