Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

SURİYELİ AVUKATLAR GÖÇ İDARESİ’Nİ VE KILIÇDAROĞLU’NU HEDEF ALDI

SURİYELİ AVUKATLAR GÖÇ İDARESİ’Nİ VE KILIÇDAROĞLU’NU HEDEF ALDI
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Göç İdaresi’ni ve Kılıçdaroğlu’nu hedef alan, Suriyeli avukatlara tepki gösterdi, hükümete yüklendi. Özcan; “Şerefsiz ve vatanını satanlara vatandaşlık verirsen Devletin memuruna da hakaret eder, CHP Genel Başkanını da tehdit eder. Sizi davulla zurnayla değil, hakkettiğiniz gibi göndermeliyiz.” dedi.

HABER: ASLI AKIŞ

Gaziantep’te yaşayan iki Suriyeli avukat sosyal medya hesapları üzerinden göç idaresi çalışanlarını ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan  basında geniş yer bulan Suriyeli iki geçici sığınmacının CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile Gaziantep Göç İdaresinde görevli memurlara hakaret etmesi hakkında sosyal medya hesaplarından paylaşımlarla yanıt verdi. Özcan; “Şerefsiz ve vatanını satanlara vatandaşlık verirsen Devletin memuruna da hakaret eder, CHP Genel Başkanını da tehdit eder. Sizi davulla zurnayla değil, hakkettiğiniz gibi göndermeliyiz. Bir de iktidara gelince demez mi namusuz. Zaten iktidardasınız. Dönün evinize. Son ikaz!” ifadeleri ile açtı ağzını yumdu gözünü.

Gaziantep’te BARO’ya kayıtlı olarak avukatlık yapan Suriyeli Mustafa Bayırlı ve Salah Alddin’in paylaşımları Türkçe’ye çevrildi.  Suriyeli 2 avukatın sosyal medya paylaşımlarında Devletin memurlarına yönelik ağır hakaretlerde bulunulduğu görüldü.

Paylaşımlarında İçişleri Bakanlığı’ndan Göç İdaresine kadar birçok kuruma kadar küstah hakaretler mevcut. Arapça yazılan paylaşımların dilimize çevrilmesi sonucu ortaya çıkan görüntüler “yok artık!” dedirtti.

“GÖÇ İDARESİ MEMURLARI KUDUZ KÖPEK GİBİ”

Suriyeli avukatlardan Avukat Mustafa Bayırlı Nisan 2022 tarihinde yaptığı paylaşım:

“Bir arada yaşamak için entegrasyon kursları düzenlemeden önce, hükümetten Göç İdaresi’ndeki memurlara insanlık kursları düzenlenmesini talep ediyorum. Bu kurslar başarıyla tamamlandıktan sonra hükümetin entegrasyon kursları düzenlemesi daha faydalı olacaktır. Örneğin bazı göç idaresi memurları kuduz köpekler gibiler. Ne yazık ki, Gaziantep İl Göç İdaresi, ülke içinde ikamet eden Suriyelilere karşı çok ama çok sert bir politika izliyor. Özellikle Türkiye’deki Suriyelilerin cehennemi olan Oğuzeli merkezinde.  Bugün Suriye’ye gönüllü dönüş için kağıt imzalayanları fark ettim ve şahit oldum. Kağıtların içeriğini insanlara bildirdiğimde gönüllü dönüş iptal oldu çok şükür. Lütfen içeriğini bilmediğiniz kağıtları imzalamayın.”

“KILIÇDAROĞLU’NU SURİYE’YE GÖNDERECEĞİZ”

Suriyeli Avukat Bayırlı başka bir paylaşımında ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na için şu ifadeleri kullandı:

“Maalesef Türkiye’de seçimler yaklaştıkça her yönden Suriye halkına baskı artıyor. Size söz veriyorum iktidara geldiğimizde Kemal Kılıçdaroğlu’nu Suriye’ye göndereceğiz. Herkes tarafından iğrenç bir siyasi koz olarak kullanılıyoruz.”

