Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

“GEZİ TUTSAKLARI SERBEST BIRAKILSIN!”

“GEZİ TUTSAKLARI SERBEST BIRAKILSIN!”
Bolu Emek ve Demokrasi Platformu Gezi Direnişinin 9. yıl dönümü nedeniyle “Karanlık Gider, Gezi Kalır! Gezi Tutsakları Serbest Bırakılsın” başlığıyla basın açıklamasında bulundu. “Demokrasi ve özgürlük taleplerimizi yükseltmeye kararlıyız” dediler.

Haber: Aslı Akış

Bolu Emek Demokrasi Platformu bileşenleri  “Karanlık gider Gezi kalır, hepimiz oradaydık” afişi açarak Kardelen meydanında bir araya geldi.  “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” ve “Gezi halktır, yargılanamaz” sloganlarının atıldığı açıklamada platform adına açıklamayı okuya Serdar Koçyiğit, Eşitliğin, özgürlüğün, barışın, laikliğin, dayanışmanın, insanca ve ekolojik bir yaşamın hâkim olduğu bir ülke için mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.

“GEZİ DİRENİŞİNİN ÜZERİNDEN 9 YIL GEÇTİ”

Gezi Direnişinin 9. yıl dönümü için bir araya geldiklerini belirten Serdar Koçyiğit, Baskıya ve zulme karşı gelişen ülkemiz halk hareketleri tarihine altın harflerle yazılan, en barışçıl, en demokratik direnişin, Gezi Direnişinin üzerinden 9 yıl geçti. İstanbul’un yeşil alanlarından birisinin daha betonlaştırılmasına karşı çıkanlara reva görülen amansız şiddete duyulan tepki milyonların ekolojik bir yaşam, eşitlik, özgürlük, laiklik, adalet ve demokrasi talebi ile birleşerek o ağaçların yeşeren dalları gibi kısa sürede tüm ülkeyi sardı” diye konuştu.

“KARDEŞLİĞİ TEMEL ALAN BİR TOPLUMSAL DİRENİŞE, GEZİ’YE İMZA ATTILAR”

“Yıllardır süren antidemokratik ve baskıcı ortamda bu ülkede yaşayan milyonlar yaşam alanlarına ve yaşam tarzlarına dönük saldırılarla karşı karşıya kaldı” diyen Koçyiğit; “Kaç çocuk sahibi olacaklarından, çocuklarını hangi okullara göndereceklerine, nasıl giyinip ne yiyip içeceklerine kadar yaşamlarının her hücresine müdahale edilen, en temel sendikal hakları tek tek ellerinden alınan milyonlar kölece çalışma koşullarına “yeter artık” diyerek omuz omuza verdiler. Demokrasiye, adalete, özgürlüğe susamış her yaştan, her kimlikten, her düşünceden, her inançtan, her meslekten milyonlar dayanışmayı, karşılıklı saygı ve sevgiyi, kardeşliği temel alan bir toplumsal direnişe, Gezi’ye imza attılar.” İfadelerini kullandı.

“GEZİ HEP YAŞAYACAK”

Serdar Koçyiğit, milyonların demokrasiye, adalete, özgürlüğe, insanca yaşamaya olan özlemi sürdükçe Gezinin hep yaşayacağına işaret ederek;  “Astığı astık, kestiği kestik” Tek Adam Rejimi farklıkları zenginlik olarak gören, hiç kimseyi ötekileştirmeyen, dışlamayan Gezi’nin değerlerine, demokrasi, özgürlük, adalet, eşitlik talebine adeta savaş açtı. Olmadık yalanlara, iftiralara sığındılar. Bir toplumsal direnişten gizli örgüt, darbe senaryosu çıkarmaya çalıştılar. Çünkü daha da otoriterleşmek ve OHAL’e varacak yeni bir süreci başlatmak için yalana, hileye,  gerekçelere, senaryolara ihtiyaçları vardı. Askeri darbelerden alışık olduğumuz hazırlıklara benzer kendi sivil darbelerinin ön hazırlıklarını yapıyorlardı! Dava açtılar. Olmadı. Yargılananların tümü beraat etti. Yargıya müdahale ettiler, aynı iddianame ve iddialarla bu kez müebbetler, onlarca yıllık cezalar verdiler. Çünkü muktedirler hükmünü vermişti, bu topraklarda “ayakların baş olmasına izin verilmeyecekti”! Ancak ne yaparlarsa yapsınlar milyonların eseri Gezi’yi hafızlarımızdan silmeye, Gezi’nin değerlerini, ruhunu yok etmeye güçleri yetmedi, yetmeyecek! Milyonların demokrasiye, adalete, özgürlüğe, insanca yaşamaya olan özlemi sürdükçe de yetmeyecek, Gezi hep yaşayacak.” şeklinde konuştu.

“GEZİ’Yİ VE GEZİ TUTSAKLARINI BİR KEZ DAHA SELAMLIYORUZ”          

Gezi Direnişi sırasında hayatını kaybedenlerin isimlerini tek tek okuyarak anan Serdar Koçyiğit; “Eşitliğin, özgürlüğün, barışın, laikliğin, dayanışmanın, insanca ve ekolojik bir yaşamın hâkim olduğu bir ülke için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Gezi sürecinde aramızdan koparılan Berkin Elvan’ın, Ethem Sarısülük’ün, Ali İsmail Korkmaz’ın, Abdullah Cömert’in, Medeni Yıldırım’ın, Hasan Ferit’in, Ahmet Atakan’ın, Mehmet Ayvalıtaş’ın anıları önünde saygıya eğiliyoruz. Milyonların Demokrasi, Eşitlik, Adalet Mücadelesinin Eseri Gezi’yi ve Gezi tutsaklarını bir kez daha selamlıyoruz! Bu daha başlangıç mücadeleye devam! karanlık gider gezi kalır!” dedi. 
Etiketler: bolu haberler