Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

“LAPAROSKOPİK HİSTEREKTOMİ” NEDİR?

“LAPAROSKOPİK HİSTEREKTOMİ” NEDİR?
Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman Doktorları Op. Dr. Bekir Gülaç ve Dr. Çağlar Çetin, Histerektomi (Rahmin alınması) ameliyatı hakkında bilgiler verdi.

Haber: Aslı Akış

Rahim alınması ameliyatlarının hangi sebeplerden dolayı yapıldığı, Laparoskopik Histerektomi yöntemi ve Laparoskopik Histerektomi yararları ve avantajları konusunda açıklamada bulunan İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Doktorları Op. Dr. Bekir Gülaç ve Dr. Çağlar Çetin, Histerektomi, rahmin (uterus) alınması ameliyatı hakkında merak edilen soruları cevapladılar. Kapalı Rahim alma ameliyatı yani “laparoskopik histerektomi” son zamanlarda jinekolojik cerrahide gündeme gelen en önemli noktalardan bir tanesi olduğuna vurgu yaptılar.

HİSTEREKTOMİ NEDENLERİ NELERDİR?

Op. Dr. Bekir Gülaç, rahim alınması ameliyatlarının hangi sebeplerden dolayı yapıldığını belirterek; “Histerektomi rahim alma ameliyatına verdiğimiz ameliyat adıdır. Rahim alma ameliyatlarını birçok sebepten dolayı yapabiliyoruz. Toplumda en sık gördüğümüz Myom (rahmin düz kasından gelişen iyi huylu urları) halk tabiri ile bildiğimiz ur, anormal kanamalar, anormal kanamalara bizim medikal tedavi uygulamamıza rağmen cevap alamadığımız durumlar, sarkmamlar ve kanser ameliyatları nedenleri ile histerektomi yapıyoruz. Özellikle rahim ağzı, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gibi kanser türlerinde histerektomi (rahim alma ameliyatı) uyguluyoruz” diye konuştu.  

EN SIK YAPILAN AMELİYATLARINDAN BİRİ

3 farklı yolla rahim alma ameliyatları yapılabildiğin ifade eden Gülaç; “Toplumda en sık hastanelerde uygulanan Abdominal Histerektomi dediğimiz sezeryan kesisi gibi bir kesi ile rahim alma ameliyatı, bir diğeri vajinal histerektomi (Vagen yolu ile rahmin çıkarılması) ameliyatları ve son dönemlerde giderek yapılması yayınlaşan ve dünyada sıklığı artan Laparoskopik Histerektomi ameliyatın kısmen veya tamamen laparoskop denilen aletin aracılığı ile yapılması ameliyatını hastanemizde uygulamaya devam ediyoruz. Ayrıca, Laparoskopik histerektomi giderek sıklığı artan yöntemlerden bir tanesi” dedi.

“1,5 YILDA 25 HASTAYA UYGULADIK”

Laparoskopik histerektomi yönteminin artık sıklıkla uygulandığı ve ciddi bir komplikasyon ile karşılaşmadıklarının altını çizen Bekir Gülaç; “Laparoskopik histerektomi dışında hastanemizde uzun yıllardır başka ameliyatlarda yapılabiliyor. Ama laparoskopik histerektomi son 1,5 yılda yaklaşık 25 hastaya uyguladığımız bir yöntem. Bunun üzerinde durmamızın nedeni kapalı rahim alma ameliyatı diye geçen bu ameliyat giderek artış gösteriyor. Türkiye’de daha çok eğitim araştırma hastaneleri ve tıp fakültelerine yapılan bir ameliyat. Biz bu yöntemi kendi devlet hastanemizde artık giderek artan uygulamaya başladık ve devam ediyoruz. Şu zaman kadar ciddi bir komplikasyon ile karşılaşmadık. Hastaların ameliyat sonrası uyumları da oldukça iyi” şeklinde konuştu.

“GELENEKSEL YÖNTEM AMELİYATLARI ÜÇÜNCÜ PLANDA”

Son olarak, “Hastalarımızın Laparoskopik histerektomi dünyada ve Türkiye’de daha sık bir şekilde yapıldığını bilmelerini istiyoruz” diyen Dr. Bekir Gülaç; “Eski geleneksel yöntem dediğimiz karından kesi ile olan ameliyatları biraz üçüncü planda olmaya başladı. Özellikle laparoskopik histerektomi ile ilgili son 1,5 yıldır yapmaya başladığımız bir yöntem. Bu konuda başhekimliğimiz ve il sağlık müdürümüzün oldukça büyük destekleri var kendilerine teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.

LAPAROSKOPİK HİSTEREKTOMİ NASIL YAPILIR?

Dr. Çağlar Çetin, Laparoskopik Histerektomi nasıl yapıldığına dair bilgiler vererek; “Kapalı rahim alma ameliyatı (laparoskopik histerektomi), tıpkı diğer laparoskopik jinekolojik cerrahilerde olduğu gibi karın duvarına 5-10 mm’lik 3 delik açılarak yapılmaktadır. Göbek seviyesinden 1cm’lik bir delik ile kamera ile karın içini gözlemliyoruz. Karının sağ tarafından açtığımız iki küçük delik ile de rahmi dışarı alma işlemini gerçekleştiriyoruz. Yine laparoskopik histerektomi sırasında gerekiyorsa tüplerin ve yumurtalıkların da alma işlemini gerçekleştiriyoruz” dedi.  

“HERHANGİ BİR YAŞ ARALIĞI YOK”

Laparokopik histerektomi uygulanmasında bir yaş aralığı olmadığına dikkat çeken Çetin; “Laparokopik histerektomi’ni uygulamada herhangi bir yaş aralığı yok. Laparoskopik histerektomi ameliyatları daha çok rahim alma ameliyatları olduğu için genç yaşta da böyle bir uygulamayı pek yapmıyoruz. Ancak yumurtalık kistlerinde bir takım başka rahatsızlıklarda genç yaş gurubunda da rahatlıkla uyguluyoruz” diye konuştu.

LAPAROSKOPİK HİSTEREKTOMİNİN YARALARI VE AVANTAJLARI NELERDİR?

Laparoskopik Histerektominin yararları ve avantajlarını da anlatan Dr. Çağlar Çetin; “Kapalı yöntemler rahim alma ameliyatı sonrası karındaş büyük bir kesi olmadığı için kanama, ağrı, hastanın hastanede yatış süresi ciddi anlamda kısalmaktadır.  Kozmetik açıdan büyük bir kesi olmadığı için hastalara çok büyük avantaj sağlamaktadır. Hastalarımız ameliyattan çok kısa bir süre sonra günlük sosyal yaşantısına dönebilmektedir. Ameliyat sonrası hastaların ağrısı olduğu için kullandığımız ilaçlar diğer ameliyatlara göre azalmaktadır. Dolayısıyla maliyete de bir artısı olmaktadır.  Laparoskopi dünya çalında yapılan bir ameliyat. Kapalı ameliyatı bizde yaygın bir şekilde uyguluyoruz. İkinci basamak devlet hastanesinde olmamıza rağmen başarılı bir şekilde yaklaşık son 1 yılda 25 hastaya uyguladık komplikasyonsuz bir şekilde. Hastalarımıza bu ameliyatı öneriyoruz. Desteğini esirgemeyen başhekimimiz ve il sağlık müdürümüze teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.