Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

KORONA VİRÜS KORKUSU TOPLU TAŞIMAYI ETKİLEDİ

KORONA VİRÜS KORKUSU TOPLU TAŞIMAYI ETKİLEDİ
Korona virüs tedbirleri kapsamında okulların tatil edilmesi, vatandaşların kalabalıklardan uzak durmaya özen gösterip toplu taşıma araçlarını tercih etmemesi Bolu’da ulaşım rakamlarını etkiledi. Bolu Kart kullanımında yüzde 75 azalma yaşanırken, özellikle yoğunluğun yaşandığı sabah ve akşam saatlerinde 65 yaş ve üstü yaşlıların binişlerinde yüzde %20 azalma olduğu belirtildi.

Haber: Aslı Akış

Ülke olarak zor günlerden geçilen bu dönemde her yerde tedbir amaçlı uygulamalar gidildi. O tedbirlerden biride her gün binlerce kişinin bindiği Bolu özel halk otobüsleri oldu. Düzenli olarak dezenfekte edilmeye özen gösterilen toplu taşıma araçlarında bir hafta önce günlük ortalama 43 bin yolcunun bindiği otobüslere koronavirüs tedirginliği ve tedbirlerin ardından 11 bin kişinin kullandığı açıklandı. Öte yandan Sağlık Bakanlığının da özellikle vurguladığı 65 yaş gurubunun toplu taşımaya binmesi dikkatlerden kaçmadı.

Bolu Belediyesinden alınan bilgiye göre, Türkiye'de genelinde koronavirüs tedbirlerinin yoğun olarak başladığı tarihten itibaren toplu ulaşım kullanan kişi sayısında düşüş yaşandı. İlde toplu ulaşımı kullanan kişi sayısı 9-15 Mart tarihleri arasında günlük ortalama 43 bin kişi iken 16-21 Mart tarihlerinde 11 bin kişi oldu.

Bolu'da 9-15 Mart tarihleri arasında 65 yaş üzeri 3 bin 700 kişi toplu ulaşımı kullanırken, 16-21 Mart tarihlerinde ise bin 700 kişi kullandı. Ayrıca ticari taksilerde bu oran %15, şehirlerarası nakliye yapanlarda  %10 olarak bildirildi. Önümüzdeki birkaç hafta içinde toplu kullanım oranlarında düşüşün devam etmesi bekleniyor.