Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Ayhan EREN

24450 görüntüleme

Ayhan Eren (Erenler Halı ve Mobilya İşletmecisi)

 

Doğum: 3 Şubat 1989 Malatya/Arguvan

Okul: Canip Baysal İlköğretim Okulu, Canip Baysal Lisesi, AİBÜ İktisat Fakültesi, halen Ahmet Yesevi Üniversitesi Yerel Yönetimler Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi

Meslek: Ticaret erbabı

Bulunduğu görevler: 2 dönemdir MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi, BOGİAD Üyesi, AK Parti üyesi, AK Parti Bolu Merkez İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu üyeliği, AK Parti Bolu Belediye Meclis Üyeliği aday adaylığı 

                                   

Babadan oğula…

 

Henüz 6 aylıkken geldiği Bolu’dan asla vazgeçemeyenlerden o. Baba mesleği olan halıcılıkla başlayan iş tecrübesini şimdi halı ve mobilya sektöründe, Kilim Mobilyanın bayiliği ile sürdürüyor. Bir ara AK Parti’de siyasetin genç kuşakları arasında da yer aldı. Eski eşyaların eskidiğine inanmayanlardan. Öyle ki; bu zamana kadar kullandığı tüm cep telefonlarını atmaya kıyamamış. Hatta yıllar öncesine ait birçok kaset arşivi var. 1990 yılında Belediye dükkânlarında mağaza açtıklarında kullandıkları ilk tabela bile halen dükkanın en güzel yerini süslüyor. İşte başarılı genç işadamlarından Ayhan Eren’in hayat hikayesi…      

 

3 Şubat 1989 yılında Malatya’nın Arguvan ilçesinde doğdum. Sadet ve Hasan Turgut eren’in ikinci oğlu olarak dünyaya geldim. Abim Mehmet Eren İstanbul’daki şubemizin başında. Bende lise yıllarımdan beri Bolu’da hem okuyor, hem çalışıyorum. 

HEP TİCARETLE UĞRAŞMAK İSTEDİ

Okul yıllarında çok başarılı bir öğrenci değildim. Gözüm hep ticaretteydi. O zamanlar Fen Lisesi Anadolu Lisesi sınavları vardı hiç birini kazanamadım. Süper Lise vardı bizim dönemimizde. Ortaokul ortalamasına göre girip 4 yıl okudum. Daha sonra üniversiteyi de kazandım. Gündüzleri işimizin başında durdum akşamları okula gidiyordum. Bu yüzden okulu 6 senede bitirdim. Yoğun tempoyu seviyorum. Onun için hem siyaset hem sivil toplum kuruluşlarında yer aldım.

 

1985 yılında babam buralarda (Bolu’da) herkesin bildiği 1968 model kırmızı minibüsüyle halı satarmış. 1990 yılında amcamlarla birlikte Belediye dükkanlarında mağaza açıyorlar. Halı satarak başlıyorlar. Daha sonra Düzce’de bir yer açıyorlar. O süreçte mobilya, beyaz eşya ve zücaciyeyi de bünyeye katıyorlar. Şuanda Bolu’da 3, Düzce’de 2 ve İstanbul’da 1 şubemiz bulunuyor. İstanbul şubemizin başında abim Mehmet eren bulunuyor. Ben liseyi bitirdikten sonra bu işe başladım. O günden beri aktif olarak bu işin içindeyim. Halk bizi sevdi, güvendi. İnsanların güvenini kazanmak çok güzel.

