Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Emre ÇETİN

17871 görüntüleme

EMRE ÇETİN (İş Adamı- Döner Sepeti Sahibi)

Doğum: 1986 / Bolu

Okul: Doğancı Köyü İlköğretim Okulu, Gazipaşa İlköğretim Okulu, Mimar İzzet Baysal Teknik Lisesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Elektronik İletişim, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü…

Meslek: Ticaret Erbabı

EĞİTİM HAYATI

1986 yılında Bolu merkez Doğancı köyünde doğdum. İlkokulu Doğancı Köyü İlköğretim Okulunda, ortaokulu Gazipaşa İlköğretim Okulu, Liseyi de Mimar İzzet Baysal Teknik Lisesinde okudum. Üniversiteyi Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Elektronik İletişim bölümünde okudum. Bir yandan da Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne başladım, onu henüz bitiremedim. Üniversite yıllarında müzikle uğraştığım, düzenli olarak programlara gittiğim için üniversiteye ağırlık veremedim. İşlerimden dolayı derslerim yarım kaldı.

 

ÇOCUKLUK HAYATI

Oğlak burcuyum, hep tertip düzen isterim, sürekli olarak bir şeyleri başarma çabası vardı. Çocukluğum güzel geçti. Aktif bir öğrenciydim. Öğrencilik yıllarımda zaten müziğe çok meraklıydım ama hep kendi işimi yapma, esnaf olma isteği vardı içimde. O zamanlar müzikle kazandığım gelirim çok iyiydi, kafam rahattı. Günün şartlarında esnaf olduğumuz için zorluk çeksek de müzikle uğraştığım yıllarda gerçekten kazancım iyiydi. Ama hep bir ticaret aşkı vardı. 

AİLE HAYATI

Evliyim, çocuğum yok. Annem Sosyal Güvenlik Kurumunda çalışan bir memur. Babam ise emekli. Bir de ablam var benden 13 ay büyük. Eşimle 2.5 yıldır evliyim. Eşimle üniversite ortamında tanıştım, 1.5 yılın sonunda evlenme kararı aldık ve evlendik. 

İŞ HAYATI

2011 yılında 3 ortak bir aile şirketi kurduk. Bu 3 ortak, bir markanın franchising olarak Highway Outlet AVM’de yaklaşık 4.5 yıl devam ettik. Daha sonra ortaklık bitti ve ayrılmadan önceki süreçte Döner Sepeti dediğimiz bir marka ile piyasaya girme kararı almıştım. Beklenen tepkiyi de aldık, güzel müşteriler topladık, 7 yıl geçti aşağı yukarı ve 7 yıllık bir müşteri portföyümüz ile bir güven oluştu. 4.5 yıl boyunca franchise olduğumuzda bazı şeyleri kurumsal anlamda daha iyi görüyorsunuz. Bunlar, sistemdeki açıklar, yanlışlar, olmaması gerekenler, kar marjının arttırılması gibi noktalar. Bunlara artık bir yatırımcı gözü ile bakmaya başlıyorsunuz. Daha doğrusu işe her kanaldan, her taraftan bakmaya başlıyorsunuz. İşin güzelliklerini daha iyi anlıyorsunuz. 4.5 yıl bu iş bize hem para kazandırdı hem de bir stajyerlik süremiz olmuş oldu. 4.5 yılın sonunda artık firma ile karşılıklı feshleşmeye gittiğimiz için yeni bir marka mı yapacağız, franchise mi yapacağız, artık piyasaya kendi markamızla mı çıkacağız düşünceleri oldu. Karar verdim ve artık kendi markamızın olması gerektiğini düşündüm.

 

DÖNER SEPETİNİN DOĞUŞU…

Çok yakın arkadaşım olan 360 reklam ajansının sahibi Melih sayesinde bu konu ile ilgili isim arayışına girmiştim. Kurumsallaşma adına ilk adımları atacağım için Melih bana çok yardımcı oldu. Akılda kalması, insanlar tarafından sevilecek bir isim olması için çok isim düşündük. Sonunda Döner Sepeti’ ne karar verdik. Buna da şuradan yola çıktık, çok popüler bir Yemek Sepeti var, çok popüler bir Çiçek Sepeti var ve biz de Döner Sepeti kanalını alalım dedik. Şu anda güzel bir şekilde ilerlemekte. Döner Sepetinin hedefi de şu; yaklaşık 2.5 yılda çok güzel bir ivme kazandık. Daha önce bayisi olduğumuz markada ki, satışlarımızın bile neredeyse iki katına çıktık. Güzel tepkiler aldık ve en güzel tarafı da Bolu’da böyle bir marka koyduğumuzda insanların İstanbul, Antalya, Bursa gibi büyük şehirlerden gelmiş bir marka izlenimi tepkileri bizi daha çok mutlu etti. Bolu’nun markası dediğimizde bilmeyen insanlar memnun oldular. Döner Sepeti olarak franchising borsasında Türkiye genelinde yatırımcılar tarafından bilinen bir markayız. Her yıl CNR EXPO’da Ekim ayında düzenlenen fuarlara davet ediliyoruz. Bu uluslararası basılan franchising, bayim olur musun dergileri, UFRAD’ın düzenlemiş olduğu bültenlerde sürekli davet gören ve bilinen bir marka olduk. Tabi ki acele etmiyoruz, yavaş yavaş emin adımlarla giderek, daha kaliteli yatırımcılar bulup daha sağlıklı bir şekilde büyümeyi hedefliyoruz. Bizim hedefimiz, diğer tavuk dönerciler ya da diğer markalar gibi, her yere açalım, her yerde olalım, çok olalım değil. Daha çok Kasap Döner konseptinde ilerlemek isteyen daha kaliteli ve daha emin adımlarla et dönerden bahsettirmek isteyen bir firmayız. Alternatif olarak tabi ki, tavuk döner bulunduruyoruz, her kesimin cebine hitap etmek istiyoruz ama bizim işimiz öncelikli olarak et. 

HOBİLER

Yıllarca müzik hayatımdan hiç eksik olmadı, olmayacak da öyle görünüyor. Arada sırada, halı saha maçlarına yer vermeye çalışıyorum. Yaz boyunca bütün tenis takımlarını alıp, vakit bulamayınca tenise gidemedim. Sporda çok yetenekli değilim, zaman da ayıramıyorum. Ama müzikle ilgili gerçekten güzel günlerimiz oldu. Klavye çalıyorum, başka müzik aleti çok fazla olmadı. Müziğe babam teşvik etti. Babamın yıllarca müzikle uğraşması beni biraz daha cezbetti. O her ne kadar müzikle uğraşmamı istemese de babadan oğula geçen bir yetenekmiş diye düşündük. Bolu’da hemen hemen bütün mekanlarda çalmışımdır. Kışın otel bar programları da yaptık. Düzenli bir grubumuz yoktu. Ama gideceğimiz ortamdaki ihtiyaca göre orkestramız da vardı, yeri geliyordu iki kişi program yapıyorduk.

 

HEDEFLER

Döner Sepeti bizim artık namusumuz gibi bir şey oldu. Gerçekten ona çok özen gösteriyorum. Bir gün Türkiye genelinde ismi bir çok kanalda anılan, tercih edilen bir marka olmasını istiyorum.