Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

UYARIYORUZ!

UYARIYORUZ!
Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğünce vatandaşların mağdur olmaması adına iletişim yoluyla dolandırıcılık konuları ile ilgili bilgilendirme yapıldı broşür dağıtıldı.

Haber: ASLI AKIŞ

Bolu İl Emniyet Müdürlüğü polis ekipleri, iletişim yoluyla dolandırıcılığa karşı vatandaşları uyarmak için İzzet Baysal Caddesi’nde broşür dağıttı. Savcı, polis ya da herhangi bir kamu görevlisinin para isteyemeyeceği anlatıldı, vatandaşlardan dolandırıcılara itibar etmemeleri istendi.

“İTİBAR ETMEYİN, İNANMAYIN, ALDANMAYIN!”

Bolu İl Emniyet Müdürlüğü broşür dağıtımının yanı sıra sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla; “Kendisini kamu görevlisi olarak tanıtıp, hattınızın teröristlerce kullanıldığını terör örgütlerine yardımda bulunduğunuzu söyleyen kişiler dolandırıcıdır. “İtibar Etmeyin!” Size operasyon yaptıklarını söyleyecek ve bu operasyonda kullanmak için para ve altın isteyeceklerdir. “İnanmayın!” Savcı ya da Polis sizden operasyon için yardım istemez. Kamu görevlileri sizden hesap numarası,  para veya altın istemez. “Aldanmayın!” ifadelerine yer verdi.

“DOLANDIRICILAR HANGİ YÖNTEMLERİ KULLANIYOR?”

İletişim yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmakta. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşların iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırıyor.

Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara;

- Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı,

- Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı,

-  Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği,  

-  Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı,

-  Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı,  

-  İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği,

-  Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği,

-  Operasyon bitimi parayı iade edecekleri gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar.

Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşların telefon ekranında “155 Polis imdat tarafından aranıyor” gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanıyor hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlıyor. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına parayı havale etmelerini ya da para ve altınları çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmaları isteniyor.

“MAĞDUR OLMAMAK İÇİN NELER YAPILMALI?”

Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaştan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın.

Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde hemen 155 POLİS İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin.

Etiketler: bolu haberler