Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Cihan BAŞARAN

34248 görüntüleme

Cihan BAŞARAN (MHP Bolu İl Başkanı – Ekonomist – Mali Müşavir)

Doğum:1970/Bolu

Okul: İnkılap İlkokulu, Atatürk Ortaokulu, Atatürk Lisesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Maliye Bölümü

Meslek: Serbest Muhasebe, Mali Müşavir, Adli / Mali Bilirkişi, Ekonomist, Bağımsız Denetçi, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı,  Ekonomi Yazarı

Bulunduğu Görevler: MHP Bolu İl Başkanı, Bolu SMMM Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye SMMM ve YMMM Odaları Birliği Üst Birlik Delegesi

EĞİTİM HAYATI

1970 Bolu doğumluyum. Bolu’nun en eski mahallesi Akpınar Mahallesi doğumluyum. Mesleğim Serbest Muhasebe, Mali Müşavirlik, Mali bilirkişilik ve Ekonomistlik. Yakın bir tarihe kadar da ekonomi üzerine köşe yazarlığı yapıyordum. İlkokulu Bolu İnkılap İlkokulunda, ortaokulu Bolu Atatürk Orta Okulunda, liseyi Bolu Atatürk Lisesinde okudum. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Manisa Maliye Bölümünü bitirdim. Babamın öğretmen olmasından dolayı çocukluğumuz çok hareketli geçti. Tüm milli bayramlarda, şenliklerde en önde olurduk biz. Oradan kalma bir sosyalliğimiz var. İlkokul 3. Sınıfta tiyatro ile ilgilenmeye başladım. Her yıl mutlaka sahne alıyordum. Lise yıllarıma kadar sahne hayatım devam etti. Lise hayatında profesyonel voleybol oynardım. Lisanslı oyuncuydum. Üniversite hayatında da devam ettirdim. Ek bir kazanç bile sağladım. Bolu Çimento Sporda ve Manisa Emniyet Sporda oynarken okul harçlığımı çıkarırdım. Yaz tatillerinde harçlık biriktirebileceğim işlerde çalışırdım hep. Bolu Panayırlarında Pirancı Koca Usta’nın yanında garsonluk yapardım. Sanayi sitesinde çay ocağında garsonluk, Fazilet kırtasiye de tezgahtarlık yapardım. Üniversite hayatımda bir süre lokantada hem kasiyer hem garson olarak çalıştım. Siyasetle, milliyetçi hareket partisi ile üniversitede tanıştım. Üniversite hayatı sadece derslere gir, babanın parasını ye, eğlen değil. Ülkemizin geleceği için yapmamız gereken şeylerin, üniversite yıllarında öğrenilmesi gerektiğini anladım. Üniversiteden 7 yılda mezun olabildim. Siyasi olursanız, aktif olup çok göz önünde olursanız okul biraz uzayabiliyor.

ÇOCUKLUK HAYATI

Eğitimci bir ailenin çocuğuyum. Annem rahmetli Vahibe Başaran, 1970li yıllardaki sistemde eğitim enstitülerinde dikiş nakış öğretmeniydi. Babam ilkokul öğretmeniydi. Mehmet Başaran adında bir erkek kardeşim var.  Baba tarafından Gerede’ye, Anne tarafından Mengen’e dayanan bir soy ağacımız var. Meslekleri öğretmenlik olduğu için birçok il geziyorlar ve Bolu’daki hikaye Dörtdivan’da başlıyor. Çocukluk hayatımın bir süresi Dörtdivan’da geçti. O yüzden çok severim Dörtdivan’ı, benim için özel bir yeri vardır. Annem dikiş nakış öğretmeni, babam ilkokul öğretmeni olarak Dörtdivan’da çok sevilirler. Ardından Yeniçağa çıktı tayinleri, asıl çocukluk hayatımızı orada yaşadık. Yeniçağa babama ikinci bir meslek kazandırmış. Maliye bakanlığının her şeyi resmi evraka bağladığı dönemde, muhasebe mesleğine ihtiyaç duyulmuş. Babam da bir grup esnaf arkadaşının teşviki ile muhasebecilik hayatına adım atmış. Tayinleri Bolu’ya çıkınca bizim eğitim hayatımız Bolu’da başladı.  

İŞ HAYATI

Üniversite biter bitmez babamın yanında, muhasebede çalışmaya başladım. Ben mesleğe ilk başladığımda dolma kalem ve kalın defterler vardı. O dönemde bilgisayarlı muhasebe yeni yeni başlamıştı. Hızlı bir şekilde donanımımızı arttırıp babamızın işlerini yoluna koyduk ve askere gittim. Konya’da 8 ay askerlik yaptım. Askerden geldikten sonra mali müşavirlik dönemi başladı. Babamın yanından ayrılarak Bolu Organize Sanayide yeni kurulan İstanbul merkezli bir fabrikada işe başladım. İşe girdiğim ikinci hafta, fabrikada yapılan sistemsel bir hatayı fark edip düzelttiğim için muhasebe müdürlüğüne terfi aldım. Onu takip eden haftalarda gayri ihtiyari üretim hattını gezerken, üretimdeki bir hataları fark edip uyardım. Bu olaydan sonra işe girdiğim ilk ayın sonunda fabrika müdürü oldum. Bir süre kariyer deneyiminden sonra babamın işinin başına, muhasebe bürosuna geri döndüm. O zamandan bugüne kadar da Muhasebe ve  Mali Müşavirlik mesleki hayatıma devam ediyorum.

