Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

“DİZ ÇÖKMEYEN GENÇLERİMİZİN YANINDAYIZ”

“DİZ ÇÖKMEYEN GENÇLERİMİZİN YANINDAYIZ”
Bolu Emek Demokrasi Güçleri, Boğaziçi Üniversitesi’ne, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle atanan Rektör Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilerin gözaltına alınmasına ilişkin tepki gösterdi ve öğrencilerin serbest bırakılmasını istedi.

Haber: Aslı Akış

Bolu Emek Demokrasi Güçleri, Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamasıyla başlayan sürece dair İzzet Baysal Caddesi İzzet Baysal Anıtı önünde basın açıklaması düzenledi. Yaşanan olayların, demokratik üniversite sisteminin katılımcı bir süreç dahilinde yeniden düşünülmesi gereğini bir kez daha gösterdiği belirtilen açıklamada, gözaltına alınan ve tutuklanan tüm öğrencilerin serbest bırakılması ve üniversitelerin çoğulcu sesine kulak verilmesini talep edildi.

Topluluk adına açıklamayı yapan Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, “Kumpasçıların, haksızlıkların, tehditlerin ve nefret söylemlerinin karşısında diz çökmeyen gençlerimizin yanındayız! Boğaziçi Üniversitesi, öğrencisiyle, akademisyeniyle, idari ve teknik personeliyle siyasal tarihimizin sayfalarından silinmeyecek bir duruş sergiliyor” dedi.

“GENÇLER KORKU DAĞININ ZİRVESİNE TAHT KURANLARIN KARŞISINDA DİZ ÇÖKMÜYOR”

Gezici,  özgürlükçü ve demokratik bir öğrenme iklimini talep eden öğrencilerin sabırla ve sebatla demokratik tepkilerini gösterdiğine işaret ederek; “Rektörlerin atanarak değil seçimle gelmesini savunan; yöneticilerinde intihali, itaati ve yalanı değil liyakati görmek isteyen; tek tipçi, baskıcı ve kontrolcü bir öğrenme ortamı yerine eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir öğrenme iklimini talep eden üniversiteli gençler sabırla ve sebatla demokratik tepkilerini gösteriyor, taleplerini dile getiriyorlar.

Her rengi eşit gören, rengarenk enerjileri ile özgürlüklerini ve nitelikli eğitim hakkını savunan gençler, korku dağının zirvesine taht kuranların karşısında diz çökmüyor! Yeni rejimin sahipleri ise YÖK, medya, diyanet ve polis eliyle demokrasi isteyen gençlere kumpas kurmaya, onları gözaltına almaya ve tutuklamaya devam ediyor!” ifadelerini kullandı.

“ORTADA BİR SUÇ VARDIR”

“İktidar kamplaştırma ve düşmanlaştırma siyasetinden vazgeçmelidir” diyen Gezici; “Belirtmek isteriz ki asıl sorun kamuoyuna sunulduğu gibi kutsala yapılan bir saygısızlık değildir. Asıl sorun, düşünce ve ifade özgürlüğünü sadece kendileri için bir özgürlük sanan siyasi iktidar temsilcilerinin, demokrasiden, demokratik tartışma kültüründen ve üniversite fikrinden bihaber olmalarıdır.

Ancak, ortada bir suç vardır! Bu suç, LGBTİ+ bireylerin temel hak ve özgürlüklerini yok sayan ve yaşam haklarını tehdit edenlerin işlediği nefret suçudur. İktidar uzun zamandan bu yana siyaseten baş edemediği her konuyu, toplumun dini ve milli hassasiyetleri kullanarak, toplumun bir kesimini diğer kesimlerine karşı kışkırtarak çözümlemeye çalışıyor. Bu tehlikeli kamplaştırma ve düşmanlaştırma siyasetinden vazgeçilmelidir” şeklinde konuştu.

“TÜM GENÇLER SERBEST BIRAKILSIN”

Gözaltına alınan bütün öğrencilerin serbest bırakılmasını gerektiğine vurgu yapan Gezici; “Emek ve demokrasi güçleri olarak; demokratik tepkileri ve talepleri nedeniyle tutuklanan, gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden  ve bugün ülkenin her yerinde dayanışma mesajı vermek isterken gözaltına alınan tüm gençlerin hızla serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu.

“KAYYUM REKTÖR MELİH BULU DERHAL İSTİFA ETMELİDİR”

Gezici açıklamasının sonunda, emekten, demokrasiden, barıştan ve laiklikten yana herkesi gençlere, akademiye ve üniversitelere sahip çıkmaya davet ettiklerinin altını çizerek;  “Siyasi iktidarın;  Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin demokratik taleplerine kulak vermeli, atanmış Kayyum Rektör Melih Bulu derhal istifa etmelidir.

“BAŞIMIZI EĞMİYORUZ! AŞAĞI BAKMIYORUZ”

Emekten, demokrasiden, barıştan ve laiklikten yana herkesi gençlerimize, akademiye ve üniversitelere sahip çıkmaya davet ediyoruz.  Rektörlerin üniversite bileşenlerinin iradesiyle seçilmesini engelleyen düzenlemenin değiştirilmesi için TBMM’de grubu bulunan siyasi partileri sorumluluğa davet ediyoruz! Başımızı eğmiyoruz! Aşağı Bakmıyoruz” dedi.
Etiketler: bolu haberler