Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Alper ALTUNTAŞ

28684 görüntüleme

Alper Altuntaş (Altuntaş İnşaat Sahibi)

 

Doğum: 1976 Ankara

Okul: Bolu Gazipaşa İlköğretim Okulu, Bolu 50. Yıl Ortaokulu, Bolu Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü, Kayseri Erciyes Üniversitesi Elektrik Bölümü

Meslek: Müteahhit

Bulunduğu görevler: Kızılay Üyeliği, Boluspor Üyeliği

 

Cesaret dedikleri bu olsa gerek

 

Bolu’da 1+1 dairelerin oldukça revaçta olduğu bir dönem.

Arçelik Fabrikasında çalışan bir genç, daire almak isterken karşısına çıkan fırsatı değerlendiriyor, bir yerine iki daire alıyor.

Aldığı dairenin yapım aşamasını sonuna kadar takip ediyor. Sonra ‘bende bu işi yapabilirim’ diyerek başlıyor araştırmaya.

Girişimcilik ruhuyla aldığı daireleri satıyor, üzerine katarak büyütüyor işleri.

Birçok arkadaşının ‘deli cesareti’ olarak adlandırdığı kendine olan özgüveni ile şimdi gençlere örnek olacak bir başarıya imza atıyor.

Bolu’nun genç ve başarılı müteahhitlerinden Alper Altuntaş’ın soluksuz okuyacağınız hayat hikayesi…    

 

1976 yılında, ailesi doğum için Ankara’ya gidiyor ve Alper Altuntaş dünyaya geliyor. Asıl kökeni Isparta olan Altuntaş ailesi 1940’lı yıllarda Ankara’ya oradan da Bolu’ya göç etmiş. Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nden emekli İbrahim (Şakacı İbrahim)-Fatma Altuntaş çiftinin ilk çocukları olarak doğan Alper Altuntaş’ın kardeşi Alpay Altuntaş ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda Gıda Kontrolörü olarak çalışıyor.

Sırasıyla Gazipaşa İlkokulu, 50. Yıl Ortaokulu, Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü, Kayseri Erciyes Üniversitesi Elektrik Bölümünden mezun olan Alper Altuntaş, üniversiteyi bitirdikten sonra kısa bir süre Organize Sanayi Bölgesinde Tansel Elektrik Fabrikasında laboratuvar şefi olarak çalışıyor. Daha sonra Çanakkale’de uzun dönem vatani görevini yerine getiren Altuntaş, Arçelik Fabrikasında çalışmaya başlıyor. 2008 yılında Özlem Altuntaş ile hayatını birleştiren biri 8, diğeri 3 yaşında iki oğlu olan Alper Altuntaş hayat hikayesini şu şekilde özetliyor:

KÜÇÜKKEN ÇEKİRDEK SATMAK İSTEDİ

Annem ve babam sağ olsunlar bize bir eksiklik göstermediler. Ben çocukken bile bir şeyler alıp satmak nasıl olur diye hep düşünürdüm. Bir gün panayırda bir yerde çekirdek satmayı istedim. Küçük bir kutu buldum, içine bir miktar çekirdek koydum. Evden aldığım cam bardakla çekirdek satmak istedim ama olmadı. Lunaparkın girişine oturdum ama sağda solda her yer çekirdekçi dolu. Küçüğüm ve bilmiyorum tabi. Dolayısıyla orada bana çekirdek sattırmadılar. İlk günümde çekirdek tezgahımı devirdiler.

