Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

ÇAYIR TIRTILI MÜCADELESİNDE BAŞARI SAĞLANDI

ÇAYIR TIRTILI MÜCADELESİNDE BAŞARI SAĞLANDI
İklim değişikliğine bağlı olarak ülkemizde özellikle ayçiçeklerinde önemli zarar yapan çayır tırtılını kontrol ve denetim faaliyetlerinde önemli bir mesafe kat edilirken zararlı kontrol altına alındı.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat;

“Çayır tırtılının geçtiğimiz günlerde İlimizde 3 ilçede görülmesiyle birlikte üreticilerimizle organize bir şekilde hareket edilerek hızlı ve zamanında ilaçlama sağlanmıştır. Hızlı ve zamanında uygun ilaç kullanımıyla 3 ilçemizde birkaç parselde görülen çayır tırtılı kontrol altına alınmıştır. Bilindiği üzere zamanında müdahele edilmediği takdirde önemli ekonomik kayıplara yol açan hele ki içerisinde bulunduğumuz dönem içinde stratejik değere haiz yağlık ayçiçeği tarlalarımızda önemli zararlara yol açabilecek bir zararlıdan bahsediyoruz.

Ayrıca İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli teknik personellerimizce kontrol çalışmaları aralıksız sürdürülmektedir. Bu zararlı ile mücadele kapsamında üreticilerimizin zarar görmemesi için bilgilendirmeler yapılmakta olup, tespit edilen bulaşık yerlerde vakit kaybetmeden ilaçlı mücadele yapılması sağlanmaktadır.

Bunun yanında arıların zarar görmemesi açısından duyurular yapılmaktadır. Konu ile ilgili takip ve çalışmalar tüm ilçelerimizde devam etmektedir.

Bakanlığımız Gıda Kontrol Genel Müdürlüğümüzden de Bolu ve Sakarya bölgesine bakan meslektaşlarımızla birlikte ayçiçeği ve enginar bahçelerinde ilaçlama sonrası değerlendirme kontrolleri yapılmıştır” dedi.
Etiketler: bolu haberler