Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

YERLİ PATATES NİĞŞAH VERİMİYLE ÜRETİCİSİNİ GÜLDÜRÜYOR

YERLİ PATATES NİĞŞAH VERİMİYLE ÜRETİCİSİNİ GÜLDÜRÜYOR
Tarım ve Orman Bakanlığınca ‘Yerli ve Mili Çeşitlerin Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın’ projesi çerçevesinde Niğde Patates Araştırma Enstitü Müdürlüğü tarafından ilimize gönderilen ‘Leventbey, Muratbey ve Niğşah’ çeşitlerinin hasadı gerçekleştirildi.

Bolu Merkez ilçesi Örencik Köyünde yapılan hasatta özellikle Niğşah çeşidinden alınan verim üreticilerin yüzlerini güldürdü.

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat yaptığı açıklamada; “Mevcut çeşitlerin yanında Niğde Patates Araştırma enstitümüzün geliştirdiği yerli çeşitlerin uyumluluğunu görebilmek adına ikinci yılını geride bıraktığımız ekim sezonunda özellikle Niğşah çeşidimiz dekara 3,5-4 ton verimi, lezzeti ve formuyla üreticilerimizin beğenisini kazanmıştır. Verim ve kalitesinden memnun kalan üreticilerimiz geçtiğimiz yıl elde edilen patateslerden tohum alarak bu sene de ekim yapmışlardır. Her alanda olduğu gibi tarımda da yerli ve millileşme adına yerli patatesimiz önem arz etmektedir. Amacımız ilimizde üreticimizin de memnun olacağı yerli çeşitlerimizden ilimiz toprak ve coğrafi yapısına en uygun çeşidin ekimini yaygınlaştırmaktır.

Ürünün kalitesi ve veriminden memnun kalan üreticimiz kendisinden tohum talebinde bulunan üreticiler olduğunu  ve gelecek yıl için gereke kendisi gerekse talepte bulunan üreticiler için tohum bırakacağını belirtmiştir. Adıyla, tadıyla, verimiyle Bolu topraklarında yetişen Bolu Patatesimiz üreticilerimize bereketli ve bol kazançlı tüketicilerimize de afiyetler 
Etiketler: bolu haberler