Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

İsmail USTA

18873 görüntüleme

İsmail USTA (Aktaş Mahallesi Muhtarı)

 

Doğum: 1956 Bolu

Okul: Bolu İnkılap İlkokulu, Bolu Merkez Ortaokulu, Erkek Sanat Enstitüsü Teknik Öğreticisi…

Meslek: Muhtar

 

20 SENEDİR MUHTAR…

 

Henüz 4 yaşındayken Bolu’nun Demirciler Köyü’nden Aktaş Mahallesine yerleşti ailesiyle…

O gün bugündür hayatı Aktaş Mahallesinde geçiyor…

Kendi çocuğu olmadığı için iki yeğenini büyüttü, yetiştirdi, meslek sahibi yaptı…

1999 yılında, depremin olduğu sene Muhtarlığa başladı…

Aradan geçen onca yıl başarılı çalışmalara da imza attı mahallesi için…

20 yılda Aktaş Mahallesinin daha yaşanılabilir bir hale gelmesine katkı sağladı…

Doğayı seven, eskiden yaşanılan güzelliklerin şimdilerde yaşanılamadığına inanan başarılı bir Muhtar, Aktaş Mahallesi Muhtarı İsmail Usta’nın hayat hikayesi…

 

1956 yılında Bolu’da doğan İsmail Usta, İlkokulu İnkılap İlkokulunda, Ortaokulu ise Bolu Merkez Ortaokulunda tamamladıktan sonra Erkek Sanat Enstitüsüne girdi. 20 yıldır Aktaş Mahallesi Muhtarlığı yapan İsmail Usta hayat hikayesini şöyle özetledi;

AİLE HAYATI

Bolu Demirciler Köyü’nden 1960 senesinde Bolu’ya geldim Aktaş Mahallesine. İnkılap İlkokulunu bitirdim. Çocukluğum çok güzel geçti. Mahalle arkadaşlarımla hala beraberiz. Aynı mahalledeyiz. Herkes, çoluk çocuk torun sahibi oldu. Biz 4 kardeşiz, iki kız iki erkek. Babam, orman işletmesinden emekli, Gölcük’te kontrol memuru olarak çalıştı, annem ev hanımı. Eşim de kendi akrabam. Emekli değil, ev hanımı. Çocuğum yok, iki yeğenimi büyüttüm, ikisi de güzel mevkilerde, biri Çimentoda satışta biri Arçelik’te ARGE mühendisi. Sevgimi onlara verdim. Onların babası yurtdışındaydı, ben büyüttüm. Babası abim olur, yurtdışında olduğu için çocukları bazı nedenlerden ötürü yurtdışına götürmek istemedi. Kültür olarak bozulmamalarını istedi. Sağ olsun yengeleri de anneyi aratmadı, büyüttü.

EMEKLİLİKTEN SONRA MUHTARLIK

Okuldan mezun olduktan sonra 1976’dan, 1995 senesine kadar Endüstri Meslek Lisesinde görev yaptım, metal işleri bölümünde. Emekli oldum, ailevi bazı nedenlerden dolayı, damadım beyin kanaması geçirdi, onun iş hayatına müdahil olmak için emekli oldum. Normalde olmazdım. O da şu an çok iyi, Allah onu bizlere bağışladı. Arçelik’in yan sanayisinde yönetici olarak görev yaptım. Oradan sonra halkımızın isteği ile Aktaş Mahalle muhtarı oldum. Halkın desteği ile kazandım. 1999’dan 2018’e kadar Aktaş Mahalle Muhtarı olarak görev yaptım. 

