Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Begüm TUNÇEL

22525 görüntüleme

Begüm Tunçel (Avukat)

Doğum: 1977 Bolu Akpınar Mahallesi

Okul: Bolu Sakarya İlkokulu, Bolu 50. Yıl Ortaokulu, Bolu Atatürk Lisesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi.

Meslek: Avukat

Bulunduğu görevler: Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi, TEMA Vakfı Üyesi.

Vatandaşlık Bilgisi Dersi kariyerini belirledi

Doğma büyüme Bolulu. Başarılı bir eğitim hayatının sonunda ortaokul döneminde aldığı Vatandaşlık Bilgisi dersi geleceğini belirlemeye yetti belki de. O ders sayesinde hukukçu olmayı kafasına koymuştu. Ve başardı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı. 17 yaşında Bolu’dan ayrılarak gittiği büyükşehre adapte olması çok zor olmadı. Okul bittikten sonra Avukatlık mesleğini İstanbul’da yapabilir miyim diye düşündü fakat bunun mümkün olmadığını kısa sürede anladı. Sonra tuttu memleketinin yolunu. 2009 yılında Tanju Özcan ile birlikte çalışmaya başladı. O gün bugündür Can Hukuk Bürosunda Avukatlık yapıyor. Çok sıkı bir çevreci. Aynı zamanda bir kadın olarak siyasette de yer alıyor. CHP Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyesi de olan Bolu Barosunun başarılı Avukatlarından Begüm Tunçel’in hayat hikayesi…    

Bolu Barosunun başarılı Avukatlarından ve Cumhuriyet Halk Partisinin siyasetçilerinden Begüm Tunçel, hayat hikayesini şöyle özetliyor;

BİR DERS GELECEĞİNİ BELİRLEDİ

“1977 yılında Bolu'da Akpınar Mahallesi'nde doğdum. Annemin adı Cemile, babamın ismi Mücahit. Annem Malatyalı, dedemin görevi dolayısıyla annemler Bolu'ya gelmişler ve yerleşmişler. Babam Bolu Merkezden. Benim çocukluğum çoğunlukla Bahçelievler'de geçti. İlkokulu Sakarya İlkokulu'nda okudum. Ortaokulu 50. Yıl'da okudum. Liseyi de Bolu Atatürk Lisesi'nde okudum. İlkokulda okurken aslında okulla pek aram iyi değildi. Okulu çok sevmiyordum. Ortaokula geldiğimde bu durum değişti ve okulu sevmeye başladım ve bu benim okul hayatıma yansıdı, çok başarılı bir öğrenci oldum. Ortaokulda sanırım orta 2. sınıftayken bizim vatandaşlık bilgisi dersimiz vardı. Vatandaşlık bilgisi dersi aslında bir çeşit basitleştirilmiş Anayasa Hukuku anlatıyordu diyebilirim. Devletin mülki yapısını, vatandaşların temel hak ve ödevlerini öğrendiğimiz bir dersti. O ders benim çok ilgilimi çekmişti, ben o derste aslında hukukçu olmaya karar verdim. 

17 YAŞINDA İSTANBUL YOLCULUĞU

Sonraki eğitim hayatımda lisede bu durum hiç değişmedi. Lisedeki bölümümü o dönemlerde hukuk fakülteleri, sosyal bilimler puanıyla öğrenci aldıkları için sosyal bilimler olarak seçtim. Lisede de oldukça başarılı bir öğrenciydim hatta sıralamaya girecek kadar başarılı bir öğrenciydim. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. tercihimdi. Ben okula erken başlamıştım o yüzden üniversiteye büyük bir şehre gitmek orada kalmak oraya alışmak gibi durumlar ilk başlarda beni biraz zorladı. Hukuk fakültesine girdiğimde daha 17 yaşımı henüz bitirmemiştim. İlk başta alışmasam da sonraları İstanbul'u çok sevdim. Öğrenciliğin o dönemde keyfini çıkardım de diyebilirim.

BOLU’YA DÖNÜŞ

Fakülte bittikten sonra başlarda Bolu'ya dönmeyi düşünmüyordum. Stajım sırasında Bolu Barosu avukatlarından Av. Necla Baltacıoğlu'nun İstanbul'da bulunan icra takip dosyalarını takip ettim. Stajım bittikten sonra da bir süre aynı şekilde devam etmiş isem de bir süre sonra bu durum bana yeterli gelmemeye başladı. Bu süreçte iş arayışına girdim ve o dönemde Vergi ve İdare Hukuku alanında ağırlıklı olarak çalışan bir avukat beyin bürosunda çalışmaya başladım; fakat avukat bey bu konudaki dilekçe ve diğer konulara beni çok karıştırmadığı için mesleki olarak bana çok fazla katkısı olmadığını düşünerek yeni bir iş bulmaya karar verdim. İstanbul'da malum çok avukat olduğu için avukatlara verilen ücretler çok yüksek değildi ve ben hayat standardımı da düşürmek istemiyordum. O yüzden Bolu'ya döndüm. 

HAYATININ DÖNÜM NOKTASI…

Böylelikle 2004 yılında Bolu'ya geldim ve Bolu Barosu'na kaydoldum. 2009 yılından itibaren de Tanju Özcan'la çalışmaya başladık. Tanju Bey milletvekilliği seçimlerine girdi ve kazandı kendisiyle ancak 1 buçuk yıl kadar fiili olarak çalışabildik. Şuan buradaki işleri ben yalnız olarak götürüyorum. Tanju Bey'le çalışmanın bana mesleki olarak çok büyük kazanımları olmuştur. Ekonomik olarak da aynı paralelde iyi sonuçlar almaya başladım. Benim dönüm noktam diyebileceğim nokta Tanju Bey'le 2 Haziran 2009 yılında çalışmaya başladığım o gündür. Bu tarihi de hiçbir zaman unutmam. Çok güzel bir frekansımız var bir gün döner mi? Bilmem ama dönerse çok iyi bir şekilde çalışmaya devam edeceğimizi düşünüyorum.

BİR ÇEVRE GÖNÜLLÜSÜ

TEMA vakfı gönüllülerinden birisiyim. Çevre ile ilgili konularda yüksek duyarlılığa sahibim. Bu durum dışında 2017 yılı Kasım ayından bu yana Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Yönetiminde yer alıyorum. Başka bağlı bulunduğum bir sivil toplum kuruluşu yok. Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Yönetimi olarak göreve başladığımız noktadan itibaren insanların sorunlarına eğilen bir yapı oluştu. Bu tarihten sonra ülkenin ve Bolu’nun sorunlarına dikkat çeken eylemler gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Bunlardan yurt çapında en çok ses getireni Gölcük Tabiat Parkına ilişkin olanıdır. Konuyla ilgili, benim de aralarında olduğum Gölcük Platformu üyeleri olarak hukuki bir süreç de başlatmış bulunuyoruz.