Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

GIDA İSRAFININ ÖNLENMESİ İÇİN BOLU’DAN 862 SÖZ

GIDA İSRAFININ ÖNLENMESİ İÇİN BOLU’DAN 862 SÖZ
Tarım ve Orman Bakanlığı, Dünya genelinde çevre ve sürdürülebilirlik konusunda en çok imza toplanan çevrimiçi kampanya çalışması başlattı. 2 milyon söz arayan Bakanlığa, Bolu’da 862 söz verilirken, en çok söz 47 bin 384 ile İstanbul’dan geldi.


Haber: Aslı Akış

DÜNYA GENELİNDE BİR REKOR DENEMESİ BAŞLATTI

Türkiye’de gıda kayıpları ve israfının önlenmesi, azaltılması ve yönetimine ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı daha önce çeşitli eylem planları hazırladı ve ilgili kurumlara gönderdi. Vatandaşların da gıda kayıpları ve israfının önlenmesi amacı ile Dünya genelinde bir rekor denemesi başlattı. Çevre ve sürdürülebilirlik konusunda en çok imza toplanan çevrimiçi imza kampanyası kapsamında vatandaşlar www.sofranasahipcik.com adlı siteye girip bulundukları şehirler için imza atabiliyor. Sistem imzanın ardından söz veren her bir vatandaşa, “Her lokmanın ve her yudumun kıymetini bileceğime, gıda kaybı ve israfını ve olumsuz çevresel etkilerini önlemek için kendi adıma var gücümle sorumluluk alacağıma, yiyecek ve içecekleri ihtiyacım kadar alıp, bilinçli tüketip, israf etmeyeceğime, söz veriyorum” şeklinde de bir sertifika düzenliyor.

EN ÇOK İSTANBUL, EN AZ TUNCELİ’DEN SÖZ ALINDI

Yapılan oylama sistemine Türkiye nüfusunun en kalabalık şehri olan İstanbul’dan katılım geldi. 47 bin 384 kişi kampanyaya katılım sağlayarak söz verirken, en az katılım ise 170 kişi ile Tunceli oldu. Bolu ise 862 sözle kampanyaya destek verdi. Nüfusa oranla en çok söz veren iller arasında ise Bolu 42.77 puan sıralamada yerini aldı.

TOPLAM BAĞIŞ 225 BİN 156

Tarım ve orman bakanlığının başlattığı kampanyaya ilk haftada 225 bin 156 imza toplandı. Kampanyanın yüzde 10 bulunurken ilerleyen zamanlarda söz sayısının artması bekleniyor. 

Etiketler: bolu haberler