Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

BOLULULARDAN ÖZÜR DİLEDİ

BOLULULARDAN ÖZÜR DİLEDİ
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediyesi Meclis Toplantısı Ocak ayı birinci oturumda geçtiğimiz hafta yaşanan su kesintisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Özcan, Yaşanan su kesintisinin eski yönetim zamanında yapılan hatalardan kaynaklandığını vurgulayarak arızayı giderdiklerini ve bundan sonra Bolu’da ana borudan kaynaklı tüm şehri etkileyecek bir arıza yaşanmayacağını dile getirdi. Mağdur olan vatandaşlardan özür diledi.

Haber: Aslı Akış

Bolu Belediyesi Ocak ayı Meclis Toplantısı birinci birleşimi Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan başkanlığında Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleşti. Bolu Belediye Meclisi Ocak Ayı 1. Oturumu canlı yayınlanırken, toplantıda İmar tadilat başvuruları ile birim müdürlüklerinden gelecek evraklar görüşüldü ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünün çalışmaları hakkında meclise bilgi verildi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan başkanlığında gerçekleşen ve meclis üyelerinin hazır bulunduğu toplantı açılış-yoklama, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.

ÖZCAN, SU KESİNTİSİNİN SEBEBİNİ ANLATTI

Geçtiğimiz hafta şehrin neredeyse tamamında yaşanan su kesintisi konusuna açıklık getiren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan; “Bolu genelini etkileyen bir su kesintisi oldu. Bunun sebebini kamuoyuna yeterince anlatamadık. Burada maalesef benim ve arkadaşlarımızın bir eksiği oldu. Kamuoyuna yansıyan görüntüler Gölköy’deki pompalarımızın bulunduğu yer. 6 tane pompamız var. Genelde hepsini çalıştırmıyoruz. Bazen 4 bazen 5 tanesini çalıştırıyoruz. Oradaki bütün pompalar ana vanaya gitmeden önce tek bir vanadan geçiyor. İki buçuk metre boyunca ve 1 buçuk metre genişliğinde tek bir pompa var. Hani seçimden sonra 12 ile 18 mahalleye su verememiştik ya o bu yüzden kaynaklanmıştı” şeklinde konuştu.

PATLAYAN BORULAR TAMİR EDİLDİ

Başkan Özcan, patlayan borunun tamiri için firmalar ile görüştüklerini aktararak; “O boruların her birinden 13 barlık bir basınç ile su çıkıyor. Bu durumda da çelik boru delindi. Biz o çelik borunun yedeği olmadığı için tamir ettik. Yama yaptırdık bozuldu. Borunun aynısını yaptırabilir miyiz diye düşündük. Yaptıramadık. Sonrasında araştırma içerisine girdik. En iyi teklifi veren firma bize ‘3 gün tüm şehre su veremezsiniz’ dedi. Biz araştırarak firma bulduk ve ihalesini gerçekleştirdik. Firma bize 8 saat içerisinde değiştireceğine söz verdi. Ancak firmanın teknik ekibinden kaynaklanan 4 saatlik bir gecikme oldu. Biz aslında depolarımızın tamamını doldurduk. 8 saatte değişim sağlansaydı maksimum 4 saatlik su kesintisi ile bu durumu aşacaktık. Ama tamir süresi 12 hatta 13 saati aşınca su kesintisi uzadı. Bazı mahallelerde hiç su kesilmedi. Bazı mahallelerde 4 saatlik bir kesinti oldu. Maksimum su kesintisi olan mahallelerde ise 16 saatlik bir su kesintisi oldu” ifadelerini kullandı.

 “BUNDAN SONRA BÜTÜN ŞEHRİ KAPSAYAN BİR SU KESİNTİSİ ASLA OLMAYACAK”

Açıklamasının devamında şehrin tamamında artık genel bir su kesintisi yaşanmayacağını belirterek;  “Rüyalarıma giren iki konu vardı. Bir tanesi Karadere Tüneli’ydi. Çok şükür o bitti. Çöker filan diye düşünüyorduk. Bir sıkıntı çıkmadan o konuyu hallettik. İkincisi de bu su borusunun patlamasıydı. Bu iki konu benim rüyama giriyordu. Çünkü düşünsenize görevi teslim almışsınız. İlk hafta ana boru patlıyor ve şehre su veremiyorsunuz. Şehre normal şartlarda 3 gün su veremeyecektik. Bundan sonra bütün şehri kapsayan bir su kesintisi asla olmayacak” şeklinde konuştu.   

