Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

VALİ ÜMİT, ÖKSÜZ VE YETİM ÇOCUKLAR ONURUNA İFTAR VERDİ

VALİ ÜMİT, ÖKSÜZ VE YETİM ÇOCUKLAR ONURUNA İFTAR VERDİ
Bolu Valisi Ahmet Ümit ve eşi Şengül Ümit, düzenlenen iftar programında ebeveynlerinden birini veya her ikisini kaybetmiş çocuklarımızla bir araya geldi.

Vali Ahmet Ümit’in ve Eşi Şengül Ümit’in ev sahipliğinde öksüz ve yetim çocuklarımızın onuruna verilen iftar programına İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy ile Eşi Özlem Aksoy, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Cemal Keskin, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı İl Müdür V. Seçkin Özgen, İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, Kızılay Şube Başkanı Muhsin Kınacı, öksüz ve yetim çocuklarımız ile aileleri katıldı.

Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda iftarın açılmasının ardından İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu tarafından sofra duası yapıldı.

Programda konuşan Bolu Valisi Ahmet Ümit; “Bugün farkındalık içeren çok anlamlı bir iftar programında; bulunduğu her yere huzur, bereket ve mutluluk götüren kıymetli evlatlarımız ve aileleri ile birlikte, eşim hanımefendi ile birlikte bu çocuklarımızın vekaleten de olsa babası ve annesi olarak aynı sofrada buluşmaktan onur ve gurur duyuyoruz.

Özellikle bu yavrularımızın bizim için ne kadar kıymetli olduğunu vurgulamak istiyorum. Sevgili çocuklar, siz bizim evlatlarımızsınız.

Bugün sizlere; aynen sizlerin çekmiş olduğu sıkıntıları çekmiş, sizlerin geçmiş olduğu dönemlerden geçmiş ve yaşadığınız hissiyatları fazlasıyla yaşamış, tüm insanlığın kurtuluşu için çalışmasına rağmen türlü türlü işkencelere ve haksızlıklara maruz bırakılmış ama bütün bunlara rağmen hak bildiği yoldan asla dönmemiş, insanlığın daima huzuru için mücadele etmiş ve bu amaçla kurallar koymuş, büyük bir sevgi ve merhamet sultanından, tüm mahlukâtın yaratılış sebebi sevgili peygamberimiz Hz Muhammed SAV den bahsedeceğim.

Bundan 1451 sene önce 571 yılında Mekke’de bir bebek doğdu. Bu yavrucuk doğmadan 6 ay önce babacığını, 6 yaşındayken de anneciğini kaybetti. Bu kutlu bebeğin ismi Hz Muhammed (S.A.V.) idi.

Hz Muhammed (S.A.V.) Elbette babacığını doğmadan önce, anneciğini de çok küçük yaşta kaybetmesinin üzüntüsünü hep yaşadı. Üstelik kısa süre sonra dedesini de kaybetti. Daha sonra amcasının himayesine girdi. Kendisini himaye eden yakınları yaşamları süresince  O’na büyük ihtimam gösteriyorlardı. Bir yandan da O’nun gittiği her tarafta bereket, huzur ve mutluluk yaşanıyordu. Aynen sizlerde olduğu gibi...

“İNSANLARI VE TÜM CANLILARI HİÇ İNCİTMEMEK İÇİN ÖZEL İHTİMAM GÖSTERİRDİ”

Peygamberimiz (S.A.V.), en çok ihtiyacı olduğu dönemlerde dedesini, sonra eşini ve amcasını da kaybederek zorluktan zorluğa girmiş bir yetimdi. Ancak O (S.A.V.) çok özellikli idi. Örneğin; hayatında hep doğru söyledi. Daima dosdoğru oldu. Hayatında her şartta sevgiyle ve merhametle yaşadı. Kuşu, kurdu, insanları ve tüm canlıları hiç incitmemek için özel ihtimam gösterirdi. Davasından da hiç vazgeçmedi. O yaratılan her şeyi yaratandan ötürü çok seviyor idi. Büyüklerini sayan, küçüklerini seven, her canlının huzurunu amaçlayan ve buna karşılık herkes tarafından güvenilen bir merhamet abidesiydi. Onun için ismi de Muhammed-ül Emin (S.A.V.) olmuştu.

