Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

BOLU’NUN SÜT ÜRETİCİLERİNE DEZENFEKTAN DESTEĞİ

BOLU’NUN SÜT ÜRETİCİLERİNE DEZENFEKTAN DESTEĞİ
Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, süt üreticilerine sağlanan dezenfektan desteğiyle ilgili; “2021 yılı verilerine göre ilimizde yıllık ortalama 65 milyon litre süt üretimi gerçekleşmiştir. Üreticilerimize yaklaşık bir yıl yetecek miktarda temin edilen dezenfektan ile süt hayvanlarımız maliyeti daha düşük olan koruyucu hizmetten faydalanmış olacaktır” dedi.

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan proje ve İl Özel İdaresince sağlanan %100 destek ile ilimiz süt üreticilerine 105.000 TL bütçe ile 1.250 adet sağım makinesi için dezenfektan ve kullanımına dair broşür dağıtımı gerçekleştirildi.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat, “2021 yılı verilerine göre ilimizde yıllık ortalama 65 milyon litre süt üretimi gerçekleşmiştir. Bu üretime işletme içi tüketim, masitis gibi meme hastalıkları etki etmektedir.

“MASTİTİSE KARŞI KORUYUCU VE ÖNLEYİCİ HİJYEN ÇALIŞMALARI ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR”

Süt hayvancılığının en önemli sorunlarından biri olan mastitise karşı koruyucu ve önleyici hijyen çalışmaları önem arz etmektedir. Mastitise yakalanan bir işletmede min. %25 verim kaybı yaşanmakla birlikte bu oran hastalığın seyrine göre artabilmektedir. Bu bağlamda İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüz Veteriner Hekimleri tarafından koruyucu ve önleyici çalışma kapsamında proje hazırlamış, hazırlanan bu projede İl Özel İdaremizce de kabul görmüştür.

“ÜRETEN BOLU’MUZUN ÜRETEN YETİŞTİRİCİLERİNE HAYIRLI OLSUN”

Üreticilerimize yaklaşık bir yıl yetecek miktarda temin edilen dezenfektan ile süt hayvanlarımız maliyeti daha düşük olan koruyucu hizmetten faydalanmış olacaktır. Öncelikle bizlere ve siz değerli üreticilerimize desteklerini esirgemeyen Valiliğimize, değerli Bolu Milletvekillerimize ve Özel İdaremize kurumum ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Üreten Bolu’muzun Üreten yetiştiricilerine hayırlı olsun” şeklinde konuştu.  

Etiketler: bolu haberler