SİYASİ HAYATI

Üniversiteye girdiğim ilk aylarında Milliyetçi Hareket Partisi ile tanıştım. Benim hayatımın çizgisi 1990 yılının nisan ayında değişti. Namık adlı bir arkadaşım hayatın bir başka boyutunu gösterdi bana. Üniversite döneminde, Manisa MHP il başkanı sokakta seçim çalışmalarında yer almamızı istiyordu. Mahalle gezileri, kahve sohbetleri, seçim mitinglerinde olup sokakta vatandaş ile iç içe yetişmemizi sağladı. 1990 yılından 1997 yılına kadar değerli Başbuğun merhum Alparslan Türkeş ışığı altında ilerledik. 1997 yılından sonra da Genel Başkanımız Devlet Bahçeli ile çizgimizden hiç sapmadan devam ettik. Hiçbir zaman benim gibi düşünmeyen insanlara garip bakmadım, yadırgamadım. Her zaman saygı duydum. Her düşünceye sahip arkadaşım var. 1996 yılında üniversiteyi bitirip Bolu’ya geri döndüm. 15 Temmuz 2017'de yönetici oldum. İlk görevim MHP Bolu İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve Divan kurulu muhasip üyeliği. 2018 yılında il başkanı olarak seçildim. Şimdi Milliyetçi Hareket Partisi Bolu İl Başkanı olarak görevimi yerine getiriyorum.

Bolu İl Başkanı olarak göreve geldiğim Nisan 2018 tarihinden bu yana, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri, 31 Mart 2019 tarihinde Mahalli İdareler Seçimleri ve 23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde aktif görev aldım. Böylece, bir yılda hiç nefes almaksızın 3 seçim dönemi yaşayan nadir siyasetçilerden biri oldum. Bu dönemde bizlerle birlikte yol yürüyen MHP üyeleri ve yöneticileri ile büyük bir başarıya imza atarak Bolu’da tarihi bir başarıya imza attık. Mudurnu ve Göynük Belediye Başkanlıklarını kazandık. İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyelikleri kazandık. Bu başarıya ulaşmamızı sağlayan değerli dava arkadaşlarıma, parti üyelerimize ve yönetim kurulu üyelerimize, Belediye Başkanlığı İl Genel Meclisi, Belediye Meclisi adayı olan arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

HOBİLERİ

Sosyal bir yapıya sahibim. Gezip görmeyi, tatil yapmayı çok seviyorum. Profesyonel bir tiyatro izleyicisiyim. Spora olan ilgim devam ediyor. Üç büyüklerden Beşiktaş’ı desteklesem de çocukluğumdan bu yana tam bir Bolu Spor hayranıyım. Bolu Sporun eski günlerini çok özledim.

HAYATA DAİR BEKLENTİLERİ

Hayattan beklentim sağlıklı ve mutlu bir hayat... Her şeyden önce sağlık gelir. Maddi koşullarımın iyi olmasını tabiki ben de isterim ama hiçbir zaman zenginlik hayalim olmadı. Mesleki hedefim; çalıştığım müşterilerim ile mali müşavirliğin yanında işlerini geliştirecek projeler üzerinde konuşabilmek.

Siyasi beklentilerim ise ekonomik krizlerin olmayacağı, dış güçlerin, illegal örgütlerin ülke üzerinde baskı kuramayacağı bir Türkiye istiyorum. Bunun için de elimden gelen mücadeleyi sergilemeye çalışıyorum. Kurucu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayal ettiği tam bağımsız Türkiye artık gerçekleşsin. Bunun için ömrümün sonuna kadar mücadele vereceğim. Bana atalarımın kanları ve canlarıyla verilmiş bu emaneti aynı duygu ve düşüncelerle gelecek nesillere teslim etmek istiyorum.

Bolu ile ilgili çok özel ve sosyal fayda sağlayacak hayallerim ve projelerim var. Bolu’nun sosyal ve ekonomik olarak çok yavaş geliştiğini düşünüyorum. Bolu’yu gelecek yıllara taşıyacak projelere ihtiyaç var. Bolu’nun gençlerinin de gelecek hedefleri ve hayalleri için çok eksik kalındığını düşünüyorum. Gençlerimiz bizim geleceğimiz, en büyük yatırım onlara yapılmalı. Bir milletin geleceği, geçen nesline verdiği değer ile ölçülmelidir. Bu duygu ve düşünceler ile Bolu’yu seviyorum, Türk Milletini seviyorum.

Gelecek hepimizin. Henüz gelmedi. Geleceği birlikte yazabiliriz. Sağlıklı, mutlu ve daha yaşanabilir bir gelecekte Bolu’da buluşmak dileklerimle.