 “BOLU SUSUZ KALMAYACAK”

Yaşanan su kesintisinde vanayı kapatmak için itfaiye ekiplerinden yardım aldıklarını da ifade eden Başkan Özcan; “Geçtiğimiz dönemde bütün şehri kapsayan su kesintileri sürekli oluyormuş. Şimdi hiç olmaz demiyorum. Birkaç mahalleyi kapsayan kısa süreli su kesintileri olur. Ama Bolu’nun tamamını etkileyecek bir su kesintisi olmayacak. Bütün Bolu susuz kalmayacak. İlk başta boru patlayınca vanayı kapatabilmek için itfaiye ekiplerimiz geldi. İtfaiyedeki dalgıç arkadaşlar dalgıç kıyafetlerini giyip öyle müdahale ettiler” dedi.

“BOLU’DA SU KESİNTİSİ TARİHE KARIŞACAK”

Bolu genelinde CTP boruların hepsini değiştireceklerini söyleyen Başkan Özcan, “Daha önce 96 defa ana borunun patladığını biliyoruz. Ben de milletvekili iken mecliste bunu gündeme taşımıştım. İller Bankası defalarca uyardı eski belediye başkanını. Hepsi kayıtlarda var. Gölköy’den temiz suyu bu basınçla gönderebilmek için çelik boru kullanman gerekir. Eski belediye başkanı da illa arkadaşından boru alacak ya, bu yüzden kabul etmedi. Düzce’deki arkadaşından aldı. CTP boru yaptı. Kredisini İller Bankası’ndan aldı. Sonra bu CTP boruların yüzde 70’ini değiştirdi. Yani bizim cebimizden iki kez para çıktı.

Gölköy’den yukarıya giderken su patlamıyor. Bu patlayan borular kötü çelikten yapılan borular. Bolu halkı yaklaşık 50 milyon TL eski belediye başkanının hatası yüzünden iki kez para verdi. İller Bankası’na bunun borcunu ödüyoruz hala. Bazıları da ‘Bunlar geldi. Sular kesilir oldu’ diyor. Bu suların kesilmesinin sebebi ben değilim. Kötü yapılmış imalat. Ama dediğim gibi bundan sonra Bolu tarihinde hiçbir zaman bütün şehri kapsayan bir su kesintisi olmayacak. Değişmeyen CTP boruları da inşallah en kısa zamanda değiştireceğiz. Değiştirmek zorundayız. Değiştirdikten sonra Bolu’da su kesintisi tarihe karışacak” ifadelerini kullandı.

“HALKIMIZDAN ÖZÜR DİLİYORUZ”

Su kesintisini bildirme konusunda eksiklikler yaşadıklarını dile getiren Başkan Özcan; “Bir Belediye Başkanı’nın başına gelebilecek en kötü şey su kesintisidir. Ama bir yıl içerisinde 96 kez suyun kesildiğini unutmayalım. Su kesintilerinden dolayı iki kere kazık yediğimizi de unutmayalım. Önce sana ‘Yapma’ denilen şeyi yapıyorsun, sonra bir de utanmadan ve sıkılmadan sanki İller Bankası seni uyarmamış gibi İller Bankası’nı suçluyorsun. Böyle bir arsızlık dünya tarihinde görülmemiştir. Yapan arkadaşlara da teşekkür ediyorum. Birkaç saat gecikme oldu ama bundan daha hızlı da yapılamazdı. Bolu halkına duyuru konusunda eksik kaldığımızı kabul ediyorum. Arkadaşlarımız zamanında ve doğru şekilde duyuru yapamadılar. Belki biz meselenin ne olduğunu tam olarak anlatamadık. Sonuç itibariyle 4 saat ile 16 saat arasından su veremedik Bolu’ya. Bundan dolayı da çok üzüntü duyuyorum. Halkımızdan özür diliyoruz. İnşallah bundan sonra tüm Bolu’yu kapsayan bir su kesintisi yaşanmayacak” şeklinde konuştu.

“BÜYÜK KIRGINLIKLARIM VE KIZGINLIKLARIM VAR”

Açıklamasının sonunda “Bolu halkının milyonları israf edildi. Eski belediye başkanına çok büyük kırgınlıklarım ve kızgınlıklarım var” diyen Başkan Özcan; “Benden önce o vefat ederse ve bana ‘Hakkını helal ediyor musun?’ diye sorulursa sadece bu meseleden dolayı etmeyeceğim. Bana kişisel olarak söylediği laflardan filan değil. Biz hatamızı kabul ettik. Ben hiç hata yapmadık diyen birisi değilim. Ben de belediyedeki arkadaşlarımız da başkan yardımcılarımız da daire müdürlerimiz de duyurular konusunda geç kaldılar ve yanlış yaptılar. Daire müdürünün kulağı çınlamıyor, benim kulağım çınlıyor” diye konuştu. 

Etiketler: bolu haberler