Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

BOLU’DA FAO PROJESİ KAPSAMINDA BELİRLENEN ARAZİLERDEN NUMUNE ALINDI

BOLU’DA FAO PROJESİ KAPSAMINDA BELİRLENEN ARAZİLERDEN NUMUNE ALINDI
(HABER: YASİN CELAL TORUN) - Bolu -Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde Bolu’da yürütülen “Ekosistem Odaklı Gıda Üretiminin Teşvik Edilmesi Yoluyla Agro-Ekoloji Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi” projesi çerçevesinde 17 ayrı noktadan toprak numuneleri alındı.

Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından finanse edilen proje kapsamında pilot il olarak seçilen Bolu’ya giden Prof. Dr. Erhan Akça önderliğindeki FAO ekibi ve bakanlık uzmanlarından oluşan heyet, Bolu Tarım İl Müdürlüğünü ziyaret ederken sonrasında Müdürlük yetkilileri ile birlikte ilçelere geçerek çiftçilerle buluştu.

Seben ve Yeniçağa İlçelerinde yaşayan çiftçilerle gerçekleşen buluşmada üreticilere proje hedefleri ve amacı hakkında bilgiler verilirken Seben ve Yeniçağa ilçelerindeki 17 ayrı noktadan toprak örnekleri alındı.

Proje kapsamında ulusal düzeyde yaklaşık 50 bin dekarlık alanda sağlıklı gıda üretim ve erişim kapasitelerinin arttırılarak gıda ihtiyaçlarının güvenli bir şekilde temini hedeflenmektedir. Buluşmalarda Prof. Dr. Akça, Bolu’da agro-ekolojik üretim modeliyle çevreye duyarlı örnek bir üretim modeli inşa edilerek deneyimlerin Orta Asya ülkeleri ile de paylaşılacağını söyledi.

Bolu’da sürdürülebilir tarım prensiplerinin yaygınlaştırılmasını hedefleyen “Ekosistem Odaklı Gıda Üretiminin Teşvik Edilmesi Yoluyla Agro-Ekoloji Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi” Projesi ekosistem odaklı gıda üretim modelinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışacak.

Projede küçük ölçekli tarımsal işletmelerin güçlendirilmesi, doğal kaynakların korunmasına yönelik ekolojik tarımsal üretim yöntemlerinin yaygınlaştırılması ve yerel tarımsal ürünlerin güçlendirilmesi amaçlanmakta.

 

Etiketler: bolu haberler