Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

“TESTİ KIRILMADAN UYARIYORUM!”

“TESTİ KIRILMADAN UYARIYORUM!”
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Karadere içme suları ve Gölcük işletmesinin tekrar Milli Parklara devredileceği şeklindeki söylemler hakkında açıklamada bulundu. Özcan; ““Baştan söylüyorum. Gölcük’ü Bolu’nun elinden alacak, BOBES’in elinden alacak, 3 bin 100 sporcunun elinden alacak kişi bir daha Bolu’nun sokaklarında dolaşmasın” dedi.

Haber: Aslı Akış

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in Karadere sularına yeterli ödenek verilmediği ve Gölcük işletmesinin tekrar Milli Parklara devredileceği yönündeki çıkan haberlere dair yaptığı açıklamalara Başkan Özcan’dan da karşılık geldi. Özcan, “Gölcük o veya bu sebeple Bolu Belediye’sinden alınırsa, bunu yapan ve yaptıranlar Bolu hainidir. Bunu yaptıran kişiler Bolu’da sokakta dolaşamazlar. Testi kırılmadan uyarıyorum” diye konuştu.

“GÖLCÜK VE BOBES’İ BOLU’NUN ELİNDEN ALACAK KİŞİ SOKAKLARDA DOLAŞMASIN”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Karadere sularına yeterli ödenek verilmediği konusu ile ilgili olarak; “BOBES, Bolu Belediyesporun’dur. Bu derneğin bünyesinde 3 bin 100 sporcu var. Bu derneğin ana geliri Gölcük’ten elde edilen kapı geliridir. Birileri sürekli Gölcük’e müfettiş gönderiyor. Amaç Gölcük’ü Bolu Belediyesinden almak. Bolu Belediyesi Gölcük’ün kapı gelirlerinden 1 kuruş kendi hesabına para aktarmıyor. BOBES’teki 3 bin 100 sporcunun sportif faaliyetleri için kullanılıyor. Gölcük o veya bu sebeple Bolu Belediye’sinden alınırsa, bunu yapan ve yaptıranlar Bolu hainidir. Bunu yaptıran kişiler Bolu’da sokakta dolaşamazlar. Testi kırılmadan uyarıyorum. Biz Gölcük’ü her türlü bakımını yapıyoruz. Gölcük hiçbir zaman bu kadar temiz olmadı. Gölcük’te yıllardır gölün içindeki otlar biçilmezken, biz gelir gelmez bu işlerle meşgulüz. Gölcük’ü koruyabilme adına Gölcüğün yapılaşmasına karşı çıkanlarız ama Gölcük’ten elde edilen bir para var, bu para Bolu Belediyespor bünyesinde amatör sporla uğraşan 3 bin 100 kişi için harcanıyor. Birileri de bunu almak istiyor. Sebepte seçim yenilgisidir. Bunu hazmetmek lazım çünkü seçim dönemi bitti. Gölcük konusunda bugünden itibaren gerekli uyarıları yapıyorum. Baştan söylüyorum. Gölcüğü Bolu’nun elinden alacak, BOBES’in elinden alacak, 3 bin 100 sporcunun elinden alacak kişi bir daha Bolu’nun sokaklarında dolaşmasın” ifadelerini kullandı.

“BOLU’YA KARŞI YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ YERİNE GETİRECEK, O PARAYI AKTARACAK”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in Karadere suları ile ilgili yaptığı açıklamaya da değinen Başkan Özcan, “Kamuoyu bu konuda eksik bilgiye sahiptir. İşin iki boyutu var. Birincisi Karadere suları baraj yapılmadığı takdirde hiçbir zaman Bolu’nun ihtiyacını tek başına karşılayamayacaktır. Çünkü Karadere sularından bize yapılan tahsis saniye’de 250 ml/sn’dir. Bolu’ya bizim verdiğimiz tahsis 430 ml/sn su’dur. Kasım ve Aralık aylarında, Kasım’ın sonuna doğru 100ml/sn düşüyor. Belli aylarda da 500 ml/sn, 600 ml/sn çıkıyor. 500 ml/sn – 600 ml/sn çıktığında da bizim alabileceğimiz en fazla 250 ml/sn’dir. Bir baraj yapılmadığı takdirde Karadere suları Bolu’nun ihtiyaçlarını karşılayamayacaktır. İkincisi Karadere tünelini yaptık. Tüneli açmakla tüneli yapmış olmuyoruz. Tüneli açma maliyeti kadar, bir maliyet daha var benim önümde oda tünelin dış kaplamasını yapmak. Biz bunu en kısa zamanda yapacağız. Benden önceki Belediye Başkanı bunu üstlenmiş bende bunun gereğini yapacağım ama orada DSİ yapması gereken işler var. DSİ’nin de oradaki suyu 3500 metre tünelin içinden olmak kaydıyla 16 km ishale hattını yapma hükümlülüğü var. Bunun ihalesi 15 milyon liraya yapılmış. Müteahhit neden başlayamıyor? Müteahhidin başlamama sebebi para aktarılmamasıdır. Biz tünelin içini yapacağız. Bu bizim boynumuzu borcudur ama DSİ’de gereğini yapacak. DSİ’nin başındaki arkadaşımızda Bolu’ya karşı yükümlülüğünü yerine getirecek, oraya o parayı aktaracak” şeklinde konuştu.