AKTAŞ MAHALLESİNE BİRÇOK HİZMET YAPTI

Muhtarlığa başladığım sene depreme yakalandık. O aralar sıkıntılı bir dönem geçirdim. Depremi yaşayanlar biliyorlar. Şu an o sıkıntılar çözüldü. Devletimizle beraber çözdük.1999’daki Aktaş’la, 2018 arasında çok fark var. Yaşantıda fark var, internetten tutun da teknolojiye kadar her şey değişti. Yollarımız değişti, binalarımız değişti, mahallede okul yoktu hiç, şu an Gazipaşa, Bolu Anadolu Lisesi, Aktaş Anaokulu var. 48 konutlar mevkiinde bilim ve teknoloji okulu kurulacak, aşağı tarafta bir spor okulu yapılıyor şu an. Önümüzdeki sene iki okul faaliyete geçecek. Yeşil saha az, ama 2700 metrekarelik Edalı Sokak’ta park yapılacak, adı Edalı Park olacak. O da son aşamaya geldi. Şu an Kaplıca yolunda bisiklet yolu ile birlikte yürüyüş yolumuz da var. Şelale Park yapıldı güzel bir yer oldu. Beş tane camimiz var. 3 tanesi vakıflarla ilgili, Saraçhane Camisi vakıf mülkiyeti. İmarethane ve Aktaş Camisi vakıf mülkiyeti, Burhanbey Camisi halkımızın desteği ile yapıldı. Hamamcıoğlu Camisi de Hamamcıoğlu’nun bize yerini bağışladığı şahsın ismini verdiğimiz bir yer.

SEVİLEN BİR MUHTAR OLDU

Siyasi bir bağlantım yok ama gönül bağım var. Ben tarafsız olmaya çalışıyorum. Benim bir düsturum var, insanı yaşat ki, devlet yaşasın. Geliş tarzım odur, maddiyatla hiçbir ilgim yoktur. Kendi mahallemde 20 senedir muhtarlık yaparım, hiçbir zaman mühür parası almamışımdır. Kapım 24 saat açıktır. Gece 11’de de gelsen niye geldin? Demem. İnerim, seni en güzel şekilde ağırlar gönderirim. Çünkü bana güvenmiş gelmişsindir. Burada fakirlerimi de kollarım. Ramazan’da, en aşağı 60 kişilik bir listem vardır. Adak kestiğimiz zaman dağıtırız. 1500 kişilik imarethane bizim bölgemizde. Orada giyim bankamız, gıda bankamız var, yaz tatilinde kurslar da açılıyor orada. Bir de eski Yeşil Ev vardı Seben Evi oldu. Orada da kurslar var. Bayanlarla ilgili el sanatları yapılıyor. Sivil toplum kuruluşu üyeliğim de yok ama onları da destekliyorum. Artık onlar taraflı olduğu için girmek istemiyorum. Ama desteğimi veriyorum. 

KORKULARI

Hayatta hiç korkum yok. Allah’tan başka. İnanç meselesi gereği korkmam. Korkacak hiçbir şeyim yok.

BEKLENTİLERİ

Kafaya hiçbir şeyi takma iş olacağına varır. Sen ne kadar uğraşsan da yazgı, kader olur. Yaradan bir çizgi çizmiş, o çizginin dışına çıkamazsın. Sen istediğin kadar uğraş. Allah beni doğru yoldan hiçbir zaman ayırmasın. Doğrularla muhatap etsin. Toplum son zamanlarda dejenere oluyor. Benim çocukluğumda yaşadığım zamanlarda. 1.5 metrelik oltalarımız vardı atar balık tutardık. Şimdi bozuldu. İşler de bozuldu, doğa da bozuldu. Her şey menfaat üzerine kurulu şu an. O iyi bir şey değil. Eski dostluklar yok, herkes kendi telaşesinde. Benim yaşadığım güzellikleri şimdiki gençler yaşayamıyor. Ben üzülüyorum. Torunlarım var, hala giderim balık tutmaya onlara doğa sevgisini aşılamaya çalışıyorum. Bize geldiklerinde, yan tarafta bahçemiz var orada dört dönüyor. Boş zamanım fazla yok. Hafta sonları düğün dernek mecbur gideceksin. Hafta içi buradan ayrılamıyoruz. Bazen kendi köyüme giderim, Aladağlar’a yaylaya giderim. Doğayı çok severim. Oralarda kalmak isterim. Yaya yürürüm bazen, ormandan korkmam gezerim.