YENİLİK HER ZAMAN ŞART

Babamız bir noktaya getirdi bizi. Bayrağı taşımak bize düşüyor. Onun sağladığı güveni, istikrarı koruyabilmek çok önemli. Bolu küçük bir yer olduğu için zor bir sektördeyiz. Fakat insanlar uzun süredir tanıdığı için tercihi bizden yana kullanıyorlar. İnsanlara kolaylık sağladığımız için, yıllardır bu işin içinde olduğumuz için ve hiç patron havasında olmadığımız için tercih edildiğimizi düşünüyorum. Ticaretle uğraşıyorsanız sürekli yenilenmek gerekiyor. Babam ilk işe başladığında 60 metrekare dükkanı vardı. Zamanla büyüdü 135 metrekare oldu, yetmedi 675 metrekare oldu. Şuanda 1500 metrekarelik mobilya mağazamız var. Yenilik her zaman şart. Yenilik olmazsa küçülmek gerekir. Büyümek için yeniliğe her zaman açık olmamız gerekir.   

ERDOĞAN’LA FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK İÇİN SAATLERCE BEKLEDİ

Bir Haziran Ayı idi. AK Parti Gurup toplantısına katıldık. Saatlerce Recep Tayyip Erdoğan ile fotoğraf çektirmek için beklemiştik. Sonunda amacımıza ulaştık. Benim için çok güzel bir anıydı. O yüzden o fotoğrafı iş yerimin en güzel yerinde saklıyorum.

 

‘ESKİ’ KOLEKSİYONU VAR

Evde kaset koleksiyonum var. Küçüklüğümden beri sakladığım bir arşiv. Küçükken kaset çalarlarda kullandığım kasetleri hiç atamadım. Kullandığım cep telefonlarını da hiç atmadım. Onların ayrı bir yeri var. Çünkü çoğunu kendi paramı biriktirerek aldım. İlk, 2000 yılında evdeki bir telefonu kullanarak başladım. Sonra hep para biriktirerek telefon aldım. Eskilerimi de atmaya kıyamadım. Çoğu çalışır durumda 12 telefonum var. Eskilerin yeri çok ayrı bende. Eskileri seviyorum. Film izlerken bile hep eski filmleri tercih ederim. Yeni dizileri falan izlemem. Tek pişman olduğum şey; oyuncaklarım hep kaybolmuş, onları saklayamamışım, üzülüyorum.  

2,5 YIL SİYASETTE YER ALDI

AK Parti Gençlik Kollarında, 2012 yılında Taha Furkan Sönmezel ile ilk yönetimi birlikte oluşturduk. 2,5 yıl yönetimdeydim. Küs ya da dargın ayrılmadık ama belli bir süre sonra nokta koymak gerekti. Gönül bağımız devam ediyor ama aktif olarak bir görevim yok. Taha Furkan Sönmezel göreve yeni atandığında tanışmıştık. Geçmişten beri siyasete merakım da vardı. Zaten dedem de Malatya Arguvan’da Anavatan Partisi ilçe başkanlığı yapmış. 2012 yılında Taha’dan davet gelince katıldım. Sağ olsun her zaman da fikrimize önem verdi. Bir şeyler yapmaya çalıştık. Siyasetle bir yerlere gelmek gibi bir niyetim yok. Uygun görüldüğünde her zaman her teklifi kabul etmeye çalışırım. Ama bir yerlerde görüneyim ya da reklam olsun gibi bir çabam asla olmadı. MÜSİAD Yönetim Kurulunda yer alıyorum ki yönetim kurulunda yer almamda Abdullah abinin (Abdullah Abat) çok etkisi var. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. 

BOLU’YU ÇOK SEVİYOR

Bir hafta tatile çıksam Bolu’yu özlüyorum. Bolu çocukluğumuzda çok büyük değildi, şimdi de çok değil ama bizim için Bolu’nun yeri ayrı.

Kendime kısmen zaman ayırabiliyorum. Yılda bir sefer tatile çıkarım. Kışın ufak kaçamaklar olur ama sürekli işimizin başında olmamız gerekiyor. Masa başında bir işimiz yok. İnsanları memnun etmek bu işin temelinde yatıyor. Bizde elimizden geldiğince her müşterimizle yakından ilgilenmeye çalışıyoruz.