Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

CUMHURBAŞKANI ONAY VERDİ

CUMHURBAŞKANI ONAY VERDİ
Geredeli âlimlerden Yusuf Şengönül’ün öldüğünde, vefatı sonrası Aşağı Tekke Camii’nde bulunan Türbeye gömülmesine Cumhurbaşkanı tarafından onay verildi.

Geredeli âlim Yusuf Şengönül hocanın kendi isteği doğrultusunda defnedilmek istediği yer talebi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Gerede’de Cumhuriyet tarihinde bir ilk olan onay izni, sağlığında vefatı halinde Türbeye gömülmesine verilen Cumhurbaşkanlığı onayı ile tarihe geçti.

35 yıl imamlık yaptığı, 80 yıldır hizmet ettiği Cami ve Türbeye gömülecek olan Yusuf Şengönül hoca şuanda 100 yaşında. Gerede’de ömrünü din hizmetlerine adamış Yusuf Şengönül, 2018 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftasında tüm eserlerini Gerede Müftülüğü Kütüphanesine bağışlayarak gelecek nesillere de örnek teşkil etmişti. Ayrıca Diyanet TV Asırlık Çınarlar programında Yusuf Şengönül ile ilgili belgesel hazırlayarak yayınladı.

Sağlığında bu talebi kabul edilen nadir insanlardan biri olan Geredeli âlim Yusuf Şengönül hocaya Cumhurbaşkanlığı tarafından gelen 1907 sayılı karar yazısında şu ifadelere yer verildi; “Yusuf Şengönül’ün vefatı halinde Bolu ili, Gerede ilçesi, Seviller Mahallesinde bulunan Aşağı Tekke Camii haziresine defnedilmesine, 1592 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 211.maddesi gereğince izin verilmiştir” ifadelerine yer verildi.