Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Mehmet Emin GÜZ

22398 görüntüleme

Mehmet Emin GÜZ (Avukat - Arabulucu)

Doğum: 06 Kasım 1968 Bolu/Göynük

Okul: Milli Egemenlik İlkokulu, Göynük İmam Hatip Lisesi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü (okuyor), AİBÜ Sosyoloji Bölümünde Yüksek Lisans.   

Meslek: Avukat - Arabulucu

Bulunduğu görevler: 2004-2007 yılları arası Bolu Belediye Meclis Üyeliği, 2007-2009 yılları arası AK Parti Bolu İl Başkanlığı, 2015 yılı AK Parti Bolu Milletvekili Adayı, HUDER İl Başkanı…

Başarılı bir Avukat, başarılı bir siyasetçi

Yıllardır başarılı bir şekilde yürüttüğü Avukatlık mesleğinden çok siyasi arenadaki girişimciliği ile de tanıyoruz O’nu.

Refah Partisi, Fazilet Partisi derken, AK Parti ile birlikte Belediye Meclis Üyeliğinin ardından, İl Başkanlığı yaparak siyasette adından söz ettirdi.

TBMM’ye girebilmek için Milletvekili Adayı olduğunda da çok sevildi ve destek gördü insanlar tarafından ama giremedi meclise.

Partili partisiz herkes tarafından sevilen, kapısını her çaldığınızda yardımınıza koşan başarılı bir Avukat ve Arabulucu O.

Ailesine de oldukça düşkün. Öyle ki; bu kadar yoğun temposuna rağmen mutlaka haftada bir günü çocuklarına ayırmaya özen gösteriyor. Üstelik üç oğlundan ikisi baba mesleğini çoktan seçmiş, hukuk okuyor.

Bir taraftan sporla ilgilenmeyi seven, bir taraftan halen siyasetin içinde yer almak isteyen, bir taraftan da mesleğini başarıyla yürüten Avukat ve Arabulucu, Mehmet Emin Güz’ün hikayesi…

 06 Kasım 1968 yılında Göynük'te doğdu Mehmet Emin Güz. İlkokulu Bolu Milli Egemenlik İlkokulu'nda, orta ve lise eğitimini ise Göynük İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Askerliğini ise Ankara 4.Kolordu Komutanlığı'nda Askeri Hakim olarak yaptı. 1995 yılında serbest avukatlığa başladı ve halen Avukatlık mesleğini sürdürüyor. Hayat hikayesini ise şu şekilde özetliyor;

HEM AVUKATLIK HEM ARABULUCULUK YAPIYOR

2004-2007 yılı arasında Belediye Meclis Üyeliği yaptım. 2007-2009 yılları arasında AK Parti Bolu İl Başkanlığı yaptım. 2015 yılı 25. dönem milletvekilliği seçimlerinde üçüncü sıra milletvekili adayı oldum. Şuanda 2018 yılında kurulan HUDER İl Başkanlığı görevini yürütüyorum. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde Sosyoloji Bölümü'nde özel öğrenci olarak yüksek lisans yapıyorum. Avukatlık mesleğinin yanında aynı zamanda arabuluculuk mesleğini de yürütüyorum.

ÇOCUKLUK HAYATI

Göynük bildiğiniz gibi küçük bir ilçe. Benim öğrenim gördüğüm dönemde bizi mesleki olarak yönlendiren herhangi bir kimse yoktu. Avukatlığın, hakimliğin nasıl bir meslek olduğunu işin açıkçası bilmiyordum. Ben daha çok tarih derslerine ilgi duyuyordum. O dönemde İmam Hatip okuduğumuz için sosyal bölümleri tercih edebilme şansımız oluyordu. Bizim dönemimizde fen ve matematik dersleri zayıftı. Sosyal bölüm içerisinde aldığım puana göre en yüksekten en düşüğe doğru tercihlerimi sıraladım ve hukuk fakültesini kazandım. Kazandıktan sonra da okuduğum bölüme ısındım. Kendime uygun bir meslek seçtiğimi mesleğe başladıktan sonra anladım. Okuduğum dönemde zor şartlar içerisinde okuyabildim, hem bir taraftan ailemin çiftçilik faaliyetine destek oluyordum, bir taraftan da üniversiteye hazırlanıyordum. Üniversiteye hazırlanırken hazırlık kitaplarını ve dergilerini bir önceki döneme ait kitapları ve dergileri bularak hazırlanabildim. O şartlar altında okudum, Allah nasip etti bu mesleğin sahibi oldum. Okuldaki tarih merakımı bırakmadım. Şuan halen o bölümü okuyorum ve 3. sınıfa geldim. 

AİLESİ O’NUN HERŞEYİ

1993 yılının Kasım ayında evlendim. Ahmet Bahadır, Ali Furkan ve Mehmet Alperen adında 3 tane oğlum var. Siyasetin içindeyken siyasi işlerin yoğunluğundan aileme çocuklarıma çok fazla vakit ayıramıyordum ama ne olursa olsun siyasetle uğraşırken de öyleydi şuanda öyle haftada bir gün mutlaka çocuklarımla birlikte vakit geçiriyorum. Onlarla sohbet ediyorum en azından bunu yapmaya çalışıyorum. Akşamları da tabi ki birlikte zaman geçiriyoruz ama bazen saydığım yoğunluklardan dolayı geç vakitlere kadar çalışmam gerekiyor, bu yüzden görüşemiyoruz.

İKİ OĞLU BABASININ YOLUNDAN GİDİYOR

Bir taraftan da sporla ilgiliyim. Kort tenisi yapıyorum, Muay Thai eğitimi aldım. Bir taraftan da akademik İngilizce kursuna gidiyorum. Yani bütün bu saydığım konular nedeniyle belki hayatımda ciddi bir yoğunluk var ama çocuklarımla haftanın bir gününü mutlaka birlikte geçiririm. Çocuklarımla sabah kahvaltısını ve akşam yemeğini birlikte yemeğe çok dikkat ederim. Anne babama da aynı şekilde hep saygılıydım. Babam rahmetli oldu, annem bu sebeple benimle birlikte yaşıyor. Şuan iki oğlum babasının yolundan gitmeyi tercih ettiler. Ahmet Bahadır ve Ali Furkan hukuk okuyor ve avukat olmak istiyorlar. Çocuklarım demek ki bu mesleği benden doğru görmüşler, her ikisi de bu mesleği istediler. Küçük oğlum şuan farklı düşünüyor ama ilerleyen zamanlarda düşüncesini değiştirir mi bilmem?

SİYASİ HAYATI

Siyasete 1995 yılında ilk olarak serbest avukatlığa başladığımda Refah Partisi'ne üye oldum. Daha sonra Fazilet Partisi'nin Bolu'da kurucu listesinde yer aldım. Fazilet Partisi kapatılana kadar da hep il yönetiminde oldum. Bir dönem siyasi hukuki işlerden sorumlu başkan yardımcılığı, yani başkan vekilliği görevini yaptım. Tabi o dönem 28 Şubat sürecinin olduğu zor bir dönemdi. Bizim için mücadele için güzel bir dönemdi. İnancımız doğrultusunda çok sıkı bir mücadele verdik. Birçok bedeli de o dönemde göze alıyorduk. Hepimiz evlerimize çocuklarımıza kadar fişleniyorduk. Fazilet Partisi kapatıldı. Kapatıldıktan sonra iki ayrı parti kuruldu, Saadet Partisi ve AK Parti. Ben AK Parti'de yer aldım. Daha sonra saydığım gibi belediye meclis üyeliği, il başkanlığı ve milletvekili adaylığı süreçlerinden geçtim.