Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Türkoğlu; Topu merkez ilçeye attı

Türkoğlu; Topu merkez ilçeye attı
CHP İl Başkanı Ersan Türkoğlu geçtiğimiz hafta İl Binasında yapılan delege seçimlerinin ardından bu seçimlerin iptal edilmesi konusu hakkında bir açıklama yaptı.

Ersan Türkoğlu 'nun açıklaması şu şekilde...

“Biz tüzük partisiyiz. Ancak, delege seçiminin iptalinin bir nedeni de Merkez İlçedir. Seçmenlerin çoğuna seçim bilgisi gitmemişti” dedi.

CHP İl Başkanı Ersan Türkoğlu, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen dele seçimlerinin bazı aksaklıklardan dolayı iptal edildiğini ve kırmızı beyaz liste ile gidilmesinin de yanlış olduğunu belirterek; “CHP bir tüzük partisi ve tüzük ve yönetmelikleri baz alınarak yönetilir. Bizim tüzüğümüzün itirazlar kısmı var. Yani bir üyemiz mahalle delege seçim sonucunda yapılan seçime itiraz edebilir ve bu ilk önce merkez ilçe yönetiminde sonra da il yönetiminde değerlendirilir. İtiraz gerekçesini merkez ilçe inceler eğer üyenin talebini haklı görürse seçimleri iptal eder. Bizim seçimleri iptal etmemizin üç ana gerekçesi var. Gelen dilekçelere binayen üç unsur ön plana çıkıyor. Birincisi duyuru. Diyor ki üyemiz ben seçimin yapıldığını duymadım. Bana mesaj yoluyla ya da partinin sosyal medya hesaplarından iletilmedi diyerek itirazda bulunan üyelerimiz var. Bizim kongreler tüzüğümüzün ilgili yönetmeliğinde, ‘Seçimin duyurulacağı zaman 7 gün önceden seçimin nerede yapılacağı, hangi gün saat kaçta yapılacağı partinin sosyal medya hesabından varsa partinin web sitesinden duyurulur. Ayrıca partinin mesaj sisteminden bütün üyelere mesaj atılır’ maddesi bulunmaktadır. Şimdi yaptığımız incelemelerde merkez ilçenin sayfalarında bu duyuru yapılmamış. Bu şu şekilde önem arz ediyor” dedi.

Türkoğlu, konu hakkında açıklamasının son bölümünde; “Vatandaşın burada bir itirazı var. Ben bu uyarıyı merkez ilçeye de ilettim. Burada 3050 üyemiz var 700 küsur tanesine mesaj ulaşmış. Şu an uyarılara binayen merkez ilçemiz bu hafta sonu seçim yapılacak şekilde düzeltmelerini yaptı. Bizim çabamız burada merkez ilçenin kongresinin il kongreler tarihlerine yetişmesi. Diğer bir gerekçe 20 tane mahallemizin seçimleri hafta içi ve mesai saatleri olması. Üyelerimiz buna çalışıyorum, mesai saatleri içerisinde gelip nasıl oy kullanacağım diyerek itirazda bulunuyor. Buna binayen önümüzdeki hafta iki günde bütün mahallelerimizin seçimi yapılacak. Üçüncü gerekçe de kırmızı ve beyaz liste olarak adlandırdığımız listelerin üyelerimiz üzerinde yaptığı propaganda çalışması. Yine üyelerimizden gelen mesajlarda yaptığımız incelemelerde belediyeye ait telefon numaraları tespit edildi. Bu numaralar mevcut bizde var. Aramaları yapan arkadaşlarımızın bir kısmı partimizin üyesi ama bir kısmı değil. İl, ilçe yönetimimizin de üyelerimize mesaj atarak parti mesaj sisteminden beyaz listeye destek istediği tespit edildi. Bu da seçmen iradesine müdahaledir. İki grupta da bu vardır. Buna binayen seçim iptal edildi”

SLOGAN ATANLAR DİSİPLİNE VERİLİYOR

Türkoğlu, Bolu’dan giden ve yürüyüşe katıldıktan sonra Ankara’daki buluşmada, Genel Başkan Kılıçdaroğlu aleyhine slogan atanlar hakkında disiplin soruşturması gerçekleştirileceğini de belirterek; “Bizim disiplin kurulumuz iki şekilde çalışır. Birincisi il yönetimi ya da genel merkezi de düşünürsek merkez yönetim kurulu, disipline verilecek parti üyelerinin herhangi bir tavrını, hareketini, yanlışını görürse gerekçeli kararı ile beraber evraklarını hazırlar sevkini yapar. İkincisi de birileri partinin tüzüğüne aykırı herhangi bir hareket tavır görürse onunla ilgili disiplin kuruluna vermeye yetkili olan il yönetim kuruluna ya da merkez yönetim kuruluna gerekçelerini verir. İl yönetim kurulu gerekçeleri görüşür ve verilecek kişiyi davet eder dinler. Eğer verileceği yönünde bir kanaat oluşursa il disiplin kuruluna sevk edilir. Şu ana kadar gelen dilekçeler var. Ama buna il yönetim kurulu karar verecek. Şuan bu konu ile ilgili yapılmış bir toplantı yok. Bu hafta içi ya da önümüzdeki hafta içinde yapılabilir. Yürüyüş ile ilgili değil fakat partimizin genel merkezi önünde slogan atan kişilerle ilgili görüntü kayıtları ve dilekçeler ulaştırıldı. Bu kişiler hakkında da disiplin soruşturması yapılacaktır”