Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Rıdvan ERDOĞAN

19797 görüntüleme

Rıdvan ERDOĞAN (Esnaf-Erdoğan Kardeşler İşletme sahibi)

Doğum: 10.09.1973 Bolu

Okul: Gerede Ziya Gökalp İlkokulu, Gerede Ortaokulu, 50. Yıl Ortaokulu, Bolu Atatürk Lisesi, Gerede Lisesi…

Meslek: Esnaf

Bulunduğu görevler: Gerede Engelliler Derneği Başkanı, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası üyesi, Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi…

70 YILLIK TİCARETİN ÜÇÜNCÜ NESLİ

Okul yıllarında bile boş zamanlarını mağazada çalışarak geçirdi…

Dede ve baba mesleği olan aile şirketinde çıraklık dönemimi kendi mağazalarında yaşadı…

1992 yılında liseyi bitirdikten sonra bir ara İstanbul serüveni yaşadı, İstanbul Sultan Hamamda çırak olarak çalışmaya başladı…

Ardından 1993 yılında toptan olarak Erdoğan Kardeşlerin mağazası faaliyete başladı…

Gerede’de bulunan mağazanın ardından 2014 yılında Bolu’da açtığı mağaza ile ticarete devam etti…

Şimdi 70 yıllık ticaretin üçüncü nesli olarak ‘Erdoğan’ ismini mağazalarında yaşatmaya devam ediyor…

MHP saflarında siyasete de girdi. AK Parti kurulduğunda Gerede’de partinin kurucu üyeleri arasında yer aldı…

İş dışında iki kızı ve eşi ile vakit geçirmeyi seven, geride hoş bir seda bırakıp insanlar arasında itibarlı olmak isteyen başarılı ve Bolu’nun tanınmış iş adamlarından biri Rıdvan Erdoğan’ın hayat hikayesi…

Aslen Geredeli olan Bolu’nun tanınmış esnaflarından Rıdvan Erdoğan, hayat hikayesini şu şekilde özetledi; 

ERDOĞAN KARDEŞLERİ HERKES BİLİR

Gerede’de geçen bir çocukluk hayatım var. Babamın ismi Fahrettin Erdoğan, Annem Hatice Erdoğan. Üç kardeşiz, ikisi kız ben tek erkek çocuğum. Ablam var bir tanesi burada bir tanesi Gerede’de evli. Biz de 25 senedir ticaretin aktif olarak içindeyiz. Dede mesleği bu, okul bittikten sonra bir İstanbul serüvenimiz oldu. Orada bir staj yaptık diyelim. Burada Gerede ve Bolu’da mağazalarımız vardı. Gerede Tabakhanede de bir tane satış yerimiz vardı onlar devam ediyordu. Staj olarak üç sene İstanbul’da kaldık, daha sonra da askerlik oldu askere gittim. Askerden sonra Gerede’deki mağazada devam ettim. 2014 yılından beri de Bolu’da devam ediyoruz. Burada inşaatla beraber başladık, işi bürodan çok mağazaya dönüştürdük. Halı, mobilya, ev tekstili, Bolu’da gerçi Erdoğan Kardeşler ismini 70 senelik bir mazisi var ama konfeksiyoncu olarak bilirler. Biz biraz daha günün değişen koşullarına göre revize ettik.

AİLE HAYATI

Evliyim, iki çocuk babasıyım. Eşim Adile Reyhan Erdoğan, çocuklar, Zehra Şeyma Erdoğan, Hatice Nursema Erdoğan. Liseye gidiyor, büyük kızım bu sene, seneye de küçük kızım üniversite sınavına girecekler. Eşim diyanet personeli, şu anda diyanette görev yapıyor. 

SİYASİ HAYATI

İlk siyasi hayatım, MHP teşkilatında başladı. Daha sonra AK Parti kurulduğunda 2001 yılında, Gerede’de kurucular kurulu üyesiyim. 25 – 30 arkadaş beraber bu davada aşağı yukarı 8 – 10 sene görev yaptık. İki dönem partide, bir dönem de belediye meclis üyeliği yaptım. Şu anda halen devam etmekte olan Engelliler Derneği başkanlığım var. 250 – 300 engelli çocuk var Gerede’de. Bunlarla ilgili elimizden geldiği kadar yapabildiklerimizi yapmaya çalışıyoruz. Gerede Esnaf Odası, Ticaret Odası var, Gerede ve Bolu, başka da vakit ayıracağımız bir durum olmuyor.

AİLESİYLE VAKİT GEÇİRMEYİ SEVİYOR

İşin dışında kalan zamanda ancak aileye vakit ayırabiliyorum. Başka türlü de fazla bir vaktim olmuyor.

“HERŞEYİN HAYIRLISI”

Benim kendime göre inandığım güzel bir cümle vardır; her şeyin hayırlısı. Hayırlısı neyse bizim hakkımızda yaradan Rabbim biliyor, ona göre de veriyor diye düşünüyorum. Fırsatlar gelir, insanlar o günkü fırsatları değerlendirir, değerlendiremez bunlar belli olmuyor, o günkü duruma göre değişir. 

KORKULARI VE BEKLENTİLERİ

Allah’tan başka kimseden korkmam, yoluma devam ederim. Hayatın karşıma getirdiği zorluklarla mücadele etmeye çalışıyorum. Geride hoş bir seda bırakıp, insanlar arasında itibarıyla anılmak isterim. Şerefi, haysiyeti, itibarıyla anılmak. Düğünün, cenazen, kalabalık olursa böyle bir itibar bırakmış oluyorsunuz.