Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Emin SEMERCİOĞLU

18707 görüntüleme

Emin SEMERCİOĞLU (İş Adamı-Semmak Makina)

Doğum:14.02.1949/Bolu

Okul: İnkılap İlkokulu, Merkez Ortaokulu, Sakarya Adapazarı Ticaret Lisesi, İstanbul Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (Marmara Üniversitesi)

Meslek: İşletme, Muhasebe

Bulunduğu Görevler: Milliyetçi Demokrasi Partisi Bolu İl Başkanı, Anavatan Partisi Yönetim Kurulu Üyeliği, Belediye Meclis Üyeliği, Boluspor Kulüp Başkanlığı, Boluspor Teknik As Başkanlığı, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, AİBÜ Ar-Ge Vakfı Yönetim Kurulu üyesi...


EĞİTİM HAYATI

14 Şubat 1949 yılında Bolu'nun Yolçatı köyünde doğdum. İlkokulu inkılap İlkokulunda, ortaokulu merkez Ortaokulunda, liseyi Sakarya Ticaret Lisesinde okudum. İstanbul Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi işletme muhasebe bölümünden mezun oldum. Ortaokulu bitirdikten sonra ticarete merakım olduğu için Sakarya Adapazarı Ticaret lisesine gittim. Lise 1 de öğrendiğim bilgilerle babamın dükkanında defter tutmaya başladım. Sadece okulda öğrendiğim bilgiler ile değil muhasebecimizin yaptıklarını takip ederek, sonrasında kontrol ederek öğrendim. Ticaret lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul’da sınava girdim. O zamanlar ticaret liseleri merkezi sınav sistemine bağlı değildi. Eskişehir, Ankara ve İstanbul da vardı. Ben İstanbul’u tercih ettim. İlk yıl örgün okusam da diğer yılları dışarıdan bitirdim.


ÇOCUKLUK HAYATI

Babam Yolçatı köyündeki kereste fabrikasında ustabaşı olarak çalışıyordu. Bizde oranın lojmanında kalıyorduk. Bir süre orada kaldıktan sonra Bolu’ya geldik. Babam 1957 yılında oto tamirhanesi açtı. Tamir işlerinin yanında yedek parça da satıyordu. 1960 yılında yedek parça mağazası açtı. Ben okul zamanları dışında dükkanda dururdum. Böylelikle yedek parça konusunda epey bilgim oldu. Eskiden pazar günleri hayvan pazarı kurulurdu. O günlerde mahallenin çocuklarıyla beraber sokakta gazoz satardık. Gazoz satarak kazandığım paraları bankada biriktirirdim. Neticede yıllar sonra bu biriktirdiğim paralar 1974 yılında kurmuş olduğum fabrikamın sermayesi oldu. Sakarya’da liseye gittiğim zaman gurbet hayatım başladı. 4 yıl lise hayatımdan sonra üniversite için İstanbul'a gittim. Üniversitenin ilk yılında Yıldıztabya'da bir okulda öğretmenlik deneyimim oldu. Üniversitenin ikinci yılında babamın işindeki sıkıntılar için Bolu’ya dönmem gerekti. Okula dışarıdan devam etmek zorunda kaldım.

"En büyük sermayem, işimde profesyonel olmam."

Üniversitenin ilk yılında şirketteki sorunlar için Bolu’ya döndüm. İşlerimizdeki sıkıntıları düzeltmek adına tek yetkili kişi ben oldum. 3 sene içinde işlerimizi yoluna koydum. Fakat şöyle bir sıkıntı var. Bu şirket aile şirketi. 3 kardeş ve 7 tane çocuk çalışıyor, ben de şirketi yetkiyle yönetiyorum. Benim durumum ne olacak diye sordum. Tüm çocuklar eşit maaş alacak dediler. Haliyle bu duruma çok içerledim. Gece gündüz büyük bir özveriyle çalışıp şirketi iyi duruma getirmişken karşılığı böyle oldu. Bende kendi iş yerimi açmaya karar verdim. Kendime, bilgime güveniyordum. Benim en büyük sermayem, işimde profesyonel olmam. Neticede 1974 yılında Semerciler Kolektifi kurdum. Kısa bir süre sonra adını Sem-Mak Limited Şirketi olarak değiştirdim. 2 kardeşimi de ortak yaptım. Babamların şirketinin yedek parça işini bize verdiler. Sonra Arçelik’in işlerini almak için dilekçe verdik. 4 tane işini aldık. İstanbul’da iş sağlığına uygun güzel bir kalıp yaptırıp işleri yapmaya başladık. Eski tip kalıplar 3 operasyonda 1000 parça basarken benim yaptırdığım yeni kalıpta 1 baskıda 7000 parça basıyordu. Bu şekilde rakiplerimin önüne geçtim. Akıllıca ve planlı ilerleyerek bugünlere geldik çok şükür.


AİLE HAYATI

1977 yılında rahmetli Avukat Ragıp Hatimoğlu'nun kızı Ayşe Nurşen Hanım ile evlendim. Hakan, Hilal ve Kaan adında üç çocuğum var. Hakan'ın Zorbey, Hanzade ve Ulubey adında üç çocuğu var. Hilal'in Kaan ve Mehmet Kıvanç adında iki oğlu var. Kağan'ın Emin Demir adında oğlu var.


HOBİLERİ

Çocukluğumda mahalle maçları yapardık. Ama hiçbir zaman amatör takımda falan oynamadım. İş hayatını seçtik biz. İşlerinle çok fazla ilgilendiğinde zaten boş zamanın kalmıyor. 

SİYASİ, STK HAYATI

1984 yılında Milliyetçi Demokrasi Partisinin il başkanıydım. O dönem yerel seçimde Belediye Başkanlığına aday oldum. Anavatan Partisinden Muzaffer Işın seçildi. Bende ANAP’a geçtim. Yönetim kurulunda çalıştım. Belediye meclis üyeliği yaptım. Siyaset haricinde Sivil toplum kuruluşlarında da bulundum. AİBÜ Ar-Ge Vakfı Yönetim Kurulu üyesiyim. 2010-2011 yıllarında Boluspor, 2011-2014 yılları arasında Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı yaptım. TSO yeni binası benim başkanlık yaptığım dönemde yapıldı.


BOLUSPOR'DA YILLARIN TEKNİK AS BAŞKANI
Üniversitede okurken Boluspor’da yöneticilik yaptım. 1 sene normal yöneticilik sonra yıllarca hep Teknik As Başkanlık yaptım. Yalnızca 1 dönem 2010-2011 yılında Başkanlık yaptım. Boluspor’da başkanlık yaptığım dönemde futbolu takip eden insanlardan müthiş bir ilgi gördüm. Boluspor'a inanılmaz saygı ve sevgi duyuyor herkes. Şu an yönetimde değilim ama kardeşim Adil Semercioğlu yönetimde. Aileden mutlaka birisi bulunuyor. Her zaman destekçisiyiz. Sem-mak Abant Spor'u kurduk. Basketbol ve voleybol takımımız amatör ligte oynuyor. Boluspor Çim Hokeyi takımını da Yasin Hoca ile birlikte kurduk.