Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

İÇME SUYUNDAN ETKİLENEN 52 KİŞİNİN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

İÇME SUYUNDAN ETKİLENEN 52 KİŞİNİN TEDAVİSİ SÜRÜYOR
Bolu Valisi Erkan Kılıç, merkeze bağlı Yuva köyünde içme suyundan kaynaklı kusma ve bulantı şikayetiyle hastaneye başvuran, aralarında çocukların da olduğu 112 kişiden 52'sinin tedavisinin devam ettiğini bildirdi.

Kılıç, makamında gazetecilere, zehirlenme şüphesinin ilk olarak tespit edildiği 16 Temmuz'dan itibaren gün gün sayılarda artış olduğunu ancak son günlerde vaka sayılarında azalma görüldüğünü söyledi.

Zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan bazı vatandaşların tedavilerinin devam ettiğini aktaran Kılıç, "Şu an itibarıyla sağlık kurumlarına başvuran hasta sayımız 112. Bunların 52'si ilimizde ve civar illerdeki hastanelerde tedavi altında. 60 hastamız da taburcu edildi. Şu an itibarıyla hayati tehlikesi olan hastamız yok." diye konuştu.

“ÇOCUKLARIN DURUMLARINDA İYİLEŞMELER VAR”

Kılıç, İl Özel İdaresi, Sağlık Müdürlüğü ve Valiliğin diğer birimlerinin ivedi bir şekilde olaya müdahale ettiğini vurgulayan Kılıç, "İlk başta bu suyun kullanılmaması noktasında uyarılar yapıldı. Depoların temizliği yapıldı. Bunun yanında bütün depoların temizliğini yapma kararı aldık. Kaymakamlıklarımız, İl özel İdaresi ve sağlık kuruluşlarımızla aynı zamanda diğer depolarımızı da temizliyoruz. Ben sabah da hastanedeydim. Çocuklarımızı ve büyük hastalarımızı ziyaret ettim. Çok şükür onların durumlarında iyileşmeler var. Çocuklar insanlar gülmeye başlamış. Bu da bizi memnun ve mutlu etti. Sanıyorum diğer hastalarımız da kısa sürede tedavi olacaklardır. Evlerine ulaşacaklardır." dedi.

“KESİN SUDAN KAYNAKLANDI”     

Hastalığın sebebinin belirlenmesi çalışmalarının da devam ettiğine değinen Kılıç, "Bu hastalığa sebebiyet veren bulgularla alakalı da burada su kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Bu kesin sudan kaynaklandı. Onların numuneleri de alınıyor. Ama burada başka bir karışım veya farklı bir şeyden su etkilenmiş olabilir mi o noktada araştırmalar devam ediyor. Biz bununla ilgili olarak şu aşamada bütün köyümüzde gerekli tedbirler alınmış sağlık yönünden." ifadesini kullandı.

“İDARİ VE ADLİ SÜREÇ BAŞLADI”   

Kılıç, bugün içinde köyse kontrollü olarak su vermeye başlayacaklarını da ifade ederek, "Bu suların da tahlilleri yapılacaktır. Çok şükür şu anda gidişat iyiye doğru gidiyor. Ama çevre illerde diyaliz gören çocuklarımız var. İnşallah onlar da kısa sürede diyalizden de kurtulurlar ve evlerine ulaşırlar. Ayrıca idari ve adli süreç başladı. Onunla ilgili hem valilik olarak hem de adli süreçte başladı. Adliye kendi araştırmalarını yapıyor. Bizler de kendi araştırmalarımıza başladık. Onlar devam ediyor. Onun sonucunu da göreceğiz." diye konuştu.

“TAHLİLLERİN SONUÇLARI KISIM KISIM ÇIKIYOR”

Hastalığın ilk görülmeye başladığı günden bu yana sulardan alınan numunelerin sonuçlarının çıkmaya başladığına da değinen Kılıç, "Tahlillerin sonuçları kısım kısım çıkıyor. Ama burada net tabloyu görmemiz lazım. Orada sudaki bu mikrobun tam neden kaynaklandığını görmemiz lazım. Bunun için şu aşamada tahlil sonuçlarını söylemek için erken. Ama sudan kaynaklanan bir bulaşıcı ondan bu hastalığın çıktığını düşünüyoruz." dedi.
Etiketler: bolu haberler