Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

SONBAHAR ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI DEVAM EDİYOR

SONBAHAR ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI DEVAM EDİYOR
Bolu Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen “Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı” kapsamında Sonbahar şap aşılama takvimi başladı.

HABER: YASİN CELAL TORUN

Tarım ve Orman Bakanlığı önderliğinde yılda iki defa gerçekleştirilen şap aşılamalarının sonbahar dönemi 1 Eylül itibari ile başlarken Bolu’da da yaklaşık 250 bin büyük ve küçükbaş hayvanın aşılamaları tüm hızıyla devam ediyor.

“ŞAP HASTALIĞINDAN KORUNMADA AŞILAMA ÇOK ÖNEMLİ”

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat; “Şap Hastalığı; ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan salgın bir hastalıktır. Özellikle büyükbaş hayvanlarda et ve süt veriminde ciddi kayıplara neden olan, hatta ölümlere sebep olan şap hastalığından korunmada aşılama çok önemlidir. Aşılama hastalığa karşı koruyucu olması yanında, büyükbaş hayvanların sevkleri ve buzağı destekleme işlemleri için de mecburidir. Şap aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine izin verilmez, buzağı desteklemesinden de faydalanamazlar” şeklinde konuştu.

“TÜM BÜYÜKBAŞ HAYVANLARIN AŞILANMASI HEDEFLENMEKTE”

Murat, şap aşılama kampanyası ile tüm hayvanların aşılanmasının hedeflendiğini belirterek; “Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında ilimiz genelindeki büyükbaş hayvanlarda yılda iki dönem halinde uygulanan şap aşılama kampanyasıyla tüm büyükbaş hayvanların aşılanması hedeflenmektedir.  Hayvanların hastalıktan etkilenmemesi ve verim kayıplarının yaşanmaması için hastalıkla ilgili aldığımız tedbirlere tüm üreticilerimizin uyması ve hayvanlarını aşılatmaları üretimin devamlılığı açısından büyük önem arz etmektedir” dedi.

 

Etiketler: bolu haberler