Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

"HALK, YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR..."

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkan Vekili Mehmet Akça, 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen ekonomik kriz ve zamları konu alan basın açıklamasında “Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor” dedi.

Haber: Aslı Akış

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkan Vekili Mehmet Akça, ekonomik kriz ve son dönemde artan zamlara ilişki parti binasında basın açıklaması yaptı. Toplantıda CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Ersan Türkoğlu, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Güldane Şahin, il başkan yardımcıları, İl Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları ile çok sayıda partili vatandaş eşlik etti.

“YAŞADIĞIMIZ EKONOMİK KRİZİN ŞİDDETİ ARTTI”

“Ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçiyoruz” diyen Akça, milyonlarca insanın açlık sınırında yaşadığına dikkat çekti. Akça; “Tam üç yıl önce, 2018 yılının Temmuz ayında, ucube tek adam rejiminin resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte, yaşadığımız ekonomik krizin şiddeti arttı. Kriz vatandaşlarımızın canını daha çok yakar hale geldi. Şahsım hükümetinin, halkı COViD-19 salgınıyla mücadelede yalnız bırakmasının ardından da bu kriz tam bir buhrana dönüştü. Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor.

Halkımız bu sorunlarla boğuşurken, Saraylarından ülkeyi yönetenler, milyonların sırtına yeni yükler bindiriyor. Erdoğan’ın Şahsım Hükümeti, miting meydanlarında “Temmuz ayında ekonomi şahlanacak" demişti ama Temmuz ayıyla beraber zam yağmuru hızlandı. Anlaşılan o ki, şahlanan yine milyonlar değil, bir avuç imtiyazlı insan olacak. Çünkü Saray halkın gerçeklerine ve ihtiyaçlarına tamamen sırtını dönmüş durumda” şeklinde konuştu.

“BOZUK DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ!”

1 Temmuz itibariyle yapılan zamlara işaret eden Akça; “1 Temmuz itibariyle elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG’ye 60 kuruş, öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam yapıldı. Son zamlarla birlikte, sene başından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam uygulanmış oldu. Ucube tek adam reiiminin yürürlüğe girdiği günden bugüne elektrik faturaları 8 kez, doğalgaz faturaları da 13 kez zamlandı. İktidarın kurduğu bu bozuk düzen, vatandaşa sadece açlık, işsizlik ve zam getirdi. Biz bu bozuk düzeni değiştireceğiz. Demokratik hukuk devletine son verip yerine Şahsım hükümetini koyanların kurduğu bu düzeni değiştireceğiz” dedi.

“MAZOT, GÜBRE, ELEKTRİK PAHALANACAK!”

TÜİK`in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyonun yüzde 17.53 ile son 2 yılın zirvesine yükseldiği belirten Mehmet Akça; “Saray reiiminin, halkın sırtına yüklediği büyük yük ve ağır ekonomik yıkım, TÜİK' in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile görülüyor. TÜİK’in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 1 7.53 ile son 2 yılın zirvesine yükseldi.

Üreticinin maliyetleri ise yıllık yüzde 42.89 artışla son 32 ayın zirvesinde. Bütün bu gelişmeler, Saray rejiminin yarattığı yıkımın, halkın sırtına yeni yükler bindireceğinin de işareti. Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark, bir süre sonra artan maliyetlerin tüketiciye yüksek enflasyon olarak döneceğini gösteriyor. Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında sürekli değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçimizin, üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi. Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak... Bunun üzerine bir de son zamlar önümüzdeki aylarda enflasyona yansıyacak. Açık olan bir şey var oda saray rejiminin kurduğu düzen vatandaşın hayatını daha pahalı daha yaşanamaz hale getirecek” ifadelerini kullandı.

“SARAY YİNE KURNAZLIK PEŞİNDE!”

Ülkedeki düzenin değişmesi gerektiğini dile getiren Akça; “Saray rejimi bir yandan da yeni kurnazlıklar peşinde. Emeklilere, memurlara, kamu işçilerine verilecek enflasyon farkları Ocak-Haziran verileriyle belirlenmesine rağmen zamlar Temmuzda geldi. Hayat pahalılığı almış başını giderken, milyonlarca memurun ve emeklinin maaşlarına yapılacak enflasyon zammı sadece yüzde 8.45 oranında kalacak. Kamu işçilerinin alacağı zam bu oran etrafında belirlenecek.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE BU DÜZENE MAHKUM DEĞİL!”

Ekonomik krizin derinleştiğini de belirten Mehmet Akça;  “Yurttaşlara porsiyon küçültün diyen saray, vatandaşın lokmasına dahi göz dikti. Hayat pahalılığıyla, işsizlikle, yoksullukla, borçlulukla, açlıkla mücadelede iktidar tarafından yalnız bırakılan halk; ucube tek adam rejimin yükünü artık kaldıramıyor. Şahsım düzeni devam ettiği müddetçe fakirleşmeye, yoksullaşmaya, geçim sıkıntısı yaşamaya devam edeceğiz. İktidarın siyasi ve ekonomik tercihleri bize bunları yaşamayı dayatıyor. Ama Türkiye bu düzene mahkum değil.

“KAYNAKLARI HALK YARARINA KULLANACAĞIZ!”

Bu kötü gidişi biz değiştireceğiz. Türkiye’nin bütün bu sorunlarından kurtulabilmesinin yolu iktidar değişikliğinden geçiyor. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, tek adam rejimine son verip halkın iktidarını kuracağız. Halkı zenginleştirecek olan hayat pahalılığına son verecek olan güçlendirilmiş parlamenter demokrasiyi kuracağız. Vatandaşa hesap vermeyi temeline alan demokratik hukuk devletini kurup kamu kaynaklarını halk yararına kullanacağız.

“BİZ HAZIRIZ!”

Bizleri, meclise gönderdiğiniz fezlekeleriniz, tehditleriniz, zorbalıklarınız korkutamaz. Sayın genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi zerre kadar çekinmiyoruz. Bu ülkede hep birlikte mutlu ve müreffeh bir yaşam süreceğiz. Biz hazırız. Türkiye’yi yönetecek kadrolar hazır. Türkiye artık kendisini yeniden kuracak. Yeni bir iktidar ve güçlendirilmiş parlamenter demokratik bir sistem için sabırsızlanıyor. Halkımızın bu sabırsızlığına karşılık vermek için, hiç vakit geçirmeden hemen erken seçim istiyoruz.” dedi. 
Etiketler: bolu haberler