Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

CEZAEVLERİNİN PERSONELİ İZOLE EDİLEN YURTLARDA KALACAK

CEZAEVLERİNİN PERSONELİ İZOLE EDİLEN YURTLARDA KALACAK
Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, kentteki ceza infaz kurumlarında görevli personelin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında evlerine gitmeyeceklerini, izole edilen yurtlarda kalacaklarını duyurdu.

Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, yaptığı açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yeni tip koronavirüse karşı ciddi bir mücadele yürütüldüğünü, ceza infaz kurumlarında da her türlü önlemin alındığını söyledi.

Sosyal medyada halkı tedirginliğe sevk edici, doğru olmayan, yanıltıcı bilgilerin paylaşıldığına dikkati çeken Yaman, sürecin başından itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri, Adalet Bakanlığının talimatları doğrultusunda tüm ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutukluların bilgilendirildiğini kaydetti.

Ayrıca koğuşların tamamına çamaşır suyu, el dezenfektanı, sabun gibi temizlik malzemelerinin dağıtıldığını belirten Yaman, hijyen koşullarını sağlama adına ellerinden geleni yaptıklarını bildirdi.

Bu süreçte kurumda görevli personelle ilgili tedbirleri de artırdıklarını vurgulayan Yaman, kuruma girişlerde ateş ölçer kullanıldığını, personelin maske ve eldiven taktığının altını çizdi. 

Önder Yaman, tedbirler kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan iki öğrenci yurdunun Bolu Valiliğince cezaevi personeline tahsis edildiğiniifade ederek “Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyesi üzerine Adalet Bakanlığının talimatıyla ceza infaz kurumlarında 15'er günlük dönemler şeklinde vardiya sistemine geçtik. Cezaevi personeli, dış dünyadan izole bir şekilde iki öğrenci yurdunda kalarak evlerine gitmeden nöbet hizmetlerini yerine getirecek. İzole personelin ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için de idari izinde olan personel arasından vefa destek grupları oluşturduk. Hiçbir personelde ya da hükümlü ve tutuklumuzda Kovid-19 belirtisi ya da rahatsızlığı yok, hem personele hem de cezaevinde kalan hükümlü ve tutuklulara bu hastalığın bulaşmaması için böyle bir uygulamaya geçtik” şeklinde konuştu.