Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Rasim ÖZDEMİR

14858 görüntüleme

Rasim Özdemir (Köroğlu TV Haber Müdürü)

 

Hazırlandığı tarih:  21 Ağustos 2017 Çarşamba

Doğum: 1979 Bolu  

Okul: Göynük İlk ve Orta Okulu, Bolu İzzet Baysal Endüstri Meslek Lisesi Elektronik Bölümü mezunu (1997), Açıköğretim Fakültesini henüz bitiremedi, emekli olunca bitirecek.

Meslek: Gazeteci- 1997 yılından beri Bolu Köroğlu TV ve Gazetesi’nde çalışıyor, Müdürlüğünü yapıyor.

Bulunduğu görevler: Köroğlu Gazetesi idari kurucusu, CHP Bolu Belediye Meclis Üyeliği (2004-2009), Bolu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliği (2007-2009), Bolu Gazeteciler Cemiyeti Üst Kurul Delegesi, Boluspor Yönetim Kurulu Üyesi, www.boludabolu.com kurucusu

 

KÖROĞLU TV’NİN DEĞİŞMEYEN İSMİ

 

Bolu, O’nu Köroğlu TV Rasim olarak tanıdı. Çünkü O, Köroğlu TV’nin 20 yıldır değişmeyen ismi oldu. Başarılı gazeteciliğinin yanında bir dönem genç siyasetçi olarak da adından söz ettirdi. Belediye Meclis üyeliğinin ardından siyaset serüvenine ara verdi. Şimdilerde Boluspor Yönetim Kurulu üyesi olarak Boluspor’un başarısı için ter döküyor. 20 yıllık arkadaşı, dostu, sırdaşı Mehmet Ali Atalay ile birlikte takip ettiğiniz www.boludabolu.com sitesini kurarak hayallerinden birini daha gerçekleştirmiş oldu…   

İşte Bolu’nun genç ve aktif gazetecilerinden Rasim Özdemir’in hikayesi;

 

“1997 yılında ilk işe başladığım günü dün gibi hatırlıyorum. Köroğlu Sürücü Kursundaki her zamanki masasında oturan Patronum Ercan Bey’in, “Yukarıda (Televizyon’da) Hüseyin Abin var (Hüseyin Aykan), O’nu bul işe başla” sözüyle başladı benim hikayemdeki Köroğlu TV sayfaları... İlk olarak Ogün Abi ve Cevdet Abiyle birlikte Yayın Masasında işe başladım. Sabah saatlerinde geldim, işten gece saat 24.00’a Televizyon kapanıncaya kadar çalışıyordum. İlk 3 aydan sonra kamera aldım omzuma Mehmet Ali Atalay (MALİ), Mustafa Özkan ve Murat Yılmaz (Mısırlı Murat) ile birlikte nerde haber var biz ordaydık… Sonra sırasıyla Muhabirlik, Program ve Haber Sunuculuğu ile devam etti.

 

KÖROĞLU GAZETESİ’NİN KURUCULARINDAN…

2004 yılında Köroğlu TV’nin 10’ncu yılını kutlayacağız ama nasıl kutlayalım diye düşünürken, MALİ ile birlikte Gazete kurma fikri aklımıza geldi ve Ercan Abiye 10’ncu yıla bünyemize bir gazete katarak girmemiz gerektiğini söyledik. Tabi Ercan Abi zaten Televizyonun yeterince para kazanmaması hatta zarar etmesi nedeniyle pek sıcak bakmadı. Bizde MALİ’yle birlikte hem Valilikten hem de diğer Gazetelerden Basın İlan Kurumu’ndan ‘Resmi İlan’ bedellerini öğrendik. Bu bilgilerle birlikte Ercan Abi’ye Televizyon gibi zarar etmeyeceğini hatta TV ile birlikte yürütürsek kar bile edebileceğimizi söyleyince Ercan Abi, ‘Bu görev sizin, Resmi İlan alana kadar, iki yıl dişinizi sıkacaksınız’ dedi. Bizde iki yıl boyunca gece-gündüz çalışarak Köroğlu Gazetesi’ni Resmi İlan alan gazeteler arasına aldırmayı başardık.  

 


OKUL VE ASKERLİK…

Babam memur (Ormancı) olması dolaysıyla bir çok ilçe dolaşmışız. İlkokul birinci sınıfa Kıbrısçık’ta başladım. Dörtdivan ve Gerede’de devam ettim (Köy Okullarında). Sonra ilkokul 3’üncü sınıftan itibaren ortaokul son sınıfa kadar Göynük ve lise yılları itibariyle Bolu/merkezde yaşamaya başladık…

1999 Depreminden 6 gün sonra uzun süredir tedavi gören Babamı (İbrahim Özdemir) kaybettim. Ondan 6 gün sonra ise 1979/4 tertip olarak Askere gittim. Askerliğimin Acemi birliğini Ankara’da, usta birliğini ise Kosova Barış Gücünde yaptım.


