Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

“BİZİM ARKAMIZDA DURMANIZ LAZIM”

“BİZİM ARKAMIZDA DURMANIZ LAZIM”
Bolu Belediyesi Ağustos ayı Meclis Toplantısı birinci birleşimi Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleşti.

Haber: ASLI AKIŞ

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan başkanlığında gerçekleşen ve meclis üyelerinin hazır bulunduğu toplantı açılış-yoklama, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı. Ardından gündem maddelerine geçildi.

Toplantıda imar tadilat başvuruları, birim müdürlüklerinden gelen konular görüşülerek karara bağlandı. Daha sonra toplantının dilek temenniler kısmında AK Partili Belediye Meclis Üyesi Kamuran Avcı söz isteyerek İl Özel İdaresi’nin Kartalkaya yolunu asfaltlama işini ihale etmesi ile ilgili konuştu. Avcı’nın konuşmasının ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, tartışmalara sebep olan konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“KARTALKAYA YOLU ASFALTINI EN SON KİM YAPTI?”

Başkan Özcan;  AK Partili Belediye Meclis Üyesi Kamuran Avcı’ya “Ya arkadaş konuyu sana kim anlattıysa o arkadaşla dostluğunu bir sorgula” diyerek cevap verdi. Konuşmasının devamında Özcan; “Kartalkaya yolu asfaltını en son kim yaptı 20 yıl önce? Maşallah yirmi yıl da dayandı bu asfalt. Bolu Belediyesi nasıl yaptı bunu? Protokolle yaptı. O zamanki Belediye Başkanı Yüksel Ceylan gitti, görüştü, bu yapıldı. Bu sefer protokol yapmadılar, önce ihale yaptılar. İhaleyi bir firma aldı. Belediyeyle çalışan bir firma aldı. Bizim yan firmamız gibi. İptal ettiler soyut gerekçelerle. İptal etmeden önce, o yan firma almadan önce biz bir teklifte bulunduk. Dedik ki; bakın şu fiyat verilmiş, normalde o fiyatla şirketin üzerine kalması lazım. Gelin dedik biz Bolu Belediyesi olarak aynı şartlarda bunu daha ucuza yapalım. O zaman ne denildi? ‘Valiliğe zamanında ulaştıramadığımız için biz de bu arada ihaleyi iptal ettik.’ dediler. İkinci kez ihale yapıldı 23 Temmuz’da, bekledik. Orada ihaleyi alan firmanın altında bir teklifle yeniden Valiliğe müracaat ettik. Dedik ki bak sen bu işi 10 liraya yaptırmak istiyorsun örneğin. 9 liraya aynı şartlarda belediye olarak ben yapmaya hazırım. Kamunun menfaati var her iki konuda da. Yani buradan para kazanılacaksa Bolu Belediyesi kazanacak; hem daha az kazanacak hem de onu halka hizmet olarak verilecek. Ya sen bunu nasıl kabul etmezsin. Bunun ihale mevzuatına aykırı bir şeyi yok.” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE OLARAK İHALEYİ VERDİKLERİ FİRMADAN DAHA UCUZ TEKLİF VERDİM”

Kurumların birbirleri ile protokol yapabildiğine dikkat çeken Başkan Özcan “Ben İl Özel İdarenin işine belediye olarak ihaleyi verdikleri firmadan daha ucuz teklif verdim, protokol önerdim, ödemeler konusunda daha esnek davranacağımı söyledim” dedi. Özcan; “Kurumlar birbirleriyle protokol yapabilir, yapmışlar defalarca daha önce. Orada fazladan giden para aynı zamanda senin paran. ‘Hayır kardeşim ben 11 liraya A firmasına yaptırırım, 10 liraya siyasi sebeplerden Bolu Belediyesine yaptırmam’ anlayışını ben kabul edemiyorum. İlkinde ‘hadi olabilir’ dedik yanlış anlamadır dedik. Ama ikincisinde kötü niyet arıyorum. İşte Kartalkaya’ya 20 yıl önce atılan asfalt daha yeni bozuldu. Sen bu şartlarda Bolu Belediyesine, Bolu Belediyesinde CHP’li bir başkan oturuyor mantığıyla hareket edersen kamuyu zarara uğratırsın kendini de rezil edersin kamuoyunda. Biz ne diyoruz sana. İhalede bir rakam ortaya çıkmış, ihale komisyonunun takdiri. Biz demişiz ki Bolu Belediyesi olarak, protokol teklifinde bulunmuşuz. Biz ilahede bir rakam çıkmadan daha ucuzunu nasıl önerebiliriz? Elbette ihalenin sonucunu bekleyeceğiz. İhaleye girseydin. İhaleye girseydim, e ihaleyi alsaydım. 2 bin lira teklif ettiyse, ihaleyi 2 buçuk bin liraya alsaydım o daha mı iyi olacaktı? 2 bin lira belirlenmiş diyelim, biz bin 900’e yapalım bunu diyoruz. Burada anlaşılamayacak bir şey var mı arkadaşlar? Ben İl Özel İdarenin işine belediye olarak ihaleyi verdikleri firmadan daha ucuz teklif verdim, protokol önerdim, ödemeler konusunda daha esnek davranacağımı söyledim. Dolayısıyla oradan 3 lira para kazanılacaksa bu hizmet de kamuya dönecek, benim cebime girmeyecek ki. Ama öbüründe firmanın sahibinin cebine girecek. Önerdiğimiz buydu. Yanlış olan ne burda?” şeklinde konuştu.

“BELEDİYENİN MENFAATLERİNİ KORUMAK HERKESİN GÖREVİ”

Başkan Özcan açıklamasının sonunda tüm belediye meclis üyelerine hitaben; “Bu konuda siz de Bolu halkı tarafından belediye meclisine seçildiniz. Dolayısıyla belediyenin menfaatlerini korumak sadece benim görevim değil. Burada CHP’li, MHP’li, İYİ Partili, AK Partili kim varsa hepsinin görevi. Dolayısıyla burada bizim arkamızda durmanız lazım. ‘Niye Bolu Belediyesine verilmedi kardeşim?’ diye. Bu soruyu Valiliğe ve İl Özel İdareye sormanız lazım. Yanlış bir şey önermiyoruz, dilenmiyoruz. Biz yapalım diyoruz, daha ucuza yapalım diyoruz. 3 kuruş kar edilecekse burada, onu da biz kamuya harcayalım diyoruz.” dedi.