Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

DİŞ EKSİKLİĞİ VE DİŞ ESTETİĞİ OPERASYONLARINDA NELER YAPILIYOR?

DİŞ EKSİKLİĞİ VE DİŞ ESTETİĞİ OPERASYONLARINDA NELER YAPILIYOR?
Bolu Zirve Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği diş hekimi Sait Samed Bulut, Diş eksikliği ve diş estetiği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Bolu Zirve Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği diş hekimleri Sait Samed Bulut, diş eksikliği ve diş estetiği ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.  

Açıklamalarında ilk olarak diş eksikliğine değinen Diş hekimi Bulut, “Diş eksikliklerini gidermek için günümüzde diş hekimliğinde birçok yöntem vardır. Bunlardan en sağlıklı ve doğru olanı diş eksikliklerinin konumu, sayısı, diğer dokuların durumu ve genel sağlık durumunuz göz önüne alınarak hastayla birlikte hekiminiz tarafından karar verilir. Eğer ağızda az sayıda diş eksikliği varsa destek dişlerin kesilip(küçültülüp), birbirine bağlanmasıyla sabit diller yapılabilmektedir. Yine az sayıda diş eksikliğinde kemik miktarı yeterliyse yan tarafındaki dişlere zarar vermeden implant seçeceğini de sunabiliyoruz” dedi.

“TAM PROTEZ YAPILABİLİR”
Diş eksikliğini gidermek için ne yapılması gerektiği hakkında bilgi veren Bulut, “Diş eksikliği fazla ise yarım ya da tam damak hastanın sağlık durumu elverirse yine implant seçeceğini sunuyoruz. Ağızdaki tüm dişler kaybedilmişse tam protez yapılabilir. Eğer hastanın çene kemiği implant için yeterliyse implant yerleştirilerek yapılan ve bunlardan destek alınarak hazırlanan tam protezler hastaya kendi dişleriyle çiğniyormuş hissi vermek vermekte olup bu sebeple sıklıkla tercih etmekteyiz” diye konuştu.

“DİŞ ETİ ESTETİĞİ DE ÖNEMLİ BİR FAKTÖRDÜR”
Açıklamalarında diş estetiği hakkında da açıklamalarda bulunan Diş hekimi Bulut, “Özellikle ön dişlerimizde oluşan yapısal bozukluklar (çapraşıklık, diş arası boşluğu, diş boyutu bozukluklar, renksek bozukluklar) ya da sonradan oluşan çürüksek kaynaklı problemleri estetik dolgularla çözebiliyoruz. Estetik problemi olan hastalarımızda yaprak kron (laminate), zirkonyum kaplama ya da metal destekli kaplama seçeneklerinden hastaya uygun olanı planlanır. Hastalarımızda gülümserken diş eti estetiği de önemli bir faktördür. Diş etlerimizde oluşan problemler, diş etinin sağlıklı pembe renkli dokusunun kaybedilerek kırmızı, şiş, kanamalı bir yapıya dönmesine sebep olabilir. Diş eti estetiği açısından bu durumları da tedavi ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bulut, “Diş renginin belirli bir bölgede veya tümüyle hastayı rahatsız edecek şekilde olması problem teşkil etmektedir. Böyle bir durumda önce dişin üzerindeki lekelerin çıkarılması işlemi yapılarak dişin kendi rengini ortaya çıkarıyoruz. Daha sonra hastamızın istediği tona kadar seans seans beyazlatmaya başlıyoruz” ifadelerini kullandı.