AİLE HAYATI…

Babam vefat ettikten sonra annem (Firdevsi Özdemir), Abim Nevzat ve Kardeşim Özdoğan ile birlikte hayata daha bir sıkı tutunmaya başladık… Ve sonra ilk gördüğüm zaman aşık olduğum eşim Aylin Özdemir ile 9 Temmuz 2005 yılında evlendim. 28 Ocak 2007’de ise hayatımın en güzel duygusunu yaşadım, çünkü oğlum olmuştu… Uzun yıllar önce “Bir oğlum olursa ismini Demir koyacağım” demiştim ve O gün Nüfus Müdürlüğüne giderek DEMİR özDEMİR’in nüfus cüzdanını gururla çıkarttırdım. Aradan geçen 8 yılın ardından 9 Mayıs 2015 günü Demir’in kardeşi, ‘Bizim prensesimiz DURU’ Özdemir Dünyaya geldi. Babasını çok seviyor olacak ki bir an önce görmek-kavuşmak için erken dünyada geldi (7 aylık).:) Ve bu doğumla birlikte DÜNYA’NIN EN GÜZEL VE MUTLU AİLESİNİ kurduk.   

SİYASİ YAŞAMI…

2004 Yılı Yerel Seçimleri öncesi Belediye Başkanı Yüksel Ceylan’a Belediye Meclis Üyesi adayı olmak istediğimi söyledim. Tabi önce Partiye üye olmak gerekiyordu. O zamanda Parti’de (CHP’de her zaman olduğu gibi) parti içi çekişmeler vardı. İl yönetimi Yüksel Ceylan’ın karşısında, Merkez İlçe Yönetimi ise Yüksel Ceylan’ın yanında yer alıyordu. Merkez İlçe’nin yardımı ile Partiye zorda olsa üye olabildim. Sonra Belediye Meclis Üyeliği müracaatı formu doldurma işleri başta olmak üzere bütün hukuki süreç hep gizli ya da zor zahmet yapılıyordu. Daha önce samimi olduğum bazı isimler beni tanımıyormuş gibi davranıyor, bazıları ise düşmanmışım gibi bakıyordu. İşte o gün anladım ki siyaset aynı partide bile insanları kutuplaştırıyor. Listeler açıklandığı gün partide kıyamet koptu. İl Yönetimi listeyi ve sıralamayı beğenmemiş ve Seçim Kurulu’na bazı adayları partideki görevlerinden zamanında istifa etmedikleri gerekçesi ile şikayet etmişti. Listede 8’nci sırada yer alan ben bir anda 6’ncı sıraya geldim.  11’inci sırada olan Tanju Özcan ise 9’uncu sıraya geldi. Bu tartışmalar arasında gidilen seçim kaybedildi. CHP’den ilk 9 Meclis Üyesinin seçilmesi ile birlikte bende Türkiye’nin en genç Belediye Meclis Üyesi olarak Bolu Belediye Meclis salonunda yerimi aldım. Tanju Özcan Belediye Başkan Adayı olduğu 2009 yerel seçimlerinde –özellikle- kontenjan adaylığını istedim. Hem gazetecilik hem belediye meclis üyeliğinin birlikte yürümemesi nedeniyle… Seçilseydim Belediyede görev alacaktım, seçilemedim ve siyaset defterini kapattım…

 

BOLUSPOR YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ
Boluspor Yönetim Kurulu Üyeleri arasında mutlaka Avukat, Muhasebeci gibi meslek dallarından birileri yer alır. Bende her defasında neden gazeteci almadıklarını, aslında birinci öncelikli olarak gazeteci almaları gerektiğini söylemişimdir. 2016 Boluspor Kongresi öncesi Necip Çarıkçı ile otururken arkadaşlarım Necip Çarıkçı’ya ilettiler. Ve Çarıkçı benimde istemem halinde yönetime yazabileceğini söyledi. Hayat hikayemin Boluspor bölümü de böyle başlamış oldu ve devam ediyor, inşallah süperlige çıkarız.

 

BOLU GAZETECİLER CEMİYETİ

2007 yılında Caner Göngör’ün başkanlığındaki yönetimde yer aldım. Cemiyetle ilgili tek görevim bu ama o Yönetim tam bir efsane yönetimdi. Bolu Gazeteciler Cemiyeti’ne ilk defa sosyal tesis kazandıran Yönetim bizim yönetimiz oldu. İlk defa gazeteciler bir araya gelerek bu tesiste kaynaşma imkanı buldular. Ama tabi Cemiyet hikayemiz bitmedi. Allah ömür verirse ilk Seçimde aday olarak bir dönem Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yapmak istiyorum…  Şimdiki Başkan değerli arkadaşım Bülent Velioğlu’na duyurulur.

TUTKUSU…

Aşırı derecede motosiklet tutkusu vardır. Hemen hemen her gün gelişen teknoloji ile birlikte bir motosiklet videosu izlerim. Henüz 12 yaşındayken Babamdan Java marka motosikleti kaçırarak başladı bu tutku. 20 yaşlara kadar Yaz- Kış demeden hemen hemen hiç inmedim üstünden… Liseye bile onunla gidip geliyordum. Sonra araç alınca satıldı 0 motor ( yıllarca çok aradım ama bulamadım). Sonra aldığım 600lük 4 silindir motor bile o klasik Java’nın yerini tutmadı. Güzel bakımlı bir Java bulsam hemen alacağım.

 

www.boludabolu.com

Uzun yıllar önce aklıma geldi bu fikir hatta bu fikri hayata geçirmesi için birçok arkadaşıma önerdim ancak kimse dikkate almadı. Sonra MALİ’ye bizim böyle bir site kurmamız gerektiğini söyledim. Anlattıktan sonra, bendeki heyecanı onda gördüm ve başladık. İsmin ‘boluda’ kısmı ben buldum, ‘bolu’ kısmını MALİ buldu. Birleştirdik ‘boludabolu’ oldu.

Hikaye böyle… Devam mı edecek, burada mı bitecek onu zaman gösterecek… ALLAH BİLİR…