Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ HALK OYUNLARI GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ HALK OYUNLARI GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR
Bolu'nun tarihi ve doğal güzelliğiyle ünlü Osmanlı kasabası ilçesi Mudurnu'da, unutulmaya yüz tutmuş halk oyunları gelecek nesillere aktarılıyor.

İHA

Bolu'nun tarih dolu ilçesi Mudurnu'da halk oyunları eğitimleri verilmeye devam ediliyor. 70 yaşındaki babası Nevzat Yamaner'den yöresel oyunları öğrenen Ertan Yamaner, unutulmaya yüz tutmuş halk oyunlarını ve Mudurnu yöresine ait oyunları Mudurnu İpek Yolu Halk Oyunları salonunda gelecek nesillere aktarıyor.

"Bu mirası devam ettirmek istiyoruz"

Kurs eğitmeni Ertan Yamaner, "Mudurnu Halk Eğitim Merkezi'nde daha önceki yıllarda halk oyunları eğitmenliği yaptım. Mudurnu gençlerine halk oyunlarına özendirerek çalışmalara başladık. Ben ve arkadaşlarım bu işi gönülden yapıyoruz. Şu anda güzel günlerde gösterilerimizi yapıyoruz. Amacımız, Mudurnu yöresel oyunlarını tanıtmak, turizm potansiyeli olan bölgemize gelen yerli ve yabancıları yöresel oyunlarımızla buluşturmaktır. İki grubumuz var. İpek Yolu Halk Oyunları Ekibi olarak faaliyet gösteriyoruz. Ayrıca miniklerle ilgili bir çalışmamız da bulunuyor. Onlara küçüklüklerinden itibaren iyi bir temel halk oyunları öğretmek ve gelecekte bu mirası devam ettirmek istiyoruz. Ortaokul ve lisede gruplarına öğretebilmek için özen gösteriyoruz" diye konuştu.

"Halk oyunlarını yeniden canlandırmaya çalışıyoruz"

Kursun Mudurnu turizmine katkı sağlayacağını ifade eden kursiyer Murat Kocabay, "İpek Yolu Halk Oyunları Ekibi olarak 17 yıl aradan sonra Ertan hocamızla beraberiz. Mudurnu'da çeşitli kademelerdeki arkadaşlarımızla, esnaf ve memur arkadaşlarımızla halk oyunlarını yeniden canlandırmaya çalışıyoruz. Bu kursumuzun Mudurnu'ya turizm açısından katkı sağlayacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Etiketler: bolu haberler