Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Bi dünya sinema’nın ilk filmi sahibini arayan madalya oldu

Bi dünya sinema’nın ilk filmi sahibini arayan madalya oldu
BAİBÜ sivil toplum iş birliğinde hayata geçen Bi Dünya Sinema projesinde gösterilen ilk film Yücel Çakmaklı’nın ölüm yıl dönümüne atfen ‘Sahibini Arayan Madalya’ oldu.

Haber: Yasin Celal Torun

Etkinliğe 21. Dönem Bolu Milletvekili Mustafa Yünlüoğlu, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Tandırlı, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Zorlu, Bolu Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Motif Anadolu Kültür Sanat Düşünce Medya Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, TÖMER öğrencileri ile öğretim üyeleri katıldı.

Bİ DÜNYA SİNEMA PROJESİNİN AMACI

BAİBÜ Türkçe Öğretimi uygulama ve Araştırma Merkezi ile Motif Anadolu Kültür Sanat Düşünce Medya Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen Bi Dünya Sinema projesinin amacı; Üniversitede öğrenim gören uluslararası öğrencilerin ülkelerinden gösterilecek örnek filmlerin gösterimi sonrasında öğrencilerin kendi ülkesini tanıtması ve film hakkında sinema kritiklerinin yapılması.

Bi Dünya Sinema’nın ilk gösterimi sinemanın önemli yönetmenlerinden Yücel Çakmaklı’nın 14’üncü vefat yıl dönümüne atfen ‘Sahibini Arayan Madalya’ filmi ile yapıldı.

PEKER BİLGİLER VERDİ

Etkinliğin açılış konuşmasını Motif Anadolu Kültür Sanat Düşünce Medya Derneği Başkanı Fatih Peker, Bi Dünya Sinema projesi ve dernek hakkında bilgi vererek yaptı.

Yücel Çakmaklı’nın sinemaya katkılarına değinen Peker, Çakmaklı’nın sinemada paradigma değişimini sağlayan Milli Sinema akımın kurucusu ve başlıca yönetmeni olduğunu belirterek, sinema başta olmak üzere, sanat dallarının tamamında dünyada iz bırakacak eser üretmek için önce kendi kültürel ve milli değerlerini öncelemek ve yerli olmak gerektiğini vurguladı.

Çakmaklı’nın Milli Sinema anlayışı ile bu hedefe yürüdüğünü ve kendisinden sonra gelecek yönetmenlere bir çığır açtığını belirtti.

Peker, projeye desteklerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Genel Sekreter İhsan Ağcan, TÖMER Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kundakçı ile filmin gösterimine katkı sağlayan Türkiye Diyanet Vakfı’na teşekkür etti.

Etiketler: bolu haberler