 

 

İŞTE CESARET

Okul hayatım bittikten sonra askere gitmeden önce Tansel Elektrik Fabrikasında laboratuvar şefi olarak çalıştım. Askerden gelince de Arçelik’te işe başladım. Nur içinde yatsın, Adnan Tüfekçi’nin büyük emeği vardır üzerimde. Orada 12 sene çalıştım. Daha sonra onun da müsaadesini alarak ticarete başlamak istedim. İnşaat sektörüne girdim. Aslında aklımda yoktu. Bir ata mesleği değil, yol gösteren yok, ilgi alakanız yok sektöre karşı. Arçelik’te çalışırken, eşim de öğretmen düğün sonrası 1+1 ev almak istedik. Cici Taksinin yanında bir ev aldık. O zaman ilk kez Armağan Çatladı yapmıştı 1+1. Beni yönlendiren o olmuştur. Bana ‘neden bir tane alıyorsun, yatırım amaçlı düşün iki tane al’ dedi. Birini de kiraya verdik falan. 1+1 daireler iyi gelir getirmeye başladı Bolu’da. Evi inşaat halinde almıştık. Her hafta gidiyordum. Tuğla kokusu falan derken bulaşmaya başladı bana. İki evi de kiraya verdik. Emlak fiyatları artmaya başlayınca bu evler değerlendi. -Bende bu işi yapabilir miyim- diye yola çıktım ve başladım. Sermayeyi birleştirdik, annem babam sağ olsun. Alpagut’ta yer aldık inşaat yapmaya başladık. 4 yıl oldu ve çok şükür 8 proje bitirmişiz. Çok hırslı biriyim. Benim zamanında gösterdiğim cesareti şimdi başkası yapayım dese yapma derim. Ben işin mutfağına girerek başladım bu işe. İlk inşaatımda inşaatın sahibi de amelesi de bendim. Kalıpçıyla kalıp çaktım, duvarcıyla duvar yaptım. Hiç gocunmadım, yine yaparım ama zamanım yetmiyor. İşin mutfağına kendim girdim.

“MÜŞTERİMİZİ MEMNUN EDELİM O BİZE YETER”

Bizim işle ilgili hedefimiz; holdingleşme falan gibi değil. Biz sadece müşterimizi memnun edelim. Fazla açılmadan, fazla iş yükünün altına girmeden çalışalım istiyoruz. Senede 200-300 daire yapalım da bir şekilde daha fazla para kazanalım gibi bir düşüncemiz yok. Bizim şuan da senelik 40-50 dairelik iş kapasitemiz var onun üzerine de çıkmıyoruz. Benim için arkadaşlık, dostluk çok önemli. Para en son planda.  

 

“HER GÜN YENİ ŞEYLER ÖĞRENİYORUM”

İnşaat sektöründe buralara gelebileceğim hiç aklımda yoktu. Ben 5-6 sene öncesine kadar Arçelik’te maaşlı çalışan biriydim. Benim yakın arkadaşlarım benim cesaretimi ‘deli cesareti’ olarak nitelendirdi. Ama ben ailemin güvenini kazanmışım, çok destek oldular. Allaha şükürler olsun. Ben tam olarak bu işin ustasıyım demiyorum. Her gün yeni bir şeyler öğrenmem gerekiyor. 

EN BÜYÜK HOBİSİ FUTBOL

Ben Selçuk Sanbay döneminde Boluspor alt yapısında Bahadır Kıyak, Bülent Biçer gibi isimlerle beraber alt yapıda futbol oynadım. Onlar devam ettiler ama ben bir şekilde bıraktım. Futbolu severim Boluspor’u deplasman maçlarında bile takip ederim. En büyük hobim futboldur. Küçükken balık tutma merakım da vardı. Geceleri Abant’a gider balık tutardık. Babamla birlikte Bolu’da balık tutmak için gitmediğimiz su birikintisi kalmamıştır.

 

“ALLAH’TAN BAŞKA KİMSEDEN KORKMUYORUM”

Hepimiz Müslümanız, hepimizin bir inancı var. Allah’tan başka kimseden korkmuyorum. Başımıza bir kötülükte gelse Allah’tandır. Bu dünyanın gelip geçici olduğunu esas varacağımız yerin ahiret olduğunu bilerek yaşıyorum. Ailemin, sevdiklerimin başına bir kötülük gelmemesi için dua ediyorum.