“TÜRK POLİTİKACILAR KÜLTÜRSÜZ”

Suriyeli Avukat Bayırlı:

“Yüce Türk hükümetinin gerçekleştirdiğini zannettiği zafer olsa olsa bu olur. Daha önce anlattığım üzere  İl Göç İdaresi’nin övünerek Suriyelileri zorla göçe zorladığı insanların listesini yayınlamasını bir iftihar tablosu olarak takdim ediyor. Vallahi sanki bana Yahudiler’den Kudüs’ü kurtarmışlar ya.”

“Hatay Belediye başkanının ülkedeki Suriyeli varlığının artmasından duyduğu tüm korkuyu gördüğümde, bazı Türk politikacıların kültürsüz ve öngörüsüz olduğundan emin oldum.”

“İÇİŞLERİ BAKANI’NDA AKIL YOK”

Suriyeli Avukat Bayırlı:

“Türkiye İçişleri Bakanı’nın çıkardığı kararda taksi şoförlerine kişisel bilgileri kontrol etme yetkisi vermiştir. Bu durum insan beyni ve mantığa aykırıdır. 2022’de hala böyle düşünen  bir yönetim aklı olabilir mi? Maalesef bu kararlar devleti yöneten en tepedeki yetkiliden geliyor. Türk Kanunları dolandırıcılık ve gasp için caydırıcı değildir. Aksine bazen bu kanunlar bu davranışların gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Türkiye’de yasaların koruması altındaki en kolay suç dolandırıcılık ve gasptır. Hatta ara sıra suçlular korumasından yararlanıyorlar. Türkiye’nin gücü sadece garibanlara yetiyor. Suriye halkından nefret eden herkesten nefret ediyorum. Yüce Suriye halkımız selamlar”

“TÜRKİYE’DE YAŞADIĞIM İÇİN KENDİMİ LANETLİ GÖRÜYORUM”

Suriyeli avukat Salah Alddin:

“Türkiye denen Coğrafya’da yaşadığım için kendimi lanetli bir insan olarak görüyorum. Çünkü, hakkım kayıp, geleceğim çalınmış ve kimliğim parçalanmıştır bu ülkede. Biz Suriyeliler olarak hayata tutunmak için adeta taşı kazıyoruz. Sonra bir hükümet kararı çıkıyor ve seninle savaşılıyor ve ardı arkası kesilmeyen baskılar uygulanıyor. Türk halkı seni aşağılıyor. Irkçılık her yerden üzerine geliyor. Nefes almaya çalışıyorsun ancak aldığın hava ırkçılık kokuyor. Üniversitelerde okutulan kanun kitapları yok mu bu ülkede diye kendine soruyorsun. Var ancak yanlış açıklanmış ve anlaşılmış kanunlar var olduğunu görüyorsun. Artık dayanamıyoruz bu ülkede gerçeği temsil eden , doğru konuşan ve savunan bir taraf yok mu? Ara sıra en çok zulme ve haksızlığa katlanmak zorunda kalan bir halk olarak kendimi görüyorum. Türkiye’de 4 milyon Suriyeli var bunlar mülteci değil lanetliler. ”

TÜRKİYE’YE TEHDİT

Suriyeli Avukat Salah Alddin:

“Biz Suriyelilerin toplum olarak Türkiye’de çektiği en önemli sorunlardan biri de birlik ve beraberlik olmayışımız ve kimsenin diğerinin umurunda olmamasıdır. Eğer biz Suriyeliler, bizi temsil eden, haklarımızı talep eden ve Türkiye’de maruz kaldığımız ihlalleri uluslar arası camiaya taşıyan hukuki bir çatı oluşturabilirsek o zaman Türkiye hükümeti bize ne yapabilir ki?  Sürekli sınır dışı edilmekle ve kısıtlamalar getirmekle tehdit edilen biz Suriyeliler eğer Türkiye’deki yüz milyonlarca dolar olduğu tahmin edilen iş gücümüz ve yatırımlarımızı durdurmakla Türkiye’yi tehdit edebilirsek, o zaman Türk kamuoyunun durumu nasıl olacak? Suriyeliler olarak bizim zaaflarımızı kullanıyor ve güçlerini üzerimizde deniyorlarsa artık büyük bir halk olarak güçlü olduğumuz yönleri belirleyip ve onu kullanmamız lazım. Yetti artık. ”
Etiketler: bolu haberler