Sizin pozisyonunuzda olan evlatlarımıza en çok O ve O’nun getirmiş olduğu yüce kitabımız Kuran-ı Kerim sahip çıktı ve önceledi.

Örneğin; “Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır”. Yetimin hakkını yemeyin, öksüzü ezmeyin, … anlayışını bizlere miras olarak bıraktı.

“En güzel ev, içinde öksüz veya yetim olan evdir demişti.” Tüm bu kâinatın yüzü suyu hürmetine yaratıldığı yetim ve öksüz Peygamberimiz (S.A.V.), bütün mahlûkatın, bütün insanlığın kurtulması için bir çare, bir çıkış yolu, sevginin, muhabbetin, aşkın özü, esası ve temeli idi ve öyle oldu.

“YETİM VE ÖKSÜZLERİMİZİN ANNESİ, BABASI VE HAMİSİYİZ”

İşte bizler, böylesine sizlere, bizlere, hepimize sevdalı, güzel, ama yetim ve öksüz bir Peygamberin (S.A.V.) ümmeti ve yetimi koruyup, gözetmeyi emreden bir inancın mensuplarıyız. Tarih boyunca mağdurun ve mazlumun yanında yer almış bir milletin evlatları olarak Bizde tüm yetim ve öksüzlerimizin annesi, babası ve hamisiyiz. Kısacası; bizler de kimsesizlerin kimiyiz.

Öksüz ve yetim çocuklarımızı korumak, kollamak, onların beslenme, giyinme, barınma vb. ihtiyaçlarını karşılamak, devletine, milletine ve tüm insanlığa hayırlı bireyler olarak yetişmeleri için sevgi dolu ortamlar hazırlamak, eğitimleriyle ilgilenmek asli görevimizdir.

“SEVGİ, ŞEFKAT VE MERHAMET KAHRAMANI OLABİLİRSİNİZ”

İnşallah bütün çocuklarımız da Peygamberimizi (S.A.V.) öğrenerek, O’nun sevgisini ve merhamet anlayışını yaşayarak ve yaşatarak, ilim tahsil ederek, çok kitap okuyarak, aynı peygamber efendimiz gibi devletine, milletine, insanlığa ve ailesine iyi hayırlı ve faydalı işler yaparak büyük hizmetler edeceklerdir. Yani sizlerde birer sevgi, şefkat ve merhamet kahramanı olabilirsiniz.

Bu vesile ile düzenlediğimiz iftarda masalarımızı süsleyen ve sadece ekmeğimizi değil yüreğimizi ve sevincimizi paylaştığımız çocuklarımız başta olmak üzere; tüm çocuklarımıza huzurlu ve sağlıklı ömürler ve başarılar diliyor, hepinizi hürmetle ve muhabbetle selamlıyor, alınlarınızdan öpüyorum” dedi.

HACİVAT VE KARAGÖZ ORTA OYUNU BEĞENİYLE İZLENDİ

Hacivat ve Karagöz orta oyunu gösterimi ile pamuk şekeri ve Osmanlı macunu dağıtılan programda çocuklar doyasıya eğlendiler.

ÇOCUKLARA HEDİYELER VERİLDİ

Samimi ve duygu dolu anların yaşandığı iftar programında öksüz ve yetim çocuklarla yakından ilgilenen ve aileleriyle sohbet eden Bolu Valisi Ahmet Ümit ve Eşi Şengül Ümit hanımefendi çocuklara çeşitli hediyeler verdiler.

Bolu Valisi Ahmet Ümit’in ve Eşi Şengül Ümit Hanımefendinin misafirlerini uğurlamasıyla program sona erdi.

Etiketler: bolu haberler