Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

GEREDE KAYMAKAMLIĞINDA GERGİN ANLAR

GEREDE KAYMAKAMLIĞINDA GERGİN ANLAR
Bolu'nun Gerede ilçesine bağlı Yeşil Vadi Köyü'nün hazine arazilerinin ihaleye çıkması köydeki hanelerin isyanına sebep oldu.


İlimiz Gerede İlçsine bağlı Yeşil Vadi köyü sınırları içerinde bulunan arazinin ihale ile kiraya verilmesi köylülerin tepkisine sebep oldu. . Yeşilvadi köyü sakinleri yüzyıllardır atalarından miras olarak kalan hayvanlarını otlattıkları ve mera olarak kullandıkları arazilerin hazine tarafından satılarak kiraya verilmesine tepki gösterdi.Cuma günü  Gerede Kaymakamlığı Mal Müdürlüğü Milli Emlak Şefliği tarafından gerçekleşen  taşınmazların kiraya verilme ihalesinde, Yeşilvadi köyü sakinleri ihale salonun önünde protesto yaptı.Tansiyonların yükseldiği dakikalarda kalabalığı  güvenlik güçleri kontrol altına aldı.
Yeşil Vadi Köyü adına ihaleye giren Yeşilvadili işadamı Metin Apaydın yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Bizler köy olarak yüzyıllardır burada hayvanlarımızı otlatıyoruz, hazinenin satacak başka yeri kalmadı mı da köylünün otlak meralarına göz dikti. İhale başlar başlamaz komisyon zaten esas ve kuralların dışına çıktı, örneğin ihale saatinden sonra ihaleye bazı katılımcılar iştirak etti, bunlar KİK kurallarına aykırıdır. Bizler köyümüzün kendi otlaklarının köylünün elinden alınarak başka iştirakçilere para karşılığı verilmesinden şikâyetçiyiz, vatandaşlarımız otlakları elinden alındığı zaman nasıl geçimini sağlayarak hayvancılık faaliyetlerini sürdürebilecekler, zira Yeşilvadi’nin ana geçim kaynağı büyük ve küçükbaş hayvancılıktır, buda hükümetimizin bir ayıbıdır ve derhal bu yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
Ayrıca Apaydın ihalenin iptali için gerekli mercilere hukuki başvuruda bulunacaklarını beyan ederek, kendi köylülerinin bu alanda yatırım yapabilecek güçleri olduğunu, önceliğin Yeşil Vadili vatandaşlara verilmesi gerektiğini belirtti.
 Haber